רוק מתקדם - מדריך עברי - חזרה לעמוד ראשי
רוק מתקדם > חדשות ואירועים > קארל פאלמר

לוגו - קארל פאלמר קארל פאלמר בישראל

Carl Palmer in Israel

ב-3 במאי 2014, מוצאי שבת (22:00), הגיעה לישראל בפעם הראשונה להקת קארל פאלמר, אותה מנהיג המתופף האגדי של שלישיית אמרסון לייק פאלמר (ELP). המופע שהתקיים במועדון רדינג 3, נמל תל אביב היה מוצלח ביותר, בעיקר בזכותו דמותו האנרגטית של מנהיג ההרכב

עודכן לאחרונה: 4 מאי 2014 | מאת: אורי ברייטמן
 • סיכום וביקורת: קארל פאלמר המקצוען והאנרגטי סיפק את הסחורה בצורה מושלמת. המופע סיפק הצצה אל ELP המוקדמת, מהשנים 1970-1972. פאלמר סילק החוצה את הסינתים ואת כל מה שמנופח ו'אצטדיוני' בשלישיית אמרסון לייק ופאלמר, לטובת מופע רוק 'עירום' המבוסס על רוח-קרב, וירטואוזיות מהסוג הישן, ואפס חציצה בין האמן לקהל. פאלמר הוא מתופף אולד-סקול - מכה בתופים בעוצמה אדירה, כאילו אין מערכת הגברה שתדאג לו. בסוף המופע נתן סולו תופים ססגוני וקרקסי, שאפשר להעריך רק במועדון קטן ואינטימי. קארל בכושר מעולה, מנגן כאילו הוא בן 21, כשמצדדיו שני נגנים נהדרים, נטולי-אגו ומקצועיים לחלוטין. הקהל עמד על רגליו מספר פעמים ודרש עוד. שיא המופע היה הביצוע השרירי והמדויק ל'תמונות בתערוכה' של מוסורגסקי.
  [ביקורת מפורטת יותר מאת ליעד עיני]

  קרל פאלמר בתל אביב - צילום: אורי ברייטמן
  קארל פאלמר בתל אביב. צילום: אורי ברייטמן

  סט-ליסט קרל פאלמר בתל אביב - צילום: אורי ברייטמן
  סט-ליסט: רשימת השירים בהופעה של קארל פאלמר בתל אביב. צילום: אורי ברייטמן

  הבסיסט סיימון פיצפטריק בהופעת קרל פאלמר בתל אביב - צילום: אורי ברייטמן
  הבסיסט סיימון פיצפטריק בהופעת קארל פאלמר בתל אביב. צילום: אורי ברייטמן

  הגיטריסט פול ביילוטוביץ' בהופעת קרל פאלמר בתל אביב - צילום: אורי ברייטמן
  הגיטריסט פול ביילוטוביץ' בהופעת קארל פאלמר בתל אביב. צילום: אורי ברייטמן


 • מי זה? קארל פאלמר, יליד ברמינגהם (20 מרס, 1950), הצטרף ב-1970 ללהקת אמרסון לייק ופאלמר. שלישייה זו הפכה במהירות לאחת הלהקות המפורסמות ביותר בעולם, וכיום היא נחשבת לסמל של רוק מתקדם בריטי. הלהקה לא ממש קיימת היום, אז שלושת חבריה מופיעים בנפרד. הלהקה של פאלמר היא למעשה טריו אינסטרומנטלי.

 • מה הוא ניגן בישראל? כצפוי, פאלמר ולהקתו ביצעו את הקאברים, העיבודים והאילתורים הבאים: דהרת הוולקירות (ואגנר), רונדו (ברובק / דה נייס), וולקאם באק מיי פרנדז (אי-אל-פי), טוקטה ופוגה ברה מינור (באך), נייף-אדג' (אי-אל-פי), [פאלמר ויתר על ג'רוזלם, אולי מסיבות דתיות], מרס מביא המלחמה (הולסט), 21 פרסט סנצ'ורי סקיצויד מן (קינג קרימזון), סולו גיטרה, טרילוג'י (אי-אל-פי), סולו בס, אמריקה (ברנשטיין / דה נייס), כרמינה בוראנה (אורף), תמונות בתערוכה (מוסורסקי / אי-אל-פי), תרועה לאדם הפשוט (קופלנד / אי-אל-פי) + סולו תופים, הודאון - הדרן (קופלנד / אי-אל-פי).

 • באילו להקות פאלמר היה חבר? לפי הסדר - אטומיק רוסטר; קרייזי וורלד אוף ארתור בראון; אי-אל-פי; אסיה

 • ראיון: קראו ראיון עברי חדש עם קארל פאלמר לקראת ההופעה בתל אביב

 • להקת אמרסון לייק פאלמר עדיין קיימת? לא ממש. ההופעה האחרונה שלהם, ביולי 2010, התקיימה במסגרת איחוד חד-פעמי, בפסטיבל היי וולטג' בלונדון. מאז הם מופיעים בנפרד.

 • מה עם גרג לייק וקית' אמרסון? לייק היה אמור להופיע סולו בישראל בספטמבר 2013, אבל בגלל עודף מופעים באותה תקופה, האמרגן הישראלי ויתר על הרעיון מחשש למכירת כרטיסים נמוכה. קית' אמרסון היה אמור להגיע לישראל עם הלהקה שלו לפסטיבל אורנג' בנמל חיפה, בסוף חודש יוני 2005, אבל בדיקה רפואית דחופה ברגע האחרון, שדרשה ממנו לעבור ניתוח, הביאה לביטול המופע.

 • קארל פאלמר
  קארל פאלמר
  חומר מקורי - יש לו? במסגרת סיבוב ההופעות של 'מורשת אי-אל-פי', מבצעים פאלמר ולהקתו קלאסיקות אינסטרומנטליות של אמרסון לייק ופאלמר בעיקר, עם דגש על עיבודים רוקים למוסיקה קלאסית פופולרית. פאלמר מודע לכך שחומרי הסולו שלו היו כישלון, אז הוא לא מבצע את מה שהקהל לא מכיר.

 • מיהם חברי ההרכב של פאלמר? פול ביאלטוביץ' על הגיטרה; סיימון פיצפטריק על הבס; וכמובן קארל פאלמר על תופים וכלי הקשה.

 • מה, אין קלידן? נכון, העיבודים של להקת קארל פאלמר מחליפים את הקלידן בגיטריסט. זה יישמע שונה לגמרי - לטוב ולרע כמובן.

 • איפה זה קורה: מועדון רדינג 3, נמל תל אביב.

 • מחיר כרטיס: 229 שקלים, בישיבה נוחה בכיסאות ושולחנות (ולא בעמידה, כפי שפורסם בתחילה). מכירת כרטיסים החלה דרך אתר איוונטים (Eventim), וכמו כן גם דרך אתר מועדון רדינג3, ובשאר אתרי הכרטיסים: הדרן, מיסטר טיקט, מטאלשופ, רייבן מטאל, אי-טיקטס, בראבו ועוד.

 • כדאי היה ללכת? במבט לאחור - היתה זו הופעה כדאית ביותר. זמן קצר לפני המופע, ירדו מחירי הכרטיסים ל-179 ש', מחיר שפוי יותר. פאלמר היה מקצועי לחלוטין וההרכב נתן את כל מה שיש לו. ההופעה גם היתה אינטימית מאוד, מה שנתן ערך מוסף למי שציפה למופע רוק מתקדם מנוכר.
  רוב הקהל היה מבוגר למדי, חלקו עולים מרוסיה, שרצו לראות את המאסטר בפעולה. חובבי פרוג קלאסי שמחו לסמן 'וי' ביומן הפגישות שלהם עם כוכבי העבר. היה חשש שעיבודי המטאל אולי ירחיקו את חובבי ELP המסורתיים, שמצפים לראות אורגן האמונד ומיני-מוג. אבל בשורה התחתונה, מי שאוהב לשמוע עיבודי רוק תוקפניים ליצירות קלאסיות מפורסמות, נהנה.
  מה שעצוב הוא שאין אלטרנטיבה: להקת אי-אל-פי ההיסטורית פשוט לא קיימת; גרג לייק מריץ מופע סולו נוסטלגי עם גיטרה ובדיחות בלבד; וקית' אמרסון כבר מזמן לא בכושר על המקלדת. זו היתה אולי הזדמנות אחרונה לראות משהו דומה לזה באיזור שלנו. קראו את הביקורת המפורטת של ליעד עיני על המופע של פאלמר ברידינג.

 • הפקה בישראל / אמרגן: מטאלשופ. (בגלל מכירת כרטיסים נמוכה מן המצופה, המפיק דיווח על הפסד)

 • יחסי ציבור: ישי שוורץ (רייבן מטאל).

 • פרטים נוספים: באתר הרשמי של קארל פאלמר.


 • קרל פאלמר בתל אביב - צילום: אורי ברייטמן
  קארל פאלמר בתל אביב - מבצע הדרן עם מגבת. צילום: אורי ברייטמן


וידאו: המופע החדש של להקת קארל פאלמר

להקת קארל פאלמר
בתמונה: להקת קארל פאלמר בפעולה
התגובות שלכם: מה יש לכם לומר על קארל פאלמר בישראל?

***
אודות האתר / עמוד ראשי / חדשות ואירועים / ביקורות אלבומים / להקות ואמנים / הספר

Email: uribreitman@gmail.com

Mitkadem.co.il