חזרה לעמוד ראשי - רוק מתקדם מדריך עברי

לילה לבן עם להקת ג'נסיס

סינמטק תל אביב - יום שישי 21.4.06

ארבע שעות של הופעות חיות עם פיטר גבריאל ופיל קולינס

מרתון ג'נסיס סינמטק תל אביב

סיכום מרתון ג'נסיס (יום לאחר האירוע - שבת, 22 אפריל): מרתון משובח עם כמה הסתייגויות - המחצית הראשונה של הערב היתה כמעט מושלמת, עם כתוביות מחכימות, עטיפות אלבומים, מעברים מוצלחים והכי חשוב: חומרים טובים מאוד מתקופת גבריאל. מסתבר שכמה מעריצי ג'נסיס הצליחו לשים את ידם על עותק פילם נדיר (16 מ"מ) של ההופעה האגדית של ג'נסיס באולפני שפרטון מתאריך 30-31 באוקטובר 1973. במשך כמה חודשים של עבודה קפדנית, הם הצליחו לשפר באופן משמעותי את איכות הצילומים, בין השאר בזכות תוכנות דיגיטליות חדשות והרבה סבלנות. פיטר גבריאל מעולם לא נראה כל כך טוב, ו"שפרטון" (Shepperton) מצדיק את הטירחה ברדיפה והורדה של הדיוידי החדש והבלתי-מסחרי הזה (בוטלג ללא כוונת רווח - הפצה ללא תמורה; משקל הקובץ המלא: 4.35 ג'יגה) גם בתוכנות שיתוף קבצים כמו ביטורנט.


לטובת מי שלא הצליח לחזות בפלא הגבריאלי, ולטובת אלו שצפו בסרט על מסך גדול אבל רוצים להחזיק עותק בבית כדי שגם הנכדים יאמינו להם, הנה קישור ראשון להורדת הטורנט; למי שלא מסתדר, אז הנה קישור שני להורדת הטורנט - למעריצי פיטר גבריאל וג'נסיס המוקדמת. הדגשה: מדובר ב'בוטלג' של מעריצים בלבד, שאותו אסור למכור או להפיץ למטרות רווח. המדיניות של ג'נסיס כלפי בוטלגים תמיד היתה ליברלית, וזו הסיבה שגרעין המעריצים שלה כל כך פעיל בהפצת בוטלגים כאלה.


המחצית השנייה של הערב - עידן פיל קולינס בשנות השמונים והתשעים - היתה מבדרת, אך פחות מרשימה. ג'נסיס הלכה והסתאבה ככל שהפכה פופולרית יותר, עד שנוצר הרושם שחברי הלהקה פשוט רוכבים על גל הכסף או בחרו באופציית הטייס האוטומטי. למרות שההופעה באצטדיון וומבלי (1987) מול קהל של 70,000 מעריצים נלהבים מדהימה בהיקפה, החומר המוסיקלי פשוט לא חכם ועמוק כמו פעם. קשה להאשים בכך את עורכי הערב (יואב וסרמן, טל רזניק), מכיוון שניתן להבין שגם הם לא מעריכים במיוחד את ג'נסיס הפופית שלאחר עידן גבריאל (בכתוביות המרתון הגדירו אותה כ"מפלצת אצטדיונים אימתנית"). בכל זאת, ולמרות שהקליפים שנבחרו מייצגים נאמנה את התקופה, המחצית הראשונה של הערב נתנה את התמורה המלאה למחיר הכרטיס ושלחה את הרוב המוחץ של הצופים מרוצים הביתה - בלי אף תלונה.

(כתב: אורי ברייטמן)
מידע כללי על האירוע: המפיק משה לביא וסינמטק ת"א ערכו מרתון לתוך הלילה המוקדש ללהקת ג'נסיס. במרתון הוקרנו חומרים שמעולם לא הוקרנו בעבר בישראל. אורכו של האירוע: ארבע שעות, כולל הפסקה. הערב חולק לשניים - החלק הראשון סיפר על "עידן פיטר גבריאל" מהשנים 1970-1975. החלק השני עסק ב"עידן פיל קולינס", משנת 1976 ועד שנות התשעים. הוא כלל הופעות, קליפים וחומרים תיעודיים. לחובבי פיטר גבריאל היו צפויות הפתעות רבות, כולל ההופעה המפורסמת מאולם שפרטון (1973) עם מיטב תחפושות גבריאל.


עורכי הערב: יואב וסרמן, טל רזניק. מחיר כרטיס: 45 שקלים. למנויי הסינמטק שמורים 50 מקומות.

פירוט מלא של רשימת ההופעות, הקטעים והשירים - באתר פרוגרוק הפקות. ניתן גם להזמין מקום דרך האתר, ללא תשלום.

מידע נוסף מתוך תוכניית הסינמטק

הביוגרפיה המלאה של להקת ג'נסיס

חדשות רוק מתקדם, לוח הופעות, אירועים בעולם ועוד

אודות האתר / הספר / עמוד ראשי / חדשות ואירועים / ביקורות אלבומים / להקות ואמנים

email: uribreitman@yahoo.com