רוק מתקדם - מדריך עברי - חזרה לעמוד ראשי
המדריך העברי לרוק מתקדם - חדשות, ביקורות, להקות, מאמרים, ראיונות, ביוגרפיות, קישורים - כל מה ש'פרוגרסיב'

רוק מתקדם > אמנים ולהקות חשובים

קולוסיאום (Colosseum)


Valentyne Suite
Valentyne Suite (1969)
מחלוצות הרוק המתקדם באנגליה. ההרכב הוקם בסוף 1968 והחל בנסיונות שילוב חדשניים-לזמנם בין רוק, ג'ז ומוסיקה קלאסית. בעיקר בזכות עבודת הקלידים הוירטואוזית של דייב גרינסלייד הצליחה קולוסיאום להטביע את חותמה על הז'אנר הפרוגרסיבי בשנת 1969 כאשר הקדישה חצי מתקליט הויניל ליצירה השאפתנית "סוויטת ולנטיין". בתקופה מוקדמת זו (הביטלס עוד לא התפרקו...), היתה ל"סוויטת ולנטיין" השפעה גדולה על עיצובו המוקדם של הרוק המתקדם באנגליה. בעיקר בזכות אלבום זה,

יש הנוטים לסווג את קולוסיאום כלהקת "פרוטו-פרוג": הכוונה היא לדור הלהקות ה"פרה-היסטורי" שתרם להתפתחותו של הז'אנר לפני שהפך ברור ומוכר לכל.

לאחר שלושה אלבומי אולפן ואלבום כפול אחד בהופעה חיה, התפרקה קולוסיאום בסוף 1971. רוב אנשי קולוסיאום השתלבו בהרכבים אחרים: קלם קלמפסון הצטרף ל'האמבל פיי', כריס פרלו הלך ל'אטומיק רוסטר', דייב גרינסלייד הקים את להקת 'גרינסלייד' וצירף אליו את טוני ריבס; המתופף ג'ון הייזמן הקים בשנת 1975 את 'קולוסיאום שתיים', שהקליטה שלושה אלבומים בינוניים.

קולוסיאום התאחדה שוב בשנת 1994, יצאה לסיבוב הופעות מוצלח והקליטה שלושה אלבומים זניחים (ביניהם אנתולוגיה משנת 2002), שלא הצביעו על התקדמות כלשהי. חשיבותה ההיסטורית של קולוסיאום המקורית נותרה בעינה, ועדיין יש לה גרעין מעריצים חזק המתבסס בעיקר על נוסטלגיה.

 


אודות האתר / עמוד ראשי / חדשות ואירועים / ביקורות אלבומים / להקות ואמנים / הספר

Email: uribreitman@gmail.com

Mitkadem.co.il