חזרה לעמוד ראשי - רוק מתקדם מדריך עברי
המדריך העברי לרוק מתקדם - חדשות, ביקורות, להקות, מאמרים, ראיונות, ביוגרפיות, קישורים - כל מה ש'פרוגרסיב'

פינק פלויד - האיחוד והפירוק

ארבעת הפלוידים הופיעו בלונדון במסגרת מופע Live-8

מיד בתום המופע, התפרקה פינק פלויד שוב

פינק פלויד - לונדון 2005 בתום המופע
מופע Live-8 איחד את פלויד

עדכון מאי 2011: דייב גילמור השתתף באופן חד-פעמי במופע 'החומה' שהריץ ווטרס בתחילת מאי 2011, באולם Q2 בלונדון, אנגליה. גילמור ביצע סולו ב'קומפורטבלי נאמב' לקראת סוף המופע. ניק מייסון נכח גם הוא, והשתתף רק בקטע הסיום של אופרת הרוק. קשה לקרוא לזה איחוד של פינק פלויד, בכל מקרה. השתתפותו של גילמור התאפשרה בגלל טובה שעשה לו ווטרס כאשר השתתף ביוזמה פילנתרופית-פוליטית למען פלשתינאים, שגילמור נענה לה.


עדכון (מאי 2006): האיחוד הנוסף של פינק פלויד הוא בינתיים רק שמועה בלתי מבוססת. מאז שהסתיים מופע לייב-8 בתאריך 2 ביולי 2005, מתרוצצות שמועות באינטרנט ובעיתונות על איחוד שני של להקת פינק פלויד, עם סיבוב הופעות בינלאומי שאולי יגיע גם אלינו לישראל. מדובר בהשערות חסרות-ביסוס של 'ידיעות אחרונות' ואמרגנים כמו שוקי וייס. להנהלת פינק פלויד יש אינטרס כלכלי ברור להפעיל לחצים על הפלוידים, אבל שני האנשים הקובעים בלהקה - דיויד גילמור, רוג'ר ווטרס - לא רוצים לעשות זאת בשום פנים ואופן.
על המעריצים שרוצים איחוד בכל מחיר אמר דיויד גילמור בראיון מחודש מאי 2006: "זה כמו להיות ילדים של הורים גרושים. הם כולם חושבים שזה יהיה נהדר אם ההורים יחזרו זה לזה, אבל זה אף פעם לא ככה".


ההכחשות של חברי פינק פלויד: רוג'ר ווטרס הכחיש כל כוונה להתאחד עם שלושת חבריו מפעם, וגילה בראיונות שדחה הצעות כספיות נדיבות ביותר (מאות מליוני דולרים) כדי להופיע שוב על במה אחת עם גילמור, רייט ומייסון. גם גילמור הכחיש את כל השמועות והידיעות בתקשורת, שוב ושוב ובאופן חד-משמעי. גילמור הודיע שלא בא לו להופיע יותר עם פינק פלויד -- הוא יוצא לסיבוב הופעות סולו (מרץ-מאי 2006) באירופה ובאמריקה כדי לקדם את אלבומו החדש (On an Island). כל חברי פינק פלויד הם עשירים מופלגים, ואין להם אינטרס כלכלי לטוס בכל העולם בשביל הופעות נוספות. מגעים-לכאורה בין שוקי וייס והנהלת פינק פלויד הם, ככל הידוע בינתיים, מידע בלתי-מבוסס.


ארבעת חברי להקת פינק פלויד לפני העלייה לבמת לייב-8
ארבעת חברי פינק פלויד לפני העלייה לבמת לייב-8
מימין: רוג'ר (רוג') ווטרס, ריצ'רד (ריק) רייט, דיויד (דייב) גילמור, ניקולס (ניק) מייסוןLive 8 DVD
Live 8 DVD
עדכון דיוידי של מופע לייב-8: הדיוידי הרשמי של המופע (Live 8 DVD) יצא לאור בתאריך 7 בנובמבר 2005. בארה"ב הוא יצא לאור יום אחד אחר כך.

המארז כולל ארבעה דיסקים: השלושה הראשונים יכילו את ההופעות של לונדון ופילדלפיה בשלמותן, ובנוסף קטעים נבחרים מתוך שבעת המופעים שהתקיימו במקומות אחרים בעולם (ברלין, רומא, טוקיו וכו'). הדיסק הרביעי מכיל בונוסים וחומר תיעודי מאחורי הקלעים, כולל צילום החזרות של פינק פלויד המאוחדת לקראת המופע.

ניתן להשיג גם מארזי דיוידי נפרדים עבור ההופעות של פריז, ברלין, רומא וטורונטו. חלק מן ההכנסות הולכות לסיוע הומניטרי לתושבי אפריקה העניים. הדיוידי הופק על ידי חברת EMI הבריטית. המחיר הרשמי: 35 פאונד (280 שקלים). ב'אמזון' הבריטי המחיר 26 פאונד (210 שקלים).
להקת פינק פלויד התאחדה זמנית להופעה קצרה בת 25 דקות בהייד פארק של לונדון, במסגרת מופע Live-8 בשניים ביולי. ארבעת הפלוידים, שהחליטו לדחות את החזרות למופע עד הרגע האחרון, ביצעו ארבעה שירים בלבד: השיר Breathe מתוך "הצד האפל של הירח", השיר Money מתוך אותו אלבום, השיר Wish You Were Here מתוך האלבום בעל אותו השם, והשיר Comfortably Numb מתוך "החומה". זו היתה הופעה קצרה, מלנכולית ועייפה, בין השאר מפני שכל קשישי הלהקה נאלצו להמתין עד 23:05 (שעון לונדון) בגלל עיכובים טכניים שגררו את המופע שעתיים עמוק יותר מן המתוכנן אל תוך הלילה. המופע של פלויד שודר בישראל החל מן השעה 1:05 (שעון ישראל) ועד 1:30. גילמור שר היטב, אך קולו של ווטרס (המבוגר מבין הפלוידים) בגד בו מפעם לפעם. בתום ההופעה, קדו הארבעה ונופפו לקהל שהחזיק מעמד שעות בעמידה במשך שעות ארוכות.


מיד לאחר ההופעה חזרה פינק פלויד למצבה הטבעי: פירוק כרוני. כל חברי הלהקה היו מאוחדים בדעתם שהמופע הלונדוני לא יגרום להם לעבוד ביחד כרביעייה. מייסון וגילמור הכריזו בפני התקשורת שאין שום כוונה לאחד את הלהקה, לצאת להופעות או להקליט אלבום ביחד. ווטרס הכחיש כל כוונה להמשיך לעבוד עם גילמור ושותפיו - הוא עסוק בקריירה שלו (האופרה Ca Ira העוסקת במהפיכה הצרפתית, ואלבום סולו חדש). למרות שמכירות האלבומים של פלויד זינקו מיד בתום המופע (לעתים במאות אחוזים - במיוחד האוסף הכפול Echoes), החליט גילמור לתרום את הרווחים הללו לצדקה ולהמשיך הלאה עם החיים הנורמליים. "זו היתה דרך מעולה לבלות את סוף השבוע", סיכם מייסון את האיחוד המתוקשר. המעריצים השרופים מתבקשים להירגע, להנמיך ציפיות ולהפסיק לפנטז על איחוד אמיתי.


הסולן והבסיסט רוג'ר ווטרס אמר על האיחוד: "זה נהדר לעזור לסר בוב גלדוף להגביר את המודעות הציבורית על נושאים כגון חובות העולם השלישי ועוני. הציניקנים אולי יגחכו - שילכו להזדיין!". הגיטריסט דיויד גילמור הצהיר בנוגע לאיחוד: "כמו אנשים רבים, אני רוצה לעשות כמיטב יכולתי כדי לשכנע את מנהיגי ג'י-שמונה (המדינות המתועשות) ליצור מחוייבות עבור הקלת העוני והגברת הסיוע עבור העולם השלישי. זה מטורף שאמריקה נותנת אחוז כל כך קטן מהתוצר הלאומי שלה למדינות מורעבות. כל סכסוך שהיה לי ולרוג'ר (ווטרס) בעבר נראה כל כך קטנוני בהקשר הזה, ואם איחוד עבור המופע הזה יעזור למקד תשומת-לב בנושא, אז האיחוד של פינק פלויד משתלם".


Live 8 Logo ערוץ 10 העביר בשידור חי את המופע ביום שבת (2 ביולי) החל מהשעה 17:00 ועד ארבע בבוקר. הבי-בי-סי ניהל את השידורים הבינלאומיים והעביר את המופע בטלוויזיה וברדיו. גם רשת MTV התגייסה לשידור המופע. זו הפעם הראשונה שכל ארבעת חברי הלהקה הופיעו על במה אחת, מאז הסתיים סיבוב ההופעות של 'החומה' בתחילת שנות השמונים. מכיוון שפינק פלויד לא עלתה על במה לאחר יציאת האלבום The Final Cut בשנת 1983, פרישתו של ווטרס יצרה תקופה של 24 שנים בין המופע האחרון למופע המתוכנן.


לאור הבלבול הרב בקרב מעריצי פינק פלויד, חשוב להדגיש שהאיחוד הקצר של ווטרס, גילמור, מייסון ורייט תוכנן אך ורק לאירועי Live-8 כך שממש לא מדובר באיחוד אמיתי לטווח ארוך. הסיכויים להמשך שיתופי פעולה בין ווטרס לבין שלושת עמיתיו-לשעבר נמוכים ביותר, בגלל העוינות בין ווטרס לגילמור - אך גם בגלל שהן ווטרס והן גילמור עסוקים בקריירות סולו גדושות. במקביל למופע בלונדון, התקיימו בו-זמנית הופעות נוספות של Live-8 בפילדלפיה, פאריז, רומא, ברלין, מוסקבה, קנדה, אוסטרליה ודרום אפריקה.


האיחוד של פינק פלויד התאפשר בזכות כוח השכנוע של מפיק Live-8, סר בוב גלדוף, שעבד עם חברי הלהקה עוד בתקופת "החומה" מסוף שנות השבעים. גלדוף הפיק באמצע שנות השמונים את מופע הצדקה הענק "לייב אייד" (Live Aid) שבו צפו למעלה ממיליארד צופים ברוב מדינות העולם. גלדוף שוחח עם גילמור ועם ווטרס בנפרד, ולאחר מכן שכנע את רוג'ר להתגבר על סלידתו מגילמור ולהתקשר אליו כדי לתת לאיחוד להתקיים. בסופו של דבר, צפו במופע Live-8 למעלה משלושה מיליארד בני-אדם במדינות רבות.


השמועות על איחוד פינק פלויד החלו להתגבר בסוף חודש מאי, כאשר צוות ההפקה של גלדוף החל לספר לכלי התקשורת על המו"מ בינו ובין חברי הלהקה. הנהלת פינק פלויד הכחישה בתוקף את השמועות והודיעה שאין שום כוונה לאחד את פינק פלויד עבור מופע Live-8 בלונדון. ידיעה שפורסמה בתאריך 25 במאי בעיתון 'ידיעות אחרונות' מאת מודי קרייטמן, כתב העיתון בלונדון, התבססה אך ורק על שמועות אלו אך התבררה בדיעבד כנכונה. ההודעה על האיחוד יצאה באופן רשמי רק בתאריך 12 ביוני, כאשר השיחות בין גלדוף, ווטרס וגילמור הסתיימו בהצלחה במהלך סוף השבוע של 10-11 ביוני.


מטרת מופע Live-8 היתה פוליטית. זה לא היה מופע צדקה בסגנון "לייב אייד" של 1985. אירועי Live-8 לא פעלו לגיוס תרומות לטווח הקצר, אלא לשיפור מצבן הכלכלי של מדינות עניות בטווח הארוך. סר בוב גלדוף, הנחה את המופע בהייד פארק, הצהיר שמדובר במופע שמטרתו להפעיל לחץ פוליטי על מנהיגי שמונה המדינות המתועשות (G8) המתכנסות בסקוטלנד בחודש יולי. המופע נועד, בין השאר, להביא למחיקת חובות מדינות העולם השלישי - חובות שהצטברו בעקבות מדיניות המדינות המתועשות והבנק העולמי.


בנוסף, אמור המופע להפעיל לחץ על המנהיגים של המדינות העשירות בעולם (ארה"ב, יפן, גרמניה, קנדה, אנגליה, צרפת, איטליה, רוסיה) לשנות את חוקי הסחר הבינלאומיים כך שיפסיקו להפלות לרעה מדינות עניות או מדינות שאין להן הון פיננסי. כאמור, אין מדובר כאן במטרה קצרת-טווח כמו איסוף כסף למזון עבור מדינות רעבות באפריקה, אלא בהפעלת לחצים על מנהיגי המדינות העשירות כך שיפעילו מדיניות שוויונית וצודקת יותר כלפי מדינות עניות. המאבק הוא על צדק כלכלי, לא על משלוחי מזון ותרופות להרגעת המצפון המערבי. התגייסותם של חברי פינק פלויד להפקה בינלאומית נאצלת ומוסרית שכזאת היא, לפיכך, יותר ממוצדקת.


אודות האתר / הספר / עמוד ראשי / חדשות ואירועים / ביקורות אלבומים / להקות ואמנים

Email: uribreitman@gmail.com