חזרה לעמוד ראשי

איילנד (Island)

ההרכב השוויצרי המדהים הזה הצליח להוציא רק אלבום אחד בשפה האנגלית, שלא זכה למשוב חיובי עד שיצא בשנות ה-90 על גבי דיסק (עם קטע נפלא מהופעה חיה) על ידי חברה אמריקנית. זו אחת מיצירות המופת הפחות-ידועות של הפרוג, עם צליל ייחודי שמזכיר קצת את ואן דר גראף ג'נרייטור. עיקר ההישג הם העיבודים המתוחכמים-להפליא לאורגן וסקסופון. ציור העטיפה שייך להנס גיגר, שעיצב גם ללהקת אמרסון לייק ופאלמר את אלבומם הידוע, בריין סאלאד סרג'רי (Brain Salad Surgery) ואחר כך זכה באוסקר על העיצוב לסרטי 'הנוסע השמיני' בהוליווד. שווייץ על המפה.

Island - Pictures 1977
פיקצ'רס
Pictures (1977)
ספרינג (Spring)

חלק מדור החלוצים של הרוק המתקדם הבריטי. 'ספרינג' הוציאה רק אלבום אחד בשנת 1971 והתפרקה כעבור שנתיים, אבל נכנסה לפנתיאון בזכות שימוש בשלושה מלוטרונים שונים באופן מרשים. הסגנון הוא רומנטי, מלודי ונינוח. לא מהפכני בשום צורה, אבל שופך אור על התקופה המוקדמת של הסגנון. המתופף פיק ווית'רס הצטרף אחר כך ללהקת הדייר סטרייטס.

Spring Band - Spring Album 1971
ספרינג
Spring (1971)
 

סימפוני אקס (Symphony X)

דרים ת'יאטר לא לבד. ההרכב האמריקני משתייך לצמרת ה'פרוגרסיב מטאל' (פרוג-מטאל, בקיצור נמרץ), עם סגנון כבד, אגרסיבי ולפעמים מעט קלישאתי. כצפוי בסגנון הזה, הנגינה מרשימה ברמה הטכנית (מייקל רומיאו, וירטואוז גיטרה אמיתי), במיוחד בתחום המהירות, במסורת הניאו-קלאסית של המטאל. הסולן ראסל אלן מצטיין בקול סמכותי במיוחד. הלהקה מראה שליטה טובה בבניית אפוסים ארוכים, בהשראת הרוק המתקדם הסימפוני של שנות השבעים. מומלץ לחובבי מטאל שמחפשים את החוליה המקשרת אל הפרוג.


V - The New Mythology Suite (2000) 

סופרסיסטר (Supersister)

אולי בגלל הקירבה הגיאוגרפית לאנגליה וצרפת, הולנד הוציאה מקירבה להקות טובות רבות בתחום הרוק המתקדם. ההרכב הזה משתייך לתת-הזרם המכונה 'קנטרברי', המשלב בין עולם הג'אז והפיוז'ן ובין הרוקנרול. אם תרצו, זוהי 'קרוואן' ההולנדית. הסגנון נינוח יחסית, לעיתים הומוריסטי ומעט מטורף. מומלצים בעיקר שני אלבומיהם הראשונים מהשנים 1970-1971.
עוד אמנים ולהקות פרוגרסיבייםאודות האתר / הספר / עמוד ראשי / חדשות ואירועים / ביקורות אלבומים / להקות ואמנים

Email: uribreitman@gmail.comחזרה לעמוד הראשי -- רוק מתקדם, מדריך עברי