חזרה לעמוד ראשי

גראנאדה (Granada)

גם הספרדים תרמו את חלקם לגל הרוק המתקדם ששטף את אירופה בשנות השבעים. הלהקה שהוקמה בעיר מדריד, הציגה את יכולותיה במיזוג הפולקלור הספרדי עם הנוסחאות הפופולריות של הז'אנר, בשלושה אלבומים מעניינים שיצאו תוך שנתיים.

Granada - Valle del pas

Valle Del Pas (1976)


 

טריאנה (Triana)

שוב ספרד, והפעם הלהקה הפרוגרסיבית הגדולה מכולן שיצאה מתוך ארץ הפלמנקו, והחלה להוציא אלבומים החל מן המחצית השנייה של שנות השבעים. המילים גם הן בספרדית. הסגנון סימפוני לחלוטין, עם סינתיסייזרים ומלוטרונים לפי המקובל. 'אל פאטיו' נחשב לאחד מטובי האלבומים בפרוג הספרדי המוקדם, אם לא הטוב שבהם.

Triana - El Patio

Triana / El Patio (1975)


 

אסיה מינור (Asia Minor)

שילוב אקזוטי וחד-פעמי בין צרפת וטורקיה. להקה שנוסדה בתחילת 1971 על ידי שלושה מוסיקאים צרפתים באיסטנבול, ביניהם חלילן מחונן. הם עברו לפריז, הוסיפו קלידן ובסוף שנות השבעים הוציאו שני אלבומים מצויינים, במסורת של להקות גדולות כמו 'קאמל' ו'קינג קרימזון'. בגלל האיכות הגבוהה (מדי?) של המוסיקה שלהם, הציבור הרחב לא הראה התעניינות, וכדי לא להתדרדר לפופ מסחרי, התפרקה הלהקה בתחילת שנות השמונים.

Asia Minor - Between flesh and divine

ביטווין פלש אנד דיביין
Between Flesh and Divine (1981)


 

איקונוקלסטה (Iconoclasta)

מקסיקו הצטרפה באיחור רב לסצינה המתקדמת, והלהקה הזו, שהוקמה בשנת 1980 במקסיקו-סיטי היתה אחת החלוצות באיזור זה. אלבומה הראשון מ-1983 השפיע על להקות מקסיקניות מעולות נוספות כמו קאסט (Cast), דליריום (Delirium) ופראקסיס (Praxix). כיום ניתן וכדאי להשיג את שני אלבומיהם הראשונים על דיסק אחד, אך יש גם פנינים באלבומיהם המאוחרים, שהמשיכו לצאת לאור בשנות התשעים.

Iconoclasta

איקונוקלסטה + רמיניסיאנס
Iconoclasta + Reminiscências

עוד להקות ואמנים פרוגרסיביים...אודות האתר / הספר / עמוד ראשי / חדשות ואירועים / ביקורות אלבומים / להקות ואמנים

Email: uribreitman@gmail.comחזרה לעמוד הראשי -- רוק מתקדם, מדריך עברי