חזרה לעמוד ראשי

רשמים מההופעה של קרוואן 1975

Caravan Band - Watfard, England, 1975

רוני בן דור

נובמבר-דצמבר 1975, אני בשמינית במישלב (בי"ס אקסטרני בת"א), מבלה את זמני בחנויות התקליטים בכיכר מסריק ובמרתף של הלל אברמוב (לימים בית התקליט), שרוף על רוק ופרוג. והנה באה הצעה שאי אפשר לסרב לה: אחות של חבר שהייתה מדריכה בתנועת נוער יהודית בלונדון קימבנה לנו נסיעה ללונדון לשבוע פלוס.

פעם ראשונה שלנו בחו"ל, באנו עם בגדים של חורף ישראלי וקפאנו מקור, אכלנו לחם עם מרגרינה ושמרנו את הכסף לטוב ביותר: הופעות של לד-זפלין וקראוון. וכן, היינו שם כשהPאנק יצא מהגראז'ים: ראינו במרתף הופעה של MC6 שראו עצמם ממשיכים של MC5.

ההופעה הייתה בווטפורד (Watford), צפונית ללונדון, באולם עירוני שנראה כמו אולם קונצרטים פרובינציאלי. הקהל ישב על כסאות מרופדים, נראו סטודנטים ומתורבתים כאלו, ריח של חשיש באוויר והכל היה רגוע. בהתחלה הופיעה להקת פיוז'ן בקטעים מורכבים שאפילו האנגלים התקשו לעכל, אח"כ הופיעה להקת פרוג נורבגית בקטעים שהזכירו את 'יס' (Yes) ואחריהם עלו קראוון. ההופעה הייתה במסגרת קידום האלבום שהוציאו באותה שנה (1975) ושאותו לא הכרתי. החצי הראשון של ההופעה כלל את האלבום החדש, כאמור, 'קאנינג סטאנטס' (Cunning Stunts) כמעט במלואו.

בחצי השני ניגנו הקרוואנים קטעים מוכרים מהאלבומים המוקדמים:

 

קרוואן - קאנינג סטאנטס
קרוואן - קאנינג סטאנטסהליין-אפ של הלהקה כלל, למיטב זכרוני, את:
  • פיי / פאי הייסטינגס – גיטרות, שירה
  • דייויד (דייב) סינקלייר – קלידים, מיני-מוג
  • ריצ'רד קופלן – תופים, כלי הקשה (נפטר בסוף 2013)
  • מייק וודג'ווד – באס, אפקטים
  • ג'פרי ריצ'רדסון - שירה, כינור חשמלי, ויולה, חליל צד, גיטרות אקוסטיות כלי הקשה ועוד
בחלק השני הצטרפו גם שניים מהלהקה הנורבגית, זה היה מיותר ולא לעניין.

ההופעה עברה חלק, אני זוכר שחברי הלהקה היו מאד רציניים ומרוכזים בנגינה, ניגנו את הקטעים עם אימפרוביזציות וקטעי סולו כנהוג בסבנטיז, בלי גימיקים ובלי שטויות, כמו בקונצרט (לטוב ולרע).

הדבר המדהים ביותר היה הקהל: כולם ישבו במקומותיהם בהיי ומחאו כפיים במקומות הנכונים, בריטים מתורבתים כאלו (איזה שוני מהקהל של לד זפלין בהופעה שראינו 3 ימים אח"כ בלידס). בחלק האחרון אני והחבר נעמדנו אל מול הבמה לראות מקרוב, אלו מאחורינו התחילו להשתעל ואח"כ נגעו בכתפינו בנימוס כדי שנזוז, בסוף מייק פנה אלינו בנימוס אז זזנו.

כאמור, שלושה ימים אח"כ נסענו ברכבת ללידס וראינו הופעה של פעם בחיים: לד זפלין במיטבם.
אבל זה כבר לאתר אחר, היות והמהדרין שבחובבי הפרוג סבורים שלד-זפ אינם שייכים לפרוג (וכמה שהם טועים, לדעתי).

 

לאתר הרשמי של קרוואן

ביקור להקת קרוואן בישראל - 2011

 

להקות ואמנים חשובים ברוק המתקדם

 

חזרה לעמוד הראשי

 

Mitkadem.co.il