חזרה לעמוד ראשי

להקת בוטניק

ביוגרפיה / היסטוריה

רביעיית נגנירוק מתקדם צעירים שניגנו חומר מקורי, קצבי ומעניין. הלהקה התפרקה בשנת 2004.

דורון בוטניק קלידים

אמיתי לדין בס

נועם ישראלי תופים

נדב פלד גיטרה

דורוןבוטניק סיפר על התקופה שאיננה עוד: הכל התחיל בביתהספר 'מבואות עירון' שם נפגשתי לראשונה עם נועם. בסביבות כיתה ח' נועם התחיל ללמודתופים, ואז נוצרה הכימיה. לאף אחד מאיתנו לא היה מושג מה זה רוק מתקדם אבל אניזוכר שהתחלתי להמציא לי בראש מושג שנקרא "רוק לא חוקי", משמע -רוק שלא פועל לפי חוקים מנחים; נטול מהלכי אקורדים נדושים ומלודיה בנאלית. התחלנולעבוד בחדרי החזרות בבית ספר על שירים מוזרים וקטעים שבעתיד הפכו לטובי השיריםשלנו. היינו מאוד בוסריים, אבל נהנינו מכל רגע. עם עוד כמה נגנים (דרור מגל, טלזנדמן) הופענו בערבי שישי בבית ספר עם כמה שירים. כל זה נמשך עד סוף כיתה ח'.

החלטנו שצריךלנסות להקליט את החומר. הרעיון היה אז להקליט על מכונת הקלטות שהייתה בתיקון באותהתקופה. כולנו היינו בגילאים 12-13. לא היה לנו שום מושג מה זה רוק מתקדם,הרמוניה, מלודיה ומושגים מוסיקליים בסייסים שפשוט לא הבננו.

יום אחד,קיבלתי מחברי הנאמן יובל אלון (שובל) שהיה בגילי, פחות או יותר, את הדיסק "טרספאס" של ג'נסיס.אהבתי את האלבום, שחרג מכל מה שנהגתי לשמוע קודם, כמו אביב גפן, היהודים ואפליושב"ק ס'. עם האלבום קיבלתי את כתובת האתר Mitkadem.co.il והתחלתי להתעניין במה שמכונה בד"כ"פרוגרסיב". הבנתי שלא המצאתי את הגלגל. התחלתי לשמוע את הקלאסיקות (יס,ג'נסיס, קרימזון) וה"רוק הלא-חוקי" שלי הפך פתאום לרוק מתקדם.

תמיד הייתיילד מוזר ופריקי, מנותק מהמציאות, מה שמנע ממני לדעת על כך שלאט לאט צומח בקיבוץשלי (מענית) אולפן הקלטות בניהולו של עופר אשד. החלטתי להקליט את השיר שהיה אז ה-שירשלי בה' הידיעה (When).

אספתי מביתספר באסיסט, בועז ראק, וגיטריסט, איליי גורדון. שניהם "תותחים", מבוגריםממני בשנתיים-שלוש. עבדנו חודש וחצי באולפן חזרות עד שהיינו מוכנים להקלטה. תוךשבוע ועשרים שעות אולפן היינו עם התוצר ביד, שהיה באיכות נגינה וסאונדבינוניים-מינוס, אך באותה תקופה סיפקו אותנו. השיר הושמע בתוכנית "דה-ז'ה-וו"ברדיו 90fm וקיבלמחמאות חמות מהשדרן בני תבורי שהוא, ממשבמקרה, גם חבר קיבוץ מענית.

ההרכבהתפרק בגלל לחץ המבחנים שלאיליי וחוסר העניין של בועז. אז הגיע לבית הספר גיטריסט חדש, "תותח-על"כך כולם אמרו. ואכן, נדב פלד היה גיטריסט ברמה שאני טרם הכרתי. הוא שמע את When ואהב, וכל מה שהיה חסר זה בסיסט. מתחת לאפי, ושנה מעליי באותו ביתהספר, מצאנו את אמיתי לדין, שבאדישות המאפיינת אותו הסכים להצעה.

התחלנו לעבודעל קטע שנקרא What. יש לציין שכבר אז כלהחומר היה כתוב. הנגנים לא ידעו מאיפה זה בא להם. השיר נכתב במקצב 19/8 (תשע-עשרהשמיניות) ואורכו היה 7 דקות תמימות. ביליתי באולפן שעות ארוכות עם כל אחד ואחדמהנגנים. הם ישבו וניגנו, למדו וניגנו. ההרכב התגבש, והיו ניסיונות הקלטה שכשלו,אך לא אבדה תקוותנו.

עבדנו באולפןוהקלטנו עם עופר אשד, הפקנות אינספור סקיצות והרבה הקלטות שנזרקו לפח בסופו שלדבר. צירפנו זמרת בשם תמר קרפובסקי, והגיטריסטית טל זנדמן. הדברים התגלגלו בקצב איטיומתסכל. הופענו בבית הספר פעמים רבות, ובארבעה באפריל העלינו לראשונה הופעה באורךמלא בקיבוץ מענית. הגיעו משפחה וחברים מבית הספר, כמאה איש, והתגובות היו טובות.

המשכתילכתוב, המשכנו לעבוד. אז הגעתי להחלטה שאני רוצה להפסיק ללמוד ולהתרכזבמוזיקה. בהנהלה לא קיבלו את זה יפה. אך עם כל הבעיות והתסכולים, בלי לשים לב, כברהיה לי חומר לטרילוגיית אלבומים ועוד הרבה קטעים מהצד. הלהקה עברה טלטוליםוסכסוכים רבים באותה תקופה. אחרי ההופעה במענית, בשמיני באוגוסט, החליט אמיתיהבסיסט לעזוב. הכל נעצר פתאום, הכסף להקלטות נגמר והחזרות הופסקו. אמנם קצב הכתיבהשלי רק התגבר, אך הלהקה הייתה, ולא בפעםהראשונה, על סף פירוק.

להקת בוטניקה בהופעה במועדון הבארבי בתל-אביב

כיום (ספטמבר2003), לאחר ששכנענו את אמיתי להשאר רקלטובת הופעות, אני גאה לומר שההרכב "בוטניק" חי, קיים ופועל.האלבום הראשון בדרך (יצא לאור בסוף 2004) וההופעה במועדון הבארבי קיבלה ביקורותטובות. אנחנו עובדים על פרוייקט חדש עם עומר, הבסיסט השני בהופעה, ואני מקווהכמובן שניתן עוד הופעות רבות בעתיד. כל שאר חברי הלהקה לומדים עכשיו לבחינותהבגרות שלהם, מלבדי. אני מתחיל ללמוד בביתהספר למוסיקה "רימון" ומקווה לטוב.עדכון: הלהקה התפרקה סופית בתחילת שנת 2004, האלבום יצא לאור, ורק חלק קטן מן המוסיקה נשאר חופשי להורדה ב'במה חדשה'. דורון פנה לכיוונים מוסיקליים אחרים - הוא פעיל בהרכבי רוק שונים, לומד אצל המלחין אריק שפירא, עוסק באוונגארד ומחפש סגנונות חדשים.
לחצו כאן לתקציר המוסיקלי של אלבום הבכורה


ביקורת על האלבום - במדריך העברי

אפשרלשלוח כאן דואר מחושמל ללהקה
חזרה לעמוד ראשי

www.mitkadem.co.il