המדריך העברי לרוק מתקדם
המדריך העברי לרוק מתקדם - חדשות, ביקורות, להקות, מאמרים, ראיונות, ביוגרפיות, קישורים - כל מה ש'פרוגרסיב'
רוק מתקדם > אמנים ולהקות חשובים > קלאוס שולצה

קלאוס שולצה

Klaus Schulze

אחד מחלוצי המוסיקה האלקטרונית המתקדמת באירופה של שנות ה-70, וחבר פעיל בקהילת הרוק המתקדם החל מ-1969. קלידן, מפיק ומולטי-אינסטרומנטליסט (רב-כלי), הוא היה חבר בהרכבים כמו טנג'רין דרים, אש רה טמפל וקוסמיק ג'וקרס - לפני שפצח בקריירת סולו ארוכה שלמעשה נמשכת עד היום. הקליט למעלה מ-60 אלבומי אולפן והופיע בכל רחבי העולם.

קלאוס שולצה התמחה במוסיקה אינסטרומנטלית מאתגרת, שמזכירה במעט פסקולים של סרטי מדע בדיוני אטמוספריים, כמו למשל 'חולית' (Dune). הוא היה חלק ממה שנקרא אז 'ברלין סקול' וסצינת ה'קראוט רוק'. אלבום הסולו הראשון שלו יצא ב-1972, ושיאו היצירתי הוקלט בין השנים 1975-1979.


בשנות ה-70 התעמק שולצה בעיקר בסינתיסייזרים אנלוגיים. הוא הפך למומחה אמיתי בשימוש ב'מיני-מוג', ופיתח טכניקת נגינה שהפכה את הצליל של המינימוג דומה לשל גיטרה חשמלית. בשנות ה-80 עבר בהדרגה לכלים דיגיטליים. ב-2005 החל להוציא מחדש את כל אלבומיו במהדורות חדשות ומורחבות. הוא המשיך להופיע עד 2013, השנה בה הודיע על פרישה מהופעות חיות.


המורשת המוסיקלית של קלאוס שולצה, יליד ברלין 1947, נעה בין רוק מתקדם אוונגארדי, מוסיקת אמביינט, אלקטרוניקה, קראוטרוק ואפילו טראנס.


מבין עשרות אלבומיו של שולצה, נבחר כאן רק שלושה מפורסמים ואיכותיים במיוחד:

TimeWind - Klaus Schulze
טיימווינד - Timewind
1975
Moondawn - Klaus Schulze
מונדון - Moondawn
1976
Mirage - Klaus Schulze
מיראז' - Mirage
1977תגובות

***


אמנים ולהקות חשובים


אודות האתר / הספר / עמוד ראשי / חדשות ואירועים / ביקורות אלבומים / להקות ואמנים

Email: uribreitman@gmail.com

Mitkadem.co.il