חזרה לעמוד ראשי

שיק פורז פרולינג (Schicke Fuhrs Frohling)

שלישייה גרמנית (המכונה בקיצור SFF) שהוקמה ב-1974 על ידי גרד פורז, קלידן מבריק של להקת ג'אז-רוק ושמה 'סאמספל' (Samspel), שהתרשם לטובה מהגיטריסט והמתופף של להקת הרוק המתקדם הצפון-גרמנית 'ספקטאקל' (Spektakel). הם בנו אולפן בחווה ישנה, עשו חזרות וחיו ביחד במשך חצי שנה, והוחתמו על חוזה בחברת מטרונום. פראנק זאפה, ששמע כמה דמואים שלהם, היה אמור להפיק את האלבום, אך זה לא התממש. אלבומם הראשון והדרמטי "תמונות סימפוניות" נמכר לא-רע באירופה והשפיע על חלק מאמני התקופה; הצליל של אס-אף-אף עמוס במלוטרונים, עיבודים סוערים ומלודיות גותיות, האופייניות במיוחד לסקנדינביה ולצפון-אירופה. הטריו הקליט עוד שני אלבומים והתפרק. פורז נפטר בשנת 1992. בשנות ה-90 יצאו שלושת האלבומים של ההרכב באריזה מיוחדת לזכרו.

תמונות סימפוניות - שיק, פורז, פרולינג

סימפוניק פיקצ'רז
Symphonic Pictures (1976)

 

 

אוריה היפ / יוריה היפ (Uriah Heep)

הרכב בריטי ידוע שהדגים היטב את התפתחות הרוק המתקדם באנגליה. הלהקה שילבה בין המורכבות של הפרוג-רוק, הבומבסטיות של עולם ההארד-רוק והמטאל, וההומור של סגנון ה'בוגי'. הם החלו את דרכם בשנת 1970 והוציאו מספר אלבומים נמכרים, שהצליחו לבצר את מעמדם כהרכב פופולרי לאורך שנות ה-80 וה-90. למרות בעיות סמים, מוות ואינספור חילופי כוח-אדם, מעריציהם האדוקים לא עזבו אותם, וכמה מאלבומיהם הראשונים מייצגים .את כל מה שטוב (ורע) ברוק המתקדם. הלהקה הופיעה מספר פעמים בישראל.

סאליסבורי מאת יוריה היפ

סליסבורי
Salisbury (1971)

אוריה היפ בישראל 2003

 

 

קאהן (Khan)

בלי להתבלבל עם הרכב אחר בעל שם דומה (Can), מדובר כאן בלהקה שהקים הגיטריסט המוכשר סטיב הילאג' (Steve Hillage) באפריל 1971, ופירק אותה באוקטובר 1972 עקב קשיים כלכליים. קאהן, שבעברית אפשר לקרוא לה "חאן", הוציאה רק אלבום אחד, "ספייס שאנטי", בלייבל 'דראם' (Deram). האלבום נחשב לקלאסיקה של סגנון הקנטרברי האנגלי, בתוספת כמה תבליני בלוז, ספייס-רוק ואפילו הארד-רוק. הילאג' ניגן גיטרות ושר את כל השירים, על הקלידים הפליא לנגן דייב סטויארט, ניק גרינווד על הבאס, ואריק פיצ'י בתופים. קלאסיקה נדירה-יחסית של הרוק המתקדם הבריטי, וחובה למעריצי קנטברי בכלל ומעריצי הילאג' בפרט.

ספייס שאנטי - להקת קאהן

ספייס שאנטי
Space Shanty (1972)

אודות האתר / הספר / עמוד ראשי / חדשות ואירועים / ביקורות אלבומים / להקות ואמנים

Email: uribreitman@gmail.comחזרה לעמוד הראשי -- רוק מתקדם, מדריך עברי