רוק מתקדם - מדריך עברי - חזרה לעמוד ראשי
טנג'רין דרים רוק מתקדם > חדשות ואירועים > טנג'רין דרים


בוטל: טנג'רין דרים בישראל

Cancelled: Tangerine Dream in Israel

בוטלה ההופעה שתוכננה ל-18 במאי 2014, יום ראשון. להקת טנג'רין דרים, הרכב פרוגרסיב אלקטרוני חלוצי שנוסד ב-1967, לא תגיע לישראל. סיבת הביטול: מכירת כרטיסים נמוכה מהצפוי. הלהקה, המורכבת מ-6 מוסיקאים, היתה אמורה להופיע בהיכל התרבות בתל אביב. מייסד הלהקה, אדגר פרוזה, נפטר ב-20 בינואר 2015

עודכן לאחרונה: 25 ינואר 2015 | מאת: אורי ברייטמן
 • למה בוטלה ההופעה? קצב מכירת הכרטיסים היה נמוך מן המצופה. עד ל-8 במאי נמכרו רק כ-350 כרטיסים. המפיק משה יוסף חשב שיפסיד כסף על המופע, והעדיף לבטל.

 • תגובת הלהקה לביטול:
  "בלילה שעבר למדנו על הביטול הקצר-טווח של המופע המתוכנן שלנו בתל אביב. אין צורך לומר שהופתענו מאוד מההתנהגות הבלתי-מקצועית של האמרגן המקומי להופעה. למעשה, הוא הודיע לעיתונות על הביטול עוד לפני שהוא נתן הודעה להנהלה שלנו....לא היה לנו מזל עם ההופעות שבוטלו בברצלונה, רוסיה וישראל...באופן אירוני, שלושתם טוענים שהלהקה ביטלה את המופע - וזה שקר גמור. אנחנו יכולים להוכיח שהחזקנו כרטיסים וגם אשרות כניסה (ויזות) ביד. לפיכך, ההנהלה והלהקה רוצים להתנצל על כל הטירחה ואי-הנוחות שנגרמו למעריצים שקנו כרטיסים או אירגנו נסיעות. העברנו את כל הניירת הדרושה למשרד עורך הדין שלנו. כל שאר ההופעות באירופה יתקיימו כמתוכנן. שוב קבלו את התנצלותנו העמוקה על הדברים שקרו. נראה כאילו אנו חיים באווירה עולמית שיוצרת אי-אמון והתנהגות עסקית רשלנית. לרוע המזל, אנו הפכנו חלק מאותה התנהגות משונה. נעדכן אתכם, על החתום - הנהלת טנג'רין דרים והלהקה"
  (פורסם בפייסבוק, בדף הרשמי של הלהקה, ב-12/5/14)

 • מי אלה בכלל? זוהי אחת החלוצות של המוסיקה האלקטרונית המתקדמת בעולם. הלהקה הוקמה בסוף שנות ה-60 על ידי אדגר פרוזה, והיתה לה השפעה אדירה על מוסיקאים מכל העולם בשנות ה-70. היא מזוהה עם תנועת הפרוגרסיב האלקטרוני, אלקטרוניקה גרמנית, אמביינט, קראוט-רוק (Kraut-Rock) וכמובן רוק מתקדם. אדגר פרוזה וחבריו כתבו גם פסקולים רבים לסרטים ומשחקים, האחרון שבהם גראנד ת'פט אוטו חמש (GTA V).

 • מה הם היו אמורים לנגן? סיבוב ההופעות מכונה 'פדרה' (Phaedra), על שם אלבומם המפורסם מ-1974. הלהקה תבצע חומרים מכל התקופות, אבל כנראה תדגיש את אמצע שנות ה-70.

 • מיהם חברי ההרכב? גרעין הלהקה נכון ל-2014 היה מורכב כמובן מן המנהיג אדגר פרוזה (גיטרה, קלידים, מחשבים) שנפטר ב-20/1/15 בגיל 70; לינדה ספא (כלי נשיפה, קלידים), ת'ורסטן קוואשנינג (קלידים, מחשבים, תופים ושירה). יצטרפו אליהם, ככל הנראה, גם איריס קמה (כלי הקשה), ברנרד בייבל (גיטרה, כינור) והושיקו יאמאנה (כינור, צ'לו, תרמין).

 • מחיר כרטיס: המחירים נעו בין 100-400 שקלים. קיימות הנחות של הרגע האחרון דרך ניוזלטר איוונטים (Eventim), דרך גרופון ואולי ערוצים נוספים. מכירת כרטיסים החלה דרך 'הדרן' (החלה בסוף ינואר 2014). מחירי הכרטיסים משתנים לפי המרחק מן הבמה (אולם - רמה 1 עד 3; יציע - רמה 4 ו-5). אם מכירת הכרטיסים לא תעבור סף מסוים, המופע לא יתקיים (ואכן כך קרה).

 • איפה זה היה אמור לקרות: היכל התרבות, תל אביב (אודיטוריום על שם צ'רלס ברונפמן).

 • הפקה: משה יוסף.

 • סיבוב ההופעות: יחל בחודש מאי 2014 עד יוני 2014. הלהקה תעבור בפריס, לונדון, הולנד, גרמניה, אוסטריה, פולין, רוסיה ואיטליה. פרטים מעודכנים מתפרסמים באתר הרשמי של טנג'רין דרים.

 • מותו של אדגר פרוזה: מייסד טנג'רין דרים נפטר במפתיע, מתסחיף ריאתי, בעיר וינה, ביום שלישי 20 ינואר 2015. מותו של פרוזה, יליד 1944, בגיל 70, הוא מכה אנושה ללהקה, שלא ברור כלל כיצד תמשיך בלעדיו. פרוזה היה חבר הלהקה היחיד שנותר בלהקה מהיווסדה ב-1967. ביטול הופעתה של הלהקה בישראל, לפיכך, הוא בגדר החמצה כואבת במיוחד, שכן זו היתה כנראה ההזדמנות האחרונה לראות את הלהקה אצלנו.


 • פוסטר סיבוב ההופעות של להקת טנג'רין דרים בשנת 2014

  טבלת סיבוב ההופעות של להקת טנג'רין דרים בשנת 2014
  טבלת סיבוב ההופעות ב-2014 - מתוך האתר הרשמי
  צילום מסך לפני הודעת הביטול


 • ביקור ראשון? טנג'רין דרים מעולם לא הופיעה בישראל, וכנראה לא תופיע עוד. זה היה סיבוב ההופעות האחרון של הלהקה, לפני שהיא פורשת מסיבובי הופעות מאורגנים. אולי היא תופיע פה ושם בשנים הקרובות, אבל לא במתכונת מסודרת ומאורגנת כמו זו. לאחר מותו של אדגר פרוזה, בינואר 2015, נראה שהאפשרות שטנג'רין דרים תופיע בישראל אי-פעם הפכה לבלתי סבירה.

 • מקור שם הלהקה: טנג'רין דרים ['חלום קלמנטינה', בעברית] שאבה השראה מן הביטלס, בשירם המפורסם 'לוסי אין דה סקיי', בו הופיעה השורה 'טנג'רין טריז אנד מרמלייד סקייז'.

 • האם כדאי לנסוע לאירופה בשביל לראות ולשמוע אותם: כל מי שאוהב את המוסיקה האטמוספרית, החידתית והייחודית של הלהקה לא ירצה להחמיץ. עכשיו, לאחר ביטול ההופעה האחת והיחידה של הלהקה, שווה לחשוב שוב על טיסה לאירופה, לסיבוב ההופעות הרשמי האחרון. מי שרוצה להבין על מה מדובר, צריך להאזין לאלבומים הבאים: 'פדרה' משנת 1974, רוביקון משנת 1975, ריקושיי (בהופעה חיה, משנת 1975), סטרטוספיר משנת 1976. יש לנו גם דיווח עברי מיוחד על הסיבוב הבריטי הראשון של טנג'רין דרים, מ-1974.תמונות של טנג'רין דרים בהופעה - ארה"ב

היכל נוקיה, לוס אנג'לס, 12 יולי 2012

צילם: אהרון מיקל

ברנרד בייבל

אדגר פרוזה
אדגר פרוזה

איריס קמא, הושיקו יאמאנה

לינדה ספא ואדגר פרוזה

לינדה ספא

ת'ורסטון קוושניג

אודות האתר / עמוד ראשי / חדשות ואירועים / ביקורות אלבומים / להקות ואמנים / הספר

Email: uribreitman@gmail.com

Mitkadem.co.il