חזרה לעמוד הראשי

פיל קולינס בישראל

סולן להקת ג'נסיס לשעבר הופיע באצטדיון בלומפילד

תאריך המופע: יום שני, 7.11.05

סיכום, ביקורות, שאלות נפוצות ועוד (עודכן: מרץ 2006)

פיל קולינס היה פה - ישראל

פיל קולינס היה בישראל


פיל קולינס (Phil Collins), לשעבר המתופף ואחר כך הסולן של ג'נסיס האגדית, שהיתה בשנות השבעים להקת רוק מתקדם מכובדת, הופיע בישראל. בשבעה בנובמבר הוא הופיע באצטדיון בלומפילד למופע שכולו פופ קל ונעים, עם להיטים קופצניים מתקופת הסולו שלו בשנות השמונים והתשעים. להלן סיכום המופע, ביקורות, שאלות נפוצות לגבי המופע ועוד • איך היה המופע?
תשובה: המבקרים המקצועיים היו צוננים עד מבסוטים. גידי אביבי ("הארץ") אמר ש"לכמה רגעים נראתה יפו כמו העיר לאס וגאס...מופע סיכום תכליתי, שהקפיד לשמור על מקום בטוח באמצע הדרך...ניתן להעריך את מינון הסוכרים של המופע בטונה אחת לפחות". גבע קרא-עוז (Ynet) סיכם: "פיל קולינס, זקן, עייף, כבד...גבר מזדקן, רגע לפני הפנסיה, רחוק משיאו...מעט מאוד רגעים כנים ומרגשים, והרבה מאוד שואו מקצועני משעמם".

לעומתם, שחר כסלו (עכבר העיר ת"א), לא חשש להחמיא: "פיל קולינס היה מדהים, המופע היה מהמם, והתפאורה היתה משגעת...אני מוקיע את המקטרגים והמלעיזים הטוענים כאילו פיל קולינס הוא שאריות פופ מאתמול...בשבילי פיל קולינס קלאסיקה". נדב הולנדר (מעריב NRG) פירגן גם הוא: "הופעה מוצלחת מאוד...הפקה מושלמת, סאונד משובח, נגנים מצוינים והקיטש בשיאו...קולינס, נמוך כהרגלו, הוא חיית במה מנוסה ובלתי נלאית...ללא ספק, שווה את ה-400 שקל".


 • האם ירד גשם בזמן המופע?
תשובה: לא ממש. אמנם ירד הרבה גשם ביום שני, אך אחרי הצהריים הוא נפסק ברובו. היה מעונן וקריר, אבל רק טפטוף קל ירד בתום המופע.


 • מתי? איפה? כמה זה עלה?
תשובה: יום שני, שבעה בנובמבר (7/11/05), אצטדיון בלומפילד, רח' שארית ישראל, תל אביב-יפו. פתיחת דלתות אצטדיון בשעה 18:00. המופע החל בשעה 20:30 לערך ונמשך שעתיים ורבע. היו שלושה סוגי מחירים לפי טיב המיקום: 360 ש"ח, 440 ש"ח, 480 ש"ח. מי ששילם יותר - קרוב יותר אל הבמה ואל פיל קולינס.


צילומים מהופעת פיל קולינס בבלומפילד - מאת יובל אראל

פיל קולינס בישראל על הבמה של אצטדיון בלומפילד; צילום: יובל אראל

פיל קולינס על התופים, אצטדיון בלומפילד; צילום: יובל אראל

פיל קולינס, ההופעה בישראל; צילום: יובל אראל


 • למה מחיר הכרטיס היה כל כך יקר?
תשובה: מדובר במופע פופ ראוותני עם להקה מנוסה, צוות רב-משתתפים, תפאורה כבדה, תאורה משוכללת, טכנולוגיה חדשנית וציוד סאונד יקר. זו ממש לא היתה חלטורה.


 • גם בחו"ל מחיר כרטיס להופעה של פיל קולינס כל כך גבוה?
תשובה: בהחלט. בדיקה באינטרנט מגלה שמחירי הכרטיסים גבוהים גם במקומות אחרים בעולם. זה מה יש.


 • הקהל ישב? עמד? היו כסאות? רצפה? דשא?
תשובה: חלק מקוני הכרטיסים עמדו על הדשא בקרבת הבמה, והמקומות לא היו מסומנים. היו גם כרטיסים בישיבה עם מקומות מסומנים.


פיל קולינס בישראל, מלון דן תל אביב, שישה בנובמבר, יום לפני המופע; הצילום באדיבות בן מיטלמן, גלי צהל
פיל קולינס בישראל, מלון דן תל אביב
שישה בנובמבר, יום לפני המופע;
הצילום באדיבות בן מיטלמן, גלי צה"ל • מה שר פיל קולינס על הבמה?
תשובה: להלן רשימת השירים המשוערת בתרגום לעברית: משהו קרה בדרך לגן עדן, כנגד כל הסיכויים, אל תאבדי את המספר שלי, את תהיי בלב שלי, עוד לילה אחד, לא יכול להפסיק לאהוב אותך, תחזיקי מעמד מספיק זמן, צבעים אמיתיים, בואי איתי, אהבה גרובית, שוב פספסתי, עוד יום בגן עדן, אי-הבנה, חיים נפרדים, באוויר הלילה, לרקוד אל תוך האור, אי אפשר לזרז אהבה, שני לבבות, מאהב קל, סוסודיו, מגע בלתי-נראה, קחי אותי הביתה. רשימה זו איננה מדוייקת במאה אחוזים.


 • מה צריך היה לשמוע כדי להתכונן להופעה של פיל קולינס?
תשובה: יש אוסף של פיל קולינס משנת 1998 שנקרא "היטס" ובו נמצאים רוב להיטי המופע. מי שרוצה לעקוב אחרי כל אלבום בקריירה שלו, יתחיל עם Face Value משנת 1981, אחריו "הלו, אני צריך ללכת" משנת 1982, ימשיך עם "אין צורך בחליפה" משנת 1985 (No Jacket Required), משם ל"אבל ברצינות..." משנת 1989, "שני הצדדים" משנת 1993 ו"לרקוד אל תוך האור" משנת 1996. יש גם להיטי קולינס באלבום "חומה סינית" של פיליפ ביילי ובפסקולים של "כנגד כל הסיכויים", "לילות לבנים", "באסטר" ו"טרזן".


 • למה קוראים לסיבוב ההופעות הזה "פיינל פרוול טור" (Final Farewell Tour)?
תשובה: פיל קולינס כבר לא צעיר, ואחרי עשרות שנים של הופעות והקלטות, הוא סובל מפגיעה רצינית באוזנו. הרופא שלו המליץ לו להפסיק להופיע, פן יאבד שמיעה באוזן אחת. קולינס החליט שהבריאות יותר חשובה מכסף, ופתח בסיבוב הופעות עולמי אחרון ארוך שבו ייפרד ממעריציו על הבמה. במילים פשוטות: אם קולינס לא יפסיק להופיע, הוא יהפוך חירש. הטענה של קולינס במסיבת העיתונאים בת"א כאילו הוא מפסיק להופיע כדי להיות אבא טוב יותר - אינה מדויקת.


פיל קולינס - בלומפילד תל אביב ישראל


 • מי ניגן עם קולינס על הבמה?
תשובה: ברד קול - קלידים; דריל סטורמר - גיטרה; רוני קריל - גיטרה; צ'סטר תומפסון - תופים; לואיס קונטי - כלי הקשה; לילנד סקלאר - גיטרה בס; זמרות ליווי - איימי קיז, למונט ואנהוק, לין פידמונט-לינדזי, קוני ג'קסון-קומגיז, ביל קנטוס (הוא דווקא זמר ליווי, לא זמרת); הארי קים - חצוצרה; ג'רלד אולברייט - סקסופון; דן פורנרו - חצוצרה; ארתורו ולאסקו - טרומבון. ייתכנו שינויים בצוות המופע.


 • היה אפשר לשמוע את ההופעה של פיל קולינס ברדיו?
תשובה: שידור חי בתחנת 88FM של קול ישראל, החל מן השעה 21:30 ועד 23:00 בערך. השידור המקביל ברשת ב' התאחר מעט בגלל ההצבעות בכנסת באותה עת.


 • איך אפשר לשלוח מכתב למר פיל קולינס?
תשובה: להלן כתובת משלוח דואר רגיל - פיל קולינס בע"מ, קומה שלישית, אלפרד האוס, רח' קרומוול פלייס 23-24, לונדון (קוד אזור: SW7 2LD), יונייטד קינגדום. שמה של עוזרתו האישית בלונדון - אנני קולינגהאם.


 • איפה עוד מופיע פיל קולינס במסגרת הסיבוב הזה?
תשובה: קרואטיה, צ'כיה, אסטוניה, פינלנד, יוון, הונגריה, (ישראל), לבנון, ליטואניה, רומניה, רוסיה, סרביה, טורקיה, איחוד האמירויות.


פיל קולינס בישראל • האם כדאי היה לוותר על המופע ולחכות - אולי פיל קולינס יגיע לכאן שוב להופעה פחות יקרה?
תשובה: בהחלט לא. פיל קולינס כנראה לא יגיע להופעה נוספת במדינת ישראל. סביר שזו הזדמנות אחרונה, לאור הבעיה הבריאותית שהוא סובל ממנה: פגיעה באחת מאוזניו.


 • האם נכונות השמועות על איחוד חד-פעמי של כל חמשת חברי להקת ג'נסיס, כולל פיטר גבריאל וסטיב האקט?
תשובה: קיימת יוזמה כזאת, אבל לא בטוח שהיא תצא לפועל כמתוכנן בשנת 2006. קולינס התייחס באריכות ליוזמת איחוד ג'נסיס בראיון ישראלי שנתן כאן בתל-אביב, יום לפני המופע. בגדול - הוא בעד הרעיון, או לפחות לא מתנגד לו באופן מוצהר. הנה קישור למידע נוסף: פיל קולינס על איחוד ג'נסיס.


 • מה פיל קולינס עושה בחיים שלו בתקופה הנוכחית? (עודכן: מרץ 2006)
תשובה: הוא חי בשווייץ ליד אגם ג'נבה, ובמרץ 2006 התגרש מאשתו השלישית, אוריאן. הסיבה המרכזית: קולינס הוא אדם היפר-אקטיבי, חסר מנוחה, שאינו מסוגל להקדיש את כל-כולו למשפחה, ומכור לעבודה. לעתים הוא גם אינו מסוגל להתאפק, ויש לו נטייה לבגוד בבנות-זוגו. לבני הזוג הפרודים יש שני ילדים: מת'יו תומאס קלמנס (יליד 2005) וניקולס (יליד 2002). בסה"כ מפרנס פיל קולינס חמישה ילדים משלוש נשים: בן (סיימון, מוסיקאי) ובת (ג'ואלי, שחקנית) מאשתו הראשונה אנדריאה שגרה בקנדה; בת (לילי) מאשתו השנייה ג'יל שגרה בארה"ב; ושני ילדים קטנים מאשתו השלישית (אוריאן), שמוצאה חצי-תאילנדי חצי-שוויצרי. פיל מנהל אורח חיים של מליונר - הונו האישי מוערך בסביבות 140 מליון דולר - ולא מתכנן דברים גדולים לעתיד. הוא כבר זכה בכל הפרסים האפשריים, כולל אוסקר, ומכר לפחות 200 מליון עותקים מתקליטיו השונים. מכיוון שהוא יליד 1951, הוא כבר מתחיל לחשוב על פרישה הדרגתית מעולם המוסיקה. במהלך 2006 הוא עבד על המוסיקה למחזמר 'טרזן' של ברודוויי.


 • איך פיל קולינס והמופע קשורים לדבר הזה שנקרא רוק מתקדם?
תשובה: בשנות השבעים פיל קולינס היה חבר להקת ג'נסיס, שנחשבה לאייקון בולט של ז'אנר הרוק הפרוגרסיבי. קולינס היה מתופף מוכשר וחדשני עם הכשרה טובה בתחום הג'אז והפיוז'ן. כאשר השתנתה תעשיית המוסיקה ואיתה גם טעם הקהל, הוא הוביל את ג'נסיס לכיוון של פופ ממוסחר עם גוון קיטשי-רומנטי. מהלך זה אמנם איכזב חלק ממעריציו הוותיקים, אך הפך את ג'נסיס ללהקה שזכתה לאהבת ההמונים. במקביל, פיתח קולינס בהצלחה רבה את קריירת הסולו שלו, והפך לזמר עשיר ומפורסם. כשרונו בכתיבת שירים קליטים החזיק מעמד עד אמצע שנות התשעים. מי שמעוניין לקרוא את הביוגרפיה של ג'נסיס מוזמן לעשות זאת בכל עת.ג'נסיס מבראשית ועד היום - ביוגרפיה של להקת ג'נסיס
ג'נסיס מבראשית ועד היוםג'נסיס - האיחוד

פיל קולינס - האתר הרשמי

להתחיל מבראשית - ראיון עם פיל קולינס באתר Ynet

Phil Collins - Wikipedia


ספר רוק מתקדם עברי
רוק מתקדם משנות ה-60 ועד היום
ספר רוק מתקדם עברי


תגובות

***

אודות האתר / הספר / עמוד ראשי / חדשות ואירועים / ביקורות אלבומים / להקות ואמנים

Email: uribreitman@gmail.com

Mitkadem.co.il