רוק מתקדם - מדריך עברי - חזרה לעמוד ראשי
המדריך העברי לרוק מתקדם - חדשות, ביקורות, להקות, מאמרים, ראיונות, ביוגרפיות, קישורים - כל מה ש'פרוגרסיב'
רוק מתקדם > אמנים ולהקות חשובים > קייט בוש, טרפיק, קרווד אייר

קייט בוש

Kate Bush

אחת מן הזמרות המשפיעות והחשובות ביותר על הפופ העולמי של שנות ה-70 וה-80. קייט בוש החלה את דרכה בתור אמנית פרוגרסיבית לכל דבר ועניין (1979-1985), שאפשר לכנות אותה בחירוק-שיניים בתור 'פופ מתקדם'. היא כתבה שירים מאתגרים, במבנים בלתי שגרתיים, תוך שהיא מפתיעה שוב ושוב את המאזין עם המצאות אולפניות ומוזיקליות מרעננות, חלקן לקוחות מן העולם הקלאסי.

את הקריירה החלה קייט הצעירה בזכות דיויד גילמור, הגיטריסט של פינק פלויד, שהתרשם מן היכולות שלה עוד בטרם מלאו לה 18. בזכות המימון הנדיב של גילמור, פרצה קייט בוש אל הזירה העולמית. החידוש במוסיקה שלה נובע מן העיבודים ההרפתקניים, היכולת להשתמש באולפן כדי להפוך כל שיר לפסקול של סרט קטן, והשליטה המושלמת של בוש בכל המרכיבים האמנותיים והטכניים -- הלחנה, שירה, עיבוד, הפקה מוסיקלית, עיצוב, ריקוד וצילום.

אלבומים מומלצים במיוחד מהתקופה הפרוגרסיבית ביותר של קייט בוש הם "נוור פור אוור" (1980), "דה דרימינג" (1982) וכמובן "האונדז אוף לאב" (1985).

The Dreaming
The Dreaming
Hounds of Love
Hounds of Love

Feelin' Alright
Feelin' Alright:
The Very Best of Traffic

טראפיק

Traffic

להקה בריטית נוספת מתור הזהב של הרוק, ותחילת ימיו של הרוק המתקדם האנגלי. המוסיקאי המחונן סטיבי ווינווד הקים אותה בשנת 1967, עם חבריו בתחילת שנות העשרים לחייהם. הם נגעו בסגנונות רבים: פסיכדליה מוקדמת, ג'אז-רוק, פיוז'ן, פופ, בלוז וכמובן - רוק מתקדם. ווינווד פירק את הלהקה שנתיים לאחר הקמתה, וחזר אליה שוב מסיבות חוזיות עם חברת התקליטים, אבל בין כל הריבים והמעברים הפרסונליים הצליחה להקת טראפיק להוציא כמה אלבומים קלאסיים. זה נמשך עד 1974 לערך. מאז שמרה הלהקה בקפדנות על אי-יציבות סדרתית, שגרמה לדעיכה במעמדה כהרכב רציני. כדי לסכם את הסיפור אפשר לפנות אל אלבום הבכורה משנת 1968, אבל עדיף לבחור אוסף נדיב כמו זה שיצא בשנת 2000 (באורך 77 דקות!) ושמופיע כאן לפניכם.
Curved Air - Live at the BBC
Live at the BBC

קרווד אייר

Curved Air

אחד מן ההרכבים הבריטיים החשובים ביותר בתולדות התפתחותו של הרוק המתקדם. הוא כלל בתוכו מרכיבים שונים מתוך להקת פוליס, רוקסי מיוזיק, המחזמר "שיער" (Hair), המלחין האיטלקי ויואלדי - וסולנית כריזמטית עם שם אקזוטי: סוניה כריסטינה.

שם ההרכב נבחר מתוך שם אלבום של טרי ריילי מ-1969, שנקרא 'א ריינבו אין קרווד אייר' (A Rainbow in Curved Air). הלהקה שילבה בצורה אפקטיבית בין פולק אנגלי, מוסיקה קלאסית (בעיקר מתקופת הבארוק, אבל לא רק משם) ורוק עוצמתי. המוח והחדשנות של ההרכב שייכים לכנר דריל וויי, בעל ההכשרה הקלאסית, ולצידו הקלידן פרנסיס מונקמן. השניים הללו, שעזבו את הלהקה ב-1972, הפכו את קרווד אייר מ"עוד להקת פולק" להרכב שהטביע את חותמו תוך זמן קצר.

קרווד אייר נוסדה בשנת 1970 והגיעה להצלחה מסחרית תוך פחות משנתיים, אך שלוש שנים לאחר הקמתה, התפרקה. היא התאחדה שוב מסיבות כלכליות, ויצאה לסיבוב הופעות בשנת 1974 שהוליד אלבומים נוספים עד שסיימה את דרכה היצירתית ב-1976.

לחצים כלכליים גרמו ללהקה להתאחד למספר הופעות בשנות ה-90 והאלפיים. אחד מהם אף הסתיים באלבום חי נוסף. ב-2014 הוציאה הלהקה אלבום אולפן ראשון מאז 1976 ויצאה לסיבוב נוסף.

בין חברי הלהקה לאור השנים: הקלידן והכנר הוירטואוזי אדי ג'ובסון (רוקסי מיוזיק, יו-קיי ועוד), סטיוארט קופלנד (חבר פוליס, שהתחתן עם הסולנית סוניה). קרווד אייר היו במיטבם בהופעה חיה, ולכן מומלץ ללכת על אלבום ההופעה ב"בי-בי-סי" הממצה והארוך.

קרווד אייר צפויה להופיע בישראל לראשונה, ב-30 בינואר 2015.תגובות לעמוד זה

***אודות האתר / הספר / עמוד ראשי / חדשות ואירועים / ביקורות אלבומים / להקות ואמנים

Email: uribreitman@gmail.com

Mitkadem.co.il