רוק מתקדם - מדריך עברי - חזרה לעמוד ראשי
המדריך העברי לרוק מתקדם - חדשות, ביקורות, להקות, מאמרים, ראיונות, ביוגרפיות, קישורים - כל מה ש'פרוגרסיב'
ג'טרו טאל בישראל

ג'טרו טאל בישראל: אוגוסט 2010
שלוש הופעות: בנימינה, קיסריה, ירושלים

מבצר שוני, בנימינה: 6/8/10 - שישי 20:30

אמפי קיסריה: 7/8/10 - מוצאי שבת 20:45

ירושלים - מתחם הרכבת הישנה (הרציף): 9/8/10 - יום שני, 20:30

עודכן לאחרונה: 11 ספטמבר 2010
איאן אנדרסון תרם את הכנסותיו מן המופעים הישראליים לשלושה ארגונים שונים: נווה שלום (זוכרים את רוג'ר ווטרס?), יד ביד (המרכז לחינוך יהודי ערבי בישראל), וילדי השלום (Peace Child Israel). אנדרסון פירסם את התרומה בעמוד מיוחד באתר הרשמי של ג'טרו טאל.


שלמה גרוניך התארח לשני קטעים במופע של ג'טרו טאל בירושלים, ב-9/8. שניהם הולחנו על ידי באך. הראשון הוא 'בורי' (Bouree) שהופיע באלבום 'סטנד אפ' של ג'טרו טאל מ-1969; השני הוא 'אל נא תלך' שכתב ועיבד גרוניך על בסיס פרלוד ב-C מאז'ור, לחן של באך. קבלו את שניהם בוידאו:
תמונה מאת תומר יודלביץ
שלמה גרוניך ואיאן אנדרסון - ג'טרו טאל בירושלים, 9 אוגוסט 2010
תמונה: תומר יודלביץבנוסף לסרטונים, יש לנו שתי גלריות מההופעה בירושלים: אחת של תומר יודלביץ עם קלוזאפים של גרוניך, ועוד אחת של אבינועם לסרי. איאן אנדרסון היה זה שיצר את הקשר עם גרוניך: הוא שמע את המוסיקה של גרוניך, התלהב והזמין אותו למופע. מי שהלך למופע בירושלים, זכה לראות שיתוף פעולה מעניין בין השניים. אנדרסון חגג יום הולדת 63 למחרת, וגרוניך ניגן לו 'יום הולדת שמח' בהשתתפות הקהל הירושלמי.

ג'טרו טאל (כן, טאל ולא טול) סיימה את שלוש ההופעות שהיא אמורה לקיים בישראל, חודש אוגוסט 2010. ההופעה הראשונה התקיימה במבצר שוני (בנימינה), השנייה התקיימה באמפיתיאטרון קיסריה, והשלישית התקיימה ביום שני בירושלים. בהופעה בירושלים השתתף כאמור שלמה גרוניך, שעלה לבצע שני קטעים עם איאן אנדרסון והלהקה. גרוניך הוזמן למופע באופן אישי על ידי איאן אנדרסון, ששמע את המוסיקה של גרוניך והתלהב. בכך הסתיים ביקורה של ג'טרו טאל בישראל 2010.

הייתם בהופעה בשוני או בקיסריה? כתבו תגובה על המופע כאן

קיסריה 2010 - הביצוע של אקוואלנגיש לנו ראיון וידאו עם איאן אנדרסון, שעה לאחר שנחת בישראל, והגיע למסיבת עיתונאים במלון שרתון בתל אביב.

Ian Anderson in Tel Aviv, August 5, 2010
איאן אנדרסון בתל אביב, 5/8/10; צילום: אורי ברייטמן


קראו גם ראיון-עומק ישראלי עם איאן אנדרסון מאת תומר יודלביץ, שנייה לפני שהוא נחת בנתב"ג.

ביקורות: ב'עכבר העיר' כתב המבקר בן שלו על המופע בבנימינה: הקול של אנדרסון כבר לא במיטבו. כאילו לא ידענו את זה קודם. אבל המבקר הביא בכתבה שלו ציטוט נהדר של אנדרסון על פרוגרסיב, כאשר איאן הציג על הבמה את הגרסה המקוצרת לקטע ת'יק אז א בריק: "זה שיר מהתקופה שחלינו במחלה הנוראה שנקראת 'רוק מתקדם'. לא נדבקנו בצורה איומה כמו 'יס' ו'אמרסון, לייק ופאלמר', וגם הצלחנו להחלים אחרי שנה וחצי-שנתיים, אבל ללא ספק היינו חולים".

ב'מאקו' כתב עמית סלונים: "הקהל הישראלי, שוב, חיבק בחום את הלהקה – שנראה שכל ביקור שלה בארץ חושף אותה לקהלים צעירים יותר".

לפני שנחת בישראל ב-5 באוגוסט, פירסם מנהיג הלהקה, איאן אנדרסון, מאמר מיוחד על ההופעות של ג'טרו טאל בישראל, בו כתב בין השאר:
"...לכל אלו שאומרים שעלי להחרים את ישראל (או לצורך העניין, טורקיה או לבנון), אני רק יכול לציין שבמסעותיי מסביב לעולם אני מגלה אסונות שבוצעו בהיסטוריה על ידי מדינות שכעת הן ידידות שלנו. זה מחזק את דעתי, שרמה מסוימת של הבנה ושלום יכולה להיווצר כתוצאה מהמאמצים שלי ושל אמנים אחרים במקומות כאלו...החלטתי לפני חודשים רבים שלא להרוויח מעבודתי באיזור טרוד זה, ואני מקווה שכל הצדדים יבינו ויכבדו את החלטתי".

איאן אנדרסון החזיר את ההופעות הישראליות אל האתר הרשמי של ג'טרו טאל, לאחר שהסיר אותן בעקבות אירועי המשט התורכי. ההסרה מהאתר בוצעה ב-9 ביוני, וכעבור פחות מחודש החזיר אנדרסון את ההופעות לאתר. נכון לעכשיו (5 יולי), לוח ההופעות של הלהקה לאוגוסט 2010 מכיל את שלוש ההופעות הישראליות. איאן אנדרסון הוריד אותן כדי להימנע מלחץ בינלאומי, לפחות עד תחילת יולי. בירור קודם עם משרד הכרטיסים 'הדרן' העלה שההפקה הישראלית יוצאת לדרך כרגיל. תגובת מנהל האתר על ההסרה בחודש יוני: "ההופעות בישראל לא בוטלו, אבל הפסקנו לפרסם אותן באתר בגלל תגובות מכמה מעריצים".

בראיון ישראלי לתומר יודלביץ, שפורסם כאן, אמר איאן אנדרסון: "אני תמיד מקבל מיילים נעימים ומיילים פחות נעימים. אבל לאחרונה קיבלתי מכתבי שנאה שחלקם דיי מפחידים לגבי ההופעה של ג'טרו טאל בישראל. אני לא אוהב שדוחקים בי ואני ואני לא אחד מהאנשים שחושב שהמצב בישראל הוא של שחור או לבן. אני אגיע לישראל או לכל מקום אחר בו אני חפץ מבלי שמישהו יאיים עלי". כדאי לקרוא את הראיון המלא עם איאן אנדרסון.

ההופעה בירושלים היתה אמורה להתקיים במרכז הקונגרסים בירושלים, ב-8 באוגוסט. היא הוזזה אל מתחם הרכבת הישנה (הרציף) של ירושלים, ויום אחד מאוחר יותר (9 אוגוסט), ככל הנראה בשביל לתת לנגנים לנוח ביום ראשון. סביר להניח שחברי הלהקה יטיילו בירושלים ביום ראשון.
 • הרכב הנגנים (ליין-אפ) הנוכחי: איאן אנדרסון - חליל צד, שירה; מרטין באר - גיטרה; דיויד גודייר - בס; ג'ון אוהרה - קלידים; דואיין פרי - תופים.

 • מחירי כרטיסים - בנימינה (אמפי שוני): מחיר אחיד - 289 שקלים למקום בישיבה, ללא מקומות מסומנים. רכישה באתר הדרן.

 • מחירי כרטיסים - קיסריה: אורקסטרה - קרוב לבמה - 399 שקלים; גוש תחתון - 349 שקלים; גוש עליון - הכי רחוק מהבמה - 249-149 שקלים, תלוי במיקום. רכישה באתר הדרן.

 • מחירי כרטיסים - ירושלים (מתחם הרכבת): בהתאם למיקום, טווח מחירים בין 349-149 שקלים; מבצע ישראכרט 80 שקלים הנחה תמורת 360 כוכבים. רכישה באתר בימות. במופע זה ישתתף אורח מיוחד: שלמה גרוניך.

  אמפי קיסריה - הבמה
  בתמונה: אמפי קיסריה


 • הפקה: יורי לסצ'וב, שעבד עם המפיק דודי ברקוביץ' על האירוע מטעם הדרן הפקות

 • תאריכי סיבוב ההופעות בישראל נמצאים כעת באתר הרשמי של ג'טרו טאל.
  עד ה-8 ביוני, ההופעות הישראליות עדיין הופיעו בלוח של האתר הרשמי. החל מה-9 יוני, ההופעות הישראליות לא הופיעו באתר, בגלל תגובות לא טובות של מעריצי ג'טרו טאל ברחבי העולם. איאן הוריד את ההופעות הישראליות מן האתר, כי נמאס לו לקבל תגובות רעות. בתחילת יולי הוא החזיר אותן לאתר. כאן תוכלו לראות את הלוח הנוכחי ואת הלוח בתקופה שבה ההופעות הישראליות הוסרו.

  לוח המופעים של ג'טרו טאל באתר הרשמי
  לוח ההופעות הנוכחי - כולל את ישראל

  לוח המופעים של ג'טרו טאל באתר הרשמי
  לוח ההופעות אחרי העדכון של 8 יוני - בלי ישראל


 • לפני שלוש ההופעות המתוכננות בישראל, תופיע הלהקה באיטליה, יוון וגרמניה. ב-11 באוגוסט היא כבר תופיע בשווייץ, נורבגיה, גרמניה ואנגליה. כאמור, שתי ההופעות לא בוטלו - אבל הלהקה בחרה שלא לפרסם אותן באתר הרשמי שלה.

 • זהו ביקורה השישי של ג'טרו טאל בישראל, אם לא מחשיבים את הקונצרט ברעננה של איאן אנדרסון מ-2006.

 • טאל או טול, ג'תרו או או ג'ת'רו או ג'טרו? תודה לכל אלו שלא אומרים ו/או כותבים את השגיאה הנפוצה-מדי ג'טרו טול, וכן אומרים וכותבים ג'טרו טאל. יש כאלה שאומרים טול עם שורוק (Tool) ויש כאלה שחושבים שזה כמו 'גבוה' (Tall), אבל בשפה העברית אין מקבילה לתנועה Tull, שהיא באמצע הדרך בין טאל ובין טול. מכיוון שלדעתי Tull נשמע הרבה יותר כמו "טאל" מאשר "טול", עדיף לכתוב טאל.
  יש כאלה שטוענים שצריך לכתוב ג'תרו (כי זה יתרו, שם תנכ"י) ולא ג'טרו, אבל זה כבר ויכוח אחר. אם רוצים להיות קטנוניים, אז אפשר כבר לכתוב ג'ת'רו, כמו מרגרט ת'אצ'ר. אבל מי כותב ת'אצ'ר? כולם כותבים ואומרים תאצ'ר. תודה אחרונה לכל מי שכותב את שם הלהקה בצורות נוספות, כמו: ג'ת'רו טאל / ג'תרו טאל / ג'תרוטאל / ג'ת'רוטאל / ג'טרוטול / ג'טרוטאל.

תגובות והערות על ההופעה של ג'טרו טאל בישראל

***
תגובות ארכיון על הופעת ג'טרו טאל בישראל 2010


אודות האתר / הספר / עמוד ראשי / חדשות ואירועים / ביקורות אלבומים / להקות ואמנים

Email: uribreitman@gmail.com