רוק מתקדם - מדריך עברי - חזרה לעמוד ראשי
המדריך העברי לרוק מתקדם - חדשות, ביקורות, להקות, מאמרים, ראיונות, ביוגרפיות, קישורים - כל מה ש'פרוגרסיב'
רוק מתקדם > אירועים והופעות > קארל פאלמר בישראל

ראיון עם קארל פאלמר

שיחה ראשונה עם המתופף האגדי לקראת בואו לישראל (תאריך ראיון: 22 אפריל 2014)

אמרסון לייק ופאלמר לעולם לא ינגנו יותר יחד, מבטיח המתופף עטור הפרסים. כבר 13 שנה הוא מופיע מסביב לעולם עם הטריו שלו, שבאופן מפתיע אין בו קלידן. עכשיו הוא מגיע לישראל, להופעה אחת ב-3 במאי (מועדון 'רדינג 3'). בראיון טלפוני מאנגליה, ככל הנראה הראשון לתקשורת הישראלית אי-פעם, מתוודה פאלמר על אהבתו ללביבות 'לאטקס' ומבטיח לשלב בהופעה שלו את כל הקלאסיקות שמצפים ממנו לבצע

מראיין: אורי ברייטמן
קארל פאלמר, אמרסון לייק ופאלמר
קארל פאלמר

1) האם זה הביקור הראשון שלך בישראל?

כן, זו הפעם הראשונה שלי. אני מצפה לזה. רציתי לבוא לישראל ולהופיע כבר הרבה זמן, להביא את המוסיקה לאנשים. זו הולכת להיות חוויה גדולה.

2) אנחנו הישראלים טיפוסים חמים ופיזיים. אנשים בטח ירצו לפגוש אותך באופן אישי אחרי המופע. האם זה יהיה אפשרי?

כן. אני לא אביא איתי מרצ'נדייזינג אליכם לישראל, אבל אם אנשים יביאו איתם משהו שעליו אפשר לחתום, אני מאוד אשמח לחתום להם.

3) יהיה לך זמן לטייל קצת בישראל, לראות את ירושלים או להסתובב בתל אביב?

לצערי לא יהיה לי זמן לזה. אני אולי אקפוץ לתחנת רדיו אצלכם, אבל יש לי הרבה עבודה בהכנת המופע - בדיקת הציוד, כלי הנגינה, מערכת ההגברה, הסאונד והמיקס. אז תיירות וטיולים הם לא על סדר היום שלי. זה לא שאני לא רוצה - אבל אני מגיע בשביל להתעסק במוסיקה, זו העדיפות הראשית שלי. לנגן בתל אביב הכי טוב שאני יכול, ובצורה המקצועית ביותר שאני יכול.

המופע הוא בערך שעה ו-50 דקות, כמעט שעתיים. אנחנו ננגן הרבה חומרים של אי-אל-פי (ELP) אבל גם דברים אחרים כמו למשל הפוגה ברה-מינור של באך, כרמינה בוראנה של קרל אורף, מארס אל המלחמה של הולסט, וגם את '21 סנצ'רי סקיצויד מאן' של קינג קרימזון. אני גם אדבר על הכל במהלך ההופעה ואסביר על כל קטע שננגן.

4) מהי היצירה של אמרסון לייק ופאלמר שהיא הכי קשה לביצוע?

קודם צריך לזכור שאנחנו מתעסקים כאן בגיטרות, לא בקלידים. הייתי חייב למצוא דרך שהחומר יישמע רענן, חדש ומרגש. אני מנסה לעשות את המוסיקה הזאת בסביבה שונה, בדרך אחרת.

פול ביאלטוביץ' מלווה אותי בגיטרה חשמלית, סיימון פיצפטריק על הבס - שניהם וירטואוזים. אז אפשר לומר שיצירות כמו 'טארקוס' או 'תמונות בתערוכה' הן קשות לביצוע. זה פשוט סאונד אחר, גישה אחרת, אני חושב שזו גישה צעירה יותר, שלוקחת את המוסיקה למקום אחר, יותר בכיוון של להקת פרוג-מטאל - בגלל שאנחנו משתמשים בגיטרות ולא בקלידים. זה מאוד מתגמל לנגן את זה ככה, עם גרסאות שונות של היצירות המוכרות. זה מה שאני מקווה לעשות.
5) רבים מקווים שיום אחד נוכל לראות את שלושתכם (קית' אמרסון, גרג לייק וקארל פאלמר) שוב ביחד, אבל כנראה שזה לא יקרה בישראל, נכון?

אני לא חושב שזה יקרה בכלל. ניגנתי עם אי-אל-פי בפעם האחרונה ב-2010, בפסטיבל היי-וולטג' בלונדון. החלטתי אחרי ההופעה שאני לא רוצה להמשיך עם אי-אל-פי, הגיע הזמן לעצור את זה. הרגשתי שעשינו את המיטב שלנו. היו לנו 40 שנים נהדרות ביחד, אמנם לא ברציפות. וחשבתי שכאשר להקה מגיעה לסוף ימיה, כשהם לא מנגנים כל כך טוב כמו בעבר, ואתה לא יכול להשיג את מה שהתרגלת להשיג, לא יכול להגיע לגבהים של פעם - אז הגיע הזמן להפסיק. זאת הפילוסופיה שלי.

היתה לנו הופעה טובה ביחד, נהנינו ביחד, אמרנו שלום למעריצים. הסברתי לגרג ולקית', שכנראה רצו להמשיך, שזו תהיה הפעם האחרונה שלי עם ההרכב. עכשיו אנחנו רק נפגשים למטרות עסקיות, בגלל שאנחנו מחזיקים בבעלות הקטלוג והוצאה לאור של החומרים שלנו. אבל שלושתנו כבר לא נפגשים כדי לדבר על מוסיקה או לעשות חזרות, מפני שזה פשוט לא הולך לקרות.

[חמישה ימים אחרי ראיון זה, הודיע קית' אמרסון על פרישה מהופעות בגיל 70; א.ב.]

6) מה אתה אומר על ההחלטה של המתופף ביל ברופורד, להפסיק להופיע?

אני לא מתייחס למה שאנשים אחרים עושים, מה הם מנגנים ואיך הם מנגנים. אני מסתכל על המצב שלי. תמיד הייתי מוסיקאי. אני לא חושב שביל (ברופורד) היה תמיד מוסיקאי, היו לו עבודות אחרות ודברים אחרים. זה לא היה בראש שלו להפוך את המוסיקה למקצוע לכל החיים. אני בא ממשפחה של מוסיקאים שאוהבים מוסיקה, אנשים שתמיד ניגנו ותמיד עבדו. אז בשבילי, מוסיקה היא לא משהו שאתה פשוט יכול להפסיק לעשות ביום אחד. אם מישהו היה מבקש ממך להפסיק לאכול לאטקס (לביבות תפוחי אדמה, מאכל יהודי ידוע), זה היה קשה לך, נכון? לא היית יכול לעשות את זה. אתה רוצה להמשיך להיות מה שאתה. אז קשה לי להתחבר למה שהוא (ביל ברופורד) עשה. לפרוש זה לא משהו שמעניין אותי בכלל, אם לומר את האמת.

הפילוסופיה שלי היא כזו: אני ממשיך לנגן כל עוד אני יכול לנגן ברמה הגבוהה שאני רגיל לנגן בה. כרגע אני ממשיך להשתפר, וזה ממש טוב עבורי, וכל עוד אני משתפר - אני שמח. אם אני לא אוכל להשתפר עוד, אבל אוכל לשמור על הרמה, אמשיך לנגן. אם אני לא אוכל לשמור על הרמה, אז כן - אני אפסיק, בגלל שאני אעלה על הבמה רק אם אני יכול להוכיח את הנקודה, להראות לאנשים כמה אני טוב, ואני חושב שאני יכול לעשות את זה עוד כמה שנים טובות. הערב או מחר, המצב יכול להיות שונה.


להקת קארל פאלמר
להקת קארל פאלמר; תמונת פרומו מטעם הלהקה


7) איך אתה שומר על כושר? אתה רץ? פעם עסקת בקראטה, נכון?

היום רצתי בשביל הכושר, כן. אבל אני כבר לא עוסק בקראטה. עברתי ניתוח בשתי הידיים שלי, בגלל תסמונת התעלה הקרפלית (CTS). הניתוח היה מוצלח מאוד, היה לי הרבה מזל, והצלחתי להציל אותן ממש בזמן. הבעיות בידיים נבעו ממכות שנתתי לחפץ שמכונה מאקיוורה (Makiwara), שבו אתה משתמש באימוני קראטה. [פאלמר הגיע לרמת 'שודאן', השלב הראשון בחגורה השחורה, וקיבל תעודת הוראה. הוא עסק בקראטה עד 1984, וגם לימד קצת]. אז הפסקתי עם הקראטה לפני כמעט 30 שנה.


8) קראתי ראיון שבו סיפרת איך חטפת זיהום של חיידק בשם אי-קולי (E.coli) בדצמבר 2012, במהלך ארוחה בשרית בקזינו בניו-יורק. סיפרת איך המחלה שיתקה אותך, וגרמה לביטול זמני של סיבוב ההופעות של להקת אסיה (Asia). לפי מה שסיפרת, אחרי 8 שבועות קשים של כאבים ואנטיביוטיקה, המחלה אמנם היתה מאחוריך - אבל הפסקת לאכול מזון מן החי, ועבר לתזונה צמחית לחלוטין. קשה להיות טבעוני?

אני יכול להשיג את האוכל שאני רוצה, כמו ירקות ולחם, ברוב המקומות. לא תמיד יש חלב סויה בשבילי או מנה טבעונית בתפריט. אבל ב-17 החודשים האחרונים שבהם אני טבעוני, זה שיפר את הבריאות שלי בצורה רצינית. כמובן שאני מתגעגע לכמה מאכלים, אבל אני לא משתוקק להם. זה קצת קשה, אבל תלוי באיזו מדינה אתה נמצא. במדינות מסוימות קל להשיג אוכל טבעוני. לרוע המזל, הרבה מהאוכל היהודי שאני אוהב לאכול (כמו לאטקס) אני לא יכול לאכול יותר. תמיד יש דרך לעקוף את העניין. ואם אני לא יכול למצוא משהו שאני אוהב ביום אחד - אז לא נורא, לא איכפת לי.


9) התחלת את הקריירה שלך בלהקה של ארתור בראון. אתם עדיין בקשר?

כן, דיברתי איתו לפני כשנתיים בערך. אבל אני לא חושב שלהופיע איתו כיום זה משהו שהייתי שוקל.

10) תמיד רציתי לדעת אם נפגשת פעם עם פרנק זאפה, ואולי ניגנת איתו קצת?

כן, פגשתי אותו. זאפה היה מעריץ גדול של הלהקה שהצטרפתי אליה ב-1968, 'דה קרייזי וורלד אוף ארתור בראון'. אז ביקרתי בבית שלו במקום שנקרא לורל קניון, שכונה בלוס אנג'לס. הוא מאוד התעניין בהחתמת ארתור בראון. דיברנו על כלי הקשה וכל מיני דברים, הוא אפילו נתן לי ספר במתנה. אבל לא ניגנתי איתו אף פעם, וזו הפעם הראשונה והאחרונה שפגשתי אותו.

אני לעולם לא אנגן עם אנשים כמו פרנק זאפה, מפני שאני לא שכיר-חרב. אני רק מנגן בשביל עצמי. אני לא מנגן בשביל כסף, אלא בשביל אחוזים. אני לא 'סייד-מן', ולא משכיר את שירותיי למוסיקאים אחרים.

11) לישראל אתה מגיע עכשיו בפעם הראשונה, כאמור. האם יש עוד מקום בעולם שאליו אתה מתכנן להגיע בפעם הראשונה, כמו סין או הודו?

הודו אמנם לא בתוכניות, אבל אני מתכנן משהו בסין בשנה הבאה. בדיוק הייתי בפגישה עם הבנק העולמי, כדי לדון באפשרות לנגן עם תזמורת בסין. עדיין לא סגרנו שום דבר, עדיין בוחנים את הפרטים, אבל זה בהחלט אפשרי שזה יקרה בעתיד הקרוב.

12) לפני שניפגש בהופעה שלך ב'רדינג 3' ב-3/5, מה חשוב לך לומר לקהל הישראלי?

הייתי שמח אם תוכלו לבקר באתר הרשמי שלי (carlpalmer.com) אבל גם חשוב לי שיבקרו גם בפרויקט האמנות שלי (CarlPalmerArt.com) בו מוצגת תערוכה מעניינת.


חתימה אישית של קרל פאלמר
חתימתו האישית של קרל פאלמר


עדכון - אמרסון פורש: כ-3 ימים לאחר קיום הראיון עם קרל פאלמר, פורסם בתקשורת ראיון חדש עם הקלידן קית' אמרסון, בו הודיע על פרישתו מהופעות, בהגיעו לגיל 70. ההודעה באה זמן קצר לאחר הופעתו באירוע 'מוגפסט' לזכרו של רוברט מוג, ממציא הסינתיסייזר האנלוגי 'מוג'. הסיבה לפרישה, ככל הנראה, היא בריאותית - אמרסון סובל מבעיות רציניות בידו הימנית, ואינו מסוגל לנגן ברמה סבירה.


חברי להקת קארל פאלמר

 • פול ביאלטוביץ' - גיטרות חשמליות
 • סיימון פיצפטריק - גיטרות בס
 • קארל פאלמר - תופים, כלי הקשה, גונג

כרטיסים לקארל פאלמר אפשר להשיג כאןטריוויה - דברים שלא ידעתם על קארל פאלמר

 • שמו המלא: קארל פרדריק קנדאל פאלמר
 • תאריך לידה: 20 מרס, 1950
 • הוא חסיד של שלישיות: ארתור בראון, אטומיק רוסטר, אי-אל-פי ועכשיו הלהקה שלו
 • ל'תמונות בתערוכה' של מוסורגסקי הוא האזין כבר כשהיה בן 7
 • כיום אוהב להאזין ל'ארבע העונות' של ויואלדי, דייב ברובק, באדי ריץ' וסטיבי ווינווד
 • לייק ואמרסון החליפו אותו ב-1986 במתופף קוזי פאואל, כי לא רצו לחכות 4 שבועות עד שיתפנה עם להקת אסיה
 • אסיה מוציאה ב-2014 אלבום חדש ומתכננת סיבוב הופעות החל מיוני
 • הוא מעולם לא ראה הופעה של להקת קית' אמרסון, ואפילו לא צפה בדיוידי
 • לעתים הוא מרצה על מוסיקה באוניברסיטת סאות'המפטון


התגובות שלכם

***אודות האתר / הספר / עמוד הבית / חדשות ואירועים / ביקורות אלבומים / להקות ואמנים

Email: uribreitman@gmail.com

Mitkadem.co.il