חזרה לעמוד הראשי - רוק מתקדם, מדריך עברי

רוג'ר ווטרס בישראל

רוג'ר ואני

ראיון עם האיש שהביא את רוג'ר ווטרס להופעה בכפר נווה שלום

ראייק ריזק, מזכיר הכפר היהודי-ערבי נווה שלום, מעריץ את פינק פלויד מאז גיל התיכון; חלום חייו היה לארגן מופע רוק ענק בנווה שלום, פרויקט דו-קיום ייחודי שנוסד בתחילת שנות השבעים; הוא שלח אינספור מכתבים לרוג'ר ווטרס, בלי לדעת על המופע שנקבע בפארק הירקון ובלי לדעת על הלחץ הפלשתינאי שהופעל על ווטרס לבטל הופעתו בישראל; עכשיו הוא אומר על ההחלטה של ווטרס להעביר את המופע אליו הביתה: "זה יותר טוב מלקבל פרס נובל לשלום"

25 אפריל 2006 (עודכן: 19 מאי)


ראייק ריזק באמצע חודש מרץ קיבל ראייק ריזק דוא"ל מעניין. מארק פנוויק, המנהל האישי של רוג'ר ווטרס, כתב שמר ווטרס לומד בימים אלו מקרוב את הסכסוך הישראלי-פלשתינאי. במסגרת התחקיר של ווטרס על גדר ההפרדה הוא נתקל באיזכור של 'כפר השלום' ורצה לדעת עוד. הכוונה הראשונית של ווטרס ופנוויק היתה רק למצוא מקום בישראל לערוך בו מסיבת עיתונאים חגיגית עם נופך פוליטי. חומר רב נשלח חזרה ממשרדי נווה שלום ישירות אל תיבת הדוא"ל של פנוויק, ומשם אל ווטרס. אך שניהם לא ידעו שריזק, אופטימיסט בלתי-נלאה, כבר מנסה ליצור קשר ישיר עם משרדו של ווטרס במשך חודשים ארוכים. עכשיו, סוף סוף, היתה בידו כתובת הדוא"ל המבוקשת.


ריזק בן ה-50 נרתם למשימת סגירת מעגל: הוא ישב במשך יומיים וניסח מכתב אישי בן שלושה עמודים באנגלית עבור ווטרס, מעין תחינה של מעריץ שרוף לאליל נעוריו האבוד. הוא ביקש ממנו להופיע בנווה שלום. "אתה תהיה אורח של כבוד אצלנו", החמיא לו. "אם יש לך תוכנית להופיע בישראל, נוכל לעשות את זה כאן. אנחנו לא מזוהים פוליטית". שלושה ימים אחר כך, התקשר האמרגן הישראלי שוקי וייס וביקש לבדוק אם נווה שלום מתאים להופעה, לא רק למסיבת עיתונאים. מתברר שמכתבו המפורט והאישי של ריזק הצליח לרגש את ווטרס.


שוקי וייס תמך ברעיון קיום המופע בנווה שלום. וייס מכיר את נווה שלום עוד משנת 1985, בפסטיבל "היום הפתוח" שהתקיים שם, בו עבד בהתנדבות. וייס הכיר אישית את המקום גם דרך לקוח אחר שלו, דיויד ברוזה. הסבא של ברוזה, פנחס אהרון ז"ל, היה תושב הכפר במשך שנים ארוכות. במשך כל תקופת השיכנוע, לא ידע ריזק על המכתב הפומבי שנשלח אל רוג'ר ווטרס מטעם יוצרים פלשתינאים, ושקרא לביטול המופע. הוא גם לא ידע שפארק הירקון נבחר לאירוח המופע, ולא ידע שנמכרו עשרות אלפי כרטיסים. ואז קיבל ווטרס את ההחלטה להעביר את הסיפור אל נווה שלום. "כנראה שהמכתב שלי הוציא אותו ממקום קשה ומסובך", מעריך ריזק.


להיטותו של ריזק אינה יודעת גבולות. "אני אמרתי לשוקי וייס שאני לא רוצה לקבל תשובות של 'אם' או 'אבל'. הזכרתי לשוקי את הסיסמה שנכתבה על הבמה הגדולה בלונדון במופע של לייב-8 בו אירע האיחוד של פינק פלויד: אין יותר תירוצים (No More Excuses). נווה שלום הוא יישוב של 'אין יותר תירוצים'. ואני ידעתי שהסיפור יעלה לשוקי וייס הרבה כסף, מפני שאת פארק הירקון הוא קיבל מחברת גני יהושע תמורת 20 אלף דולר בלבד". שוקי וייס עצמו הודה בראיון ש"רוג'ר ווטרס יודע שהעברת המופע לנווה שלום תפגע עמוקות ברווחיו".


שדות חומוס לנצח

שוקי וייס הגיע אל נווה שלום כדי לחפש מקום הולם למופע הענק. ריזק עדיין שגה באשליות: "יש לנו ביישוב מקום שאנחנו קוראים לו 'האמפי הטבעי'. לפני עשרים שנה עשינו בו מופע בנוכחות של 20 אלף איש. אבל שוקי וייס ראה את האמפי וצחק עליי: 'זה בקושי יספיק לבמה של רוג'ר ווטרס, על מה אתה מדבר, אני מחפש מינימום 100 דונם', הוא אמר". אחר כך התברר שהצוות של וייס צריך בעצם 400 דונם, אבל כל נווה שלום יושב על שטח של 200 דונם, שמחצית ממנו כבר בנויה. "אז התחלנו להסתובב מסביב לכפר, הגענו עד קיבוץ הראל, מושב תעוז, למטה עד לטרון. בסוף הצוות של שוקי ראה את השדה מתחת ליישוב והחליט שזה המקום המתאים".


נווה שלום וסביבתה - צילום אווירי
נווה שלום וסביבתה - צילום אוויריהעובדה שמר רוג'ר ווטרס הולך להופיע על שדה של חומוס הפכה מיד לבדיחת השבוע. "האמת היא שרק חלק ממנו זה חומוס. חלק חמניות, חלק חיטה. הלכנו למועצה המקומית מטה יהודה, ומתברר שהשדה שייך למושב בקוע. בעבר היו שם מטעי פקאן. אלו אדמות מינהל שמוחכרות ליישובי האיזור. מבחינת מועצת בקוע, הם שמחו לקבל כסף כבר עכשיו ולא לחכות עד שהשדה יעובד ויבשיל. חומוס קוטפים בסוף אוגוסט. שוקי אמר שהוא צריך את השטח מוכן לעבודה כבר ב-20 למאי, חודש לפני המופע. החלטנו לקנות את כל החומוס מראש, והם שמחו". קוני כרטיסים רבים איימו שיבקשו לקבל את כספם בחזרה בעקבות המעבר לנווה שלום, אך שוקי וייס דיווח באמצע מאי ש"ביום שבו הודענו על העברת המופע לנווה שלום, מכרנו 2,000 כרטיסים, ועד היום ביטלו את כרטיסיהם רק 117 אנשים".


בינתיים שוקי וייס כבר נסע פעמיים לאנגליה, כדי להסדיר את כיסוי העלויות החדשות כתוצאה מן ההעברה אל נווה שלום. "השטח שאנחנו מדברים עליו למטה יכול להחזיק 100 אלף איש ויותר. אנחנו רוצים הכי גדול שאפשר. לא מפחיד אותנו. חוץ מזה, שוקי אמר שלנווה שלום זה לא יעלה כלום. אנחנו רק מארחים את האירוע. השטח מחובר לכביש הראשי, מאוד קל להיכנס ולצאת ממנו. אני מתאר לעצמי שאולי יהיו פקקים, אבל יש כוונה להקים שם עיר אוהלים בשביל אנשים שמוכנים לישון שם בלילה לפני המופע. אנחנו עוד נדבר על אפשרות לתוספת של מופעים ישראלים ופלשתינאים. עדיין הכל פתוח, עוד לא דיברנו על הפרטים האלה. אנחנו צריכים להיפגש עם אנשי היישוב ועם שוקי וייס, ולהבטיח שכולם יהיו מרוצים"."אף אחד לא האמין לי"

רוג'ר ווטרס ריזק היה האדם היחיד בנווה שלום שדחף את הנושא. אנשים חשבו שהוא חולם, שהוא נאיבי. "במשך שלושה שבועות אני אומר להם 'הוא יבוא', אבל אף אחד לא האמין לי. אמרתי להם 'אתם תראו'. מבחינתנו זו מתנה משמיים. קודם כל, זה שם את נווה שלום על המפה. זה מפרסם אותנו בלי גבולות. יש תוכניות להעביר את המופע הזה בשידור לוויני לכל העולם. זו הכרה שלא ציפינו לה, וחברי היישוב שמחים ומתלהבים. אנחנו לא רוצים יותר מזה". גם את מסיבת העיתונאים שלו רוג'ר ווטרס יקיים בנווה-שלום. הוא אמנם ילון במלון בתל אביב, אבל יגיע לנווה שלום לפני המופע כדי להתראיין לתקשורת הבינלאומית. ווטרס יגיע לישראל מיד בתום ההופעה שלו באיסטנבול ב-20 ליוני.


"אני, באופן אישי, עדיין מאוד מתלהב. מבחינתי זה כמו חלום שמתגשם. אני שומע פינק פלויד עוד משנות השבעים. גם הקשר האישי עם ווטרס עושה לי הרבה טוב. זה כבוד גדול לנו, וזה גם מגיע לנו. עבדתי כל הזמן מתוך שיכנוע פנימי עמוק, שלחתי המון מכתבים, ואני מקווה שהכל יעבור בסדר. לא קיבלתי אף איום עד כה. היישוב שלנו פתוח, בלי גדר ובלי שער. התראיינתי לא מזמן לטלוויזיה, ואמרתי שאני חולם כבר שנים לקבל פרס נובל לשלום על הפרויקט של נווה שלום. מבחינתי ההופעה של רוג'ר ווטרס זה פי עשר יותר טוב מפרס נובל."


אתר נווה שלום באינטרנט

(כתב: אורי ברייטמן, אפריל 2006; עודכן: 19 מאי)

אודות האתר / הספר / עמוד ראשי / חדשות ואירועים / ביקורות אלבומים / להקות ואמנים

Email: uribreitman@gmail.com