חזרה לעמוד הראשי

מי ירה ברוק המתקדם - חלק שני ואחרון

מרתון פרוגרסיבי חד-פעמי בסינמטק ת"א

11 במרץ, יום שישי בחצות

סיכום (12 במרץ): אורי ברייטמן

המרתון נפתח בקטע של ג'תרו טאל - אקוואלנג - מתוך הופעה במדיסון סקוור גארדן בשנת 1978. היה מקפיץ למדי, איאן אנדרסון פשוט משתגע על הבמה.
הבאה בתור - קאמל: שלושה קטעים עוקבים מתוך 'סנו גוס'. מתוך הדיוידי "קאמל פוטג'" שיצא ממש לאחרונה, שהביא את הקטע מהבי-בי-סי משנת 1975. איכות טובה מאוד.
ג'נטל ג'ייאנט (ההופעה ב-ZDF מהדיוידי הרשמי) - מסיבה כלשהי, העותק הצרוב סירב להתנגן. נאלצנו לקפוץ לקטע הבא. סליחה, זה היה מאוד מעצבן ובלתי מוצדק (עשינו בדיקות עם דיוידי בבית וזה עבד שם).
מאגמה - השיא של MDK מתוך ההופעה של מאגמה בדיוידי הרשמי שיצא בשנות האלפיים. אורגזמה שגרתית, ואנדר משוגע.
קינג קרימזון - ביצוע מעולה של לארקס II מתוך הופעה צרפתית בשנת 1982. יצא לאחרונה גם בדיוידי, ביצוע חזק ליצירה חזקה.
אמרסון לייק ופאלמר - הקטע 'ברבריאן' מתחילת הדרך (סוף 1970). איכות צליל ותמונה לא מדהימים, ובמחשבה לאחור היינו יכולים לבחור קטע טוב יותר. מצטערים.
קרווד אייר - ביצוע אולפני ל"מרי אנטואנט". במרתון הקודם שידרנו קטע יותר ארוך ומרשים של הלהקה, ואין הרבה בחירה בדיוידי (מעט קטעים).
פרנק זאפה - הקטע "פאנקי'ס וויפס" מתוך הדיוידי בייבי סנייקס. זאפה במיטבו, טרי בוזיו בהופעה בלתי-נשכחת. קטע שהותיר את חותמו, וכמובן באיכות מעולה.
ראש בריו - שני קטעים מתוך ההופעה ששיגעה 40 אלף ברזילאים. הקטע הפותח, "טום סויר", גדול מהחיים. הקטע השני, YYZ, מקפיץ את כל האצטדיון על הרגליים. הקהל יוצא להפסקה בסינמטק.

(הפסקה)

(המחצית השנייה)


רוברט ווייאט - השיר "סי סונג" בביצוע חדש בבי-בי-סי משנת 2003. לדעתי היה מאוד מרגש, ובאיכות מושלמת. כל הכבוד לאסף כרמלי שהשיג את זה.
ואן דר גראף - הקטע "אנדרקאוור מן" מתוך גודבלאף. הדיוידי הרשמי, זו הלהקה לטוב ולרע. מי שאהב אהב, מי שלא - לא אוהב את ואן דר גראף.
מריליון - ההופעה החשובה ביותר בקריירה שלהם, באודיאון של האמרסמית' משנת 1983. בחרנו את הקטע הפותח את "סקריפט פור א ג'סטר'ס טיר", עם 'פיש' וההגשה הדרמטית שלו, כמובן באיפור מלא. הקטע שמגדיר את מהות הניאו-פרוג, עם מחוות ברורות לג'נסיס. מתוך הדיוידי הרשמי שיצא לפני כשנה, ומכונה 'רסיטל אוף ד'ה סקריפט'.
ג'נסיס - הקטע הפותח של "סלינג אינגלנד" (דנסינג...נייט) בביצוע אותנטי של גבריאל. זו האיכות הטובה ביותר הזמינה כיום. אין משהו באיכות יותר טובה - הקטע נלקח מתוך דיוידי פיראטי, וג'נסיס לא מציעה משהו יותר טוב.
דרים ת'יאטר - 'אינסטרומדלי' מתוך ההופעה בבודוקאן. אין מילים. חבל שהמקרין בסינמטק שכח להפעיל כאן את ה'סראונד'. זה מה יש.
יס - ההופעה של "האוס אוף בלוז" משנת 1999. הקטע "יורז איז נו דיסגרייס". לצערי הרב, ומסיבה שאינה תלויה בנו, הרמקולים של הסינמטק חיבלו בסאונד (המצויין) של הקטע הזה ודפקו אותו לגמרי. אנחנו לא אשמים, אין לנו מה לעשות בנידון. הקטע הוקרן גם בסינמטק חיפה בלי שום בעיות, יכול להיות שזה בגלל ה'סראונד' שלא פעל.
אטמוספירה - הקליפ הדיגיטלי המחודש (2002) לקטע "ליידי אוף שאלוט", שהפיקה חברת 'מיו' עבור הוצאת האלבום הכפול של להקת הרוק המתקדם הישראלית שפעלה בשלהי שנות השבעים. יצירה מרגשת, נוסטלגית עם צליל משובח. הפתעה לטובה, וקמצוץ של לוקאל-פטריוטיזם.
מייק אולדפילד - ביצוע טלוויזיוני (בי-בי-סי, 1976) לחלק הראשון של טיובלר בלז. קטע קצת ארוך אבל לדעתי מושלם. זה אולדפילד האמיתי, עם שורה ארוכה של נגנים מעולים מסצינת הקנטרברי והפרוג (הילאג', פרית', ראתלג', מורלן ואחרים).
פינק פלויד - החלק השני של 'אקוז' מתוך גרסת הבמאי של פומפיי. מלא באפקטים, צילומי חלל ואנימציה ממוחשבת של העיר פומפיי. דרך טובה לסיים את הערב.


מילות סיכום: תודה ל-250 הפרוגרים שהגיעו, והצליחו לשרוד את המרתון בשעות הקטנות של הלילה (למרות שנצפו כמה נוחרים במהלך אולדפילד...). סליחה שנאלצנו לוותר על ג'נטל ג'איינט הפעם, לא היתה ברירה. תודה לאסף כרמלי שערך את הכל על המחשב, ולמושל שהתרוצץ בכל העיר בשביל להפיק את הסיפור. נתראה שוב בגלגול הבא!
מי ירה ברוק המתקדם II

מי ירה ברוק המתקדם II

סינמטק תל אביב
סינמטק תל אביב - עמוד האירוע


אודות האתר / עמוד ראשי / חדשות ואירועים / ביקורות אלבומים / להקות ואמנים

 

Email: uribreitman@gmail.com

www.mitkadem.co.il