רוק מתקדם - מדריך עברי - חזרה לעמוד ראשי
המדריך העברי לרוק מתקדם - חדשות, ביקורות, להקות, מאמרים, ראיונות, ביוגרפיות, קישורים - כל מה ש'פרוגרסיב'
רוק מתקדם > אמנים ולהקות חשובים > ריק ווייקמן, מאנפרד מאן, רפיוג'י, בוד דאון

ריק ווייקמן

Rick Wakeman

ריק ווייקמן קלידן וירטואוזי שנולד ב-1949 בלונדון, המזוהה בעיקר עם להקת יס. למרות הישגיו הרבים, חוש ההומור שלו ומליוני האלבומים שמכר ברחבי עולם - ווייקמן הוא דמות שנויה במחלוקת. מאחוריו עדת מעריצים נלהבת ושלל שונאים מושבעים.

בומבסטי, מוגזם, מרושל לעתים, על סף ההזוי והמופרע - אך ללא ספק אחת הדמויות החשובות, המפורסמות והמשפיעות ביותר על הרוק המתקדם. אלבומיו הראשונים עוררו סנסציה ומכרו מליונים בכל העולם (במיוחד השלושה המוזכרים בתחתית סקירה זו).

הקלידן הבריטי השחצן ניהל אורח חיים ראוותני מבחינה אישית, כלכלית ואמנותית. הוא שיתף פעולה עם מאות מוסיקאים, כולל בנו (אוליבר), הקליט למעלה ממאה אלבומים (רובם הגדול זניח), אך נכנס לפנתיאון בתור הקלידן הוירטואוזי של להקת יס.

ריק הספיק לריב עם אנשים רבים, וכמעט מת פעמיים. לצידם של קית' אמרסון (ELP) וטוני באנקס (ג'נסיס) הוא נחשב עד היום לדמות-אב עבור קלידני רוק מתקדם מכל העולם. השיער הבלונדיני השופע, הגלימות הנוצצות והנטייה להשוויץ במהירות אצבעותיו ייזכרו לו לדיראון-עולם, אך לפחות בעבודת הסולו המוקדמת שלו הוא הצליח להוכיח שרוק מתקדם יכול להיות פופולרי, נגיש ומשעשע - כל עוד לא לוקחים אותו ברצינות רבה מדי.

אלו שלושת האלבומים המפורסמים והחשובים של ריק ווייקמן:

מאנפרד מאן ארת' בנד

Manfred Mann's Earth Band

הקלידן הדרום-אפריקני המחונן מאנפרד מאן, בעל רקע בעולם הפופ והג'אז של שנות ה-60, הקים את ההרכב שלו ב-1971. אז החליט גם להתעסק במוסיקה באופן יותר רציני. הדיאלוג בין הקלידים של מאן ובין הגיטרות והשירה של מיק רוג'רס הוא הבסיס למשיכה של המאזינים אל הלהקה הפרוגית-למחצה הזו. מאן גם יודע לשלב כהלכה בין רוק פשוט ומלודי ובין יציאות סימפוניות מרהיבות. ההרכב פעיל ומופיע גם כיום. מנפרד מאן הקליט לפחות 15 אלבומים טובים ושונים זה מזה ברמת הפרוגרסיביות שלהם.

מאנפרד מאן הגיע עם להקתו לשתי הופעות בישראל ב-21 וב-22 במאי 2004 (אחת בתל אביב, שנייה בחיפה).
ביקור שני הוכרז בקיץ 2015, אך האירוע לא התקיים והלהקה לא הגיעה בסופו של דבר.

Manfred Mann's Earth Band (1972)
Manfred Mann's Earth Band
Solar Fire
Solar Fire
The Roaring Silence
The Roaring Silence


רפיוג'י

Refugee

Refugee
Refugee - 1974
השלישייה אמנם הקליטה רק אלבום אחד באנגליה (1974), אבל הוא ראוי לציון מכמה סיבות:
א) בזכותו קיבל הקלידן השוויצרי פטריק מוראז את הכבוד הראוי לו -- הצעה להצטרף ללהקת יס במקום ריק ווייקמן;
ב) זוהי מעין לידה-מחדש לאחד ההרכבים החלוציים של הרוק המתקדם ("דה נייס"), עם בריאן דיוידסון ולי ג'קסון בתפקידי הבס-תופים, כשמר מוראז נכנס לנעליו הגדולות של קית' אמרסון;
ג) זה פשוט אלבום מצוין, פרוג בריטי קלאסי, שיעורר רגשות חזקים בקרב חובבי ELP וכמובן "דה נייס" העליזה.
לאחר שמוראז נענה להצעה להצטרף ל"יס", רפיוג'י התמוטטה ולא שבה לפעילות עד היום.

בוד דאון

Boud Deun

A General Observation [Live]
A General Observation - Live
הרכב אמריקני קצר-ימים משנות התשעים, שהצליח ליצור שילוב מפתיע בין העיבודים הנוקבים של קינג קרימזון ובין האילתור החופשי של להקת מהווישנו אורקסטרה, חלוצת הג'אז-פיוז'ן באירופה.

התוצאה תעניין גם חובבי השילוב כינור-גיטרה, אבל גם מעריצי קרימזון לא ירצו לוותר על הדיאלוג הסילוני בין הנגנים הצעירים שלא זכו להצלחה מסחרית ראויה.

הלהקה התפרקה בסוף שנות התשעים לאחר ארבעה אלבומים ומספר גדול של הופעות. בדרך כלל ממליצים על אלבומם "האופניים הגנובים" (The Stolen Bicycle), אבל האחרון שבהם, שתיעד הופעה חיה בלי עריכות וניקויים -- מתעד אותם כפי שהיו באמת.

תגובות

***


 הלאה ללהקות הבאות

 אמנים ולהקות חשובים


אודות האתר / הספר / עמוד ראשי / חדשות ואירועים / ביקורות אלבומים / להקות ואמנים

Email: uribreitman@gmail.com

Mitkadem.co.il