חזרה לעמוד ראשי

רר בירד (Rare Bird)

'ציפור נדירה' היא מחלוצות הרוק המתקדם באנגליה. עוד בשנת 1969 החליטו הקלידנים גרהאם פילד (אורגן האמונד) ודייב קאפינטי (פסנתר חשמלי) להקים הרכב ללא גיטרה חשמלית. באלבומם הראשון החלו לבצע את המעבר מפסיכדליה אופיינית לשנות השישים אל עבר הצליל הקלאסי של שנות השבעים. הסינגל סימפאת'י (Sympathy) הצליח במצעדים ועזר להם להמשיך הלאה אל אלבומם השני והמוצלח ביותר, ובו חמש יצירות בנויות-היטב עם השפעות בארוקיות, דו-שיח מרתק בין שני הקלידנים ומקהלה שלמה. אחרי האלבום הזה, שינה ההרכב את פניו ולא חזר על הישגי העבר.

Rare Bird - as your Mind Flies by
אז יור מיינד פלייז ביי
As Your Mind Flies By (1970)

 איניד (The Enid)

להקה בריטית מעולה שהוקמה בשנת 1973 על ידי הקלידן רוברט גודפרי, שהיה אחראי לעיבודים התזמורתיים באלבומים המוקדמים של להקת בארקלי ג'יימס הארווסט. הסגנון של ההרכב הוא סימפוני לחלוטין, עם עיבודים ומבנים השאובים מן הטכניקות של המוסיקה הקלאסית. לצערם הרב, הם הגיעו מאוחר מדי לזירה הפרוגרסיבית, פספסו את תור הזהב של תחילת שנות השבעים ונאלצו לעבוד קשה מאוד לאורך כל שנות השמונים והתשעים כדי לשרוד.

The Enid - Aerie Faerie Nonsense
איירי פיירי נונסנס
Aerie Faerie Nonsense (1978)

 נבלנה (Nebelnest)

הרכב צרפתי צעיר מסוף שנות ה-90 שמאחוריו 3 אלבומים בין השנים 1999-2006, אבל העוצמה והבגרות המוסיקלית הקפיצו אותם במהירות קדימה. הסגנון שלהם אגרסיבי, מתבסס על אילתור בלתי-שגרתי וצליל חורך ומתכתי. ארבעת המוסיקאים שולטים היטב בכלים שלהם, לא משלבים אפילו מילה אחת ומקפידים על כנות אמנותית מלאה, בלי פשרות ובלי חנופה למאזין. האלבום השני שלהם, 'נובה אקספרס', נהנה מהפקה מלוטשת בעזרתו של אשף הסאונד בוב דרייק.

Nebelnest - Nova Express
נובה אקספרס
Nova Express (2002)

 מיריודור (Miriodor)

הפסקול לסרט הכי מפחיד שלא ראיתם: כך מגדירים חברי הלהקה הקנדית את סגנונם הייחודי, שהוא המשך ישיר למסורת ה'ריו' (Rock In Opposition) שפותחה באנגליה. אפס קלישאות ו-100% דמיון יצירתי, שנע בין המופרע והמקאברי. ההרכב מתמחה בשילוב בין רוק תיאטרלי, ג'אז מודרני וצליל של 'ביג בנד'. בהחלט אחד מההפתעות החיוביות שהגיעו מקנדה בשנות ה-80, ה-90 והאלפיים. הקליטו 9 אלבומי אולפן עד סוף 2019.

Miriodor - Elastic Juggling
אלסטיק ג'אגלינג
Elastic Juggling (1996)עוד להקות ואמנים פרוגרסיביים...אודות האתר / הספר / עמוד ראשי / חדשות ואירועים / ביקורות אלבומים / להקות ואמנים

Email: uribreitman@gmail.comחזרה לעמוד הראשי -- רוק מתקדם, מדריך עברי