רוק מתקדם - מדריך עברי - חזרה לעמוד ראשי
המדריך העברי לרוק מתקדם - חדשות, ביקורות, להקות, מאמרים, ראיונות, ביוגרפיות, קישורים - כל מה ש'פרוגרסיב'
David Gilmour דיויד גילמור

דיויד גילמור

ראיון מתורגם עם גיטריסט וסולן פינק פלויד

גילמור הוציא אלבום סולו שלישי בתחילת מרץ 2006 שנקרא "על אי" (On an Island); אין סיכוי לאיחוד של פינק פלויד; הוא רוצה להקדיש את עצמו למשפחה, לאשתו פולי סמסון ולארבעת ילדיו החדשים; קריירת סולו מעניינת אותו הרבה יותר מעבודה עם להקה; הוא לא עושה מוסיקה בשביל אנשים, אלא בשביל עצמו; הפנסיה מתקרבת, אך קודם יש לו סיבוב הופעות מכור-מראש באירופה ובארה"ב; קטעים נבחרים ומתורגמים לעברית מתוך ראיון שנתן ב-20 בפברואר לרשת רויטרס ומגזין המוסיקה בילבורד


דיויד גילמור חוזר אל הבמה. כל הכרטיסים ל-25 ההופעות שלו באירופה ובאמריקה כבר נמכרו. החל מחודש מרץ הוא יחרוש את הבמות עד שישוב לאנגליה לכמה הופעות ב"אלברט הול" המלכותי. הוא ינגן שירים מתוך אלבום הסולו החדש והשלישי שלו (On an Island), וכמובן ישלב במופע גם קטעים אהובים מתוך הקריירה הארוכה של פינק פלויד. אז מה לקח לו כל כך הרבה זמן להוציא אלבום סולו נוסף, מאז 1994?


גילמור: "התחתנתי שוב (לאשתו הנוכחית קוראים פולי סמסון, והיא כותבת לו את רוב המילים לשירים). גידלתי עוד ארבעה ילדים. נהניתי לגדל אותם ולהיות איתם. בשנתיים האחרונות הרגשתי שהגיע הזמן להתחיל לעבוד שוב על אלבום חדש. החלטתי שזה יהיה אני ולא פינק פלויד הפעם. אני מעדיף להיות קטן יותר וקומפקטי יותר בצורת העבודה הנוכחית שלי. פולי ואני שותפים לעבודה, כמו שאנחנו שותפים לחיים. אני ביישן, ומעדיף לעבוד עם אנשים שאני מכיר. אני מרגיש יותר נוח כך, בהשוואה לעבודה המלחיצה עם פינק פלויד". גם המוסיקה באלבום לא מפתיעה: גיטרה אוורירית, קצת סקסופון, בלי התפרעויות, מוסיקה נעימה עם שורה ארוכה של מוסיקאים מקצועיים, ליריקה מתונה עם שני קטעים אינסטרומנטליים.


David Gilmour on Guitar
כבר לא בחור צעיר. דיויד גילמור על הגיטרה


בתחילת פברואר סיפר גילמור בראיון לעיתון האיטלקי 'לה רפובליקה' שנמאס לו לעבוד קשה: "אני כבר בן שישים. עברתי מספיק. אני כבר לא בן אדם שאפתן. הרבה יותר נוח לי לעבוד לבד. מה שהיה בעבר עם פינק פלויד היה פנטסטי, אבל זה נגמר". שמו של האלבום ("על אי") מתייחס למעשה לאי יווני נטוש ושמו קסטלוריצו, המרוחק רק חמישה ק"מ מן החוף התורכי. עכשיו הוא בבעלותה של תורכיה, למרות שבשנות ה-20 של המאה הקודמת הוא היה שייך רשמית ליוון. גילמור בילה זמן קצר על האי עם כמה חברים, וקיבל ממנו השראה לכתיבת שיר על עזיבה ונטישה.


David Gilmour on an Island
דיויד גילמור - און אן איילנד


כששואלים את גילמור מהם הקטעים הטובים ביותר של פינק פלויד, לדעתו, אין לו קושי לענות: "שיין און יו קרייזי דיאמונד", או "וויש יו וור היר" הם קטעים יוצאי-דופן. "קומפורטבלי נאמב" הוא עוד אחד כזה. "היי הופס" מהאלבום האחרון של פינק פלויד ("דיוויז'ן בל") הוא אחד הקטעים האהובים עליי ביותר. "גרייט גיג אין דה סקיי", "אקוז" - יש הרבה כאלה. בסיבוב ההופעות הנוכחי, נבחר מתוך רשימת שירים מה לבצע.


מכיוון שההופעות מכורות מראש, ומכיוון שהן מתקיימות באולמות בינוניים, מעריצים רבים נותרו מהר מאוד ללא כרטיסים. לגילמור אין שום חשק להתנצל על כך: "אני לא יכול לעזור בעניין הזה. אני לא חייב לאף אחד שום דבר. אם אנשים רוצים לבוא להופעה, אשמח שיבואו. אם הם אוהבים את המוסיקה שאני עושה, אני גם אוהב את זה. אבל אני לא עושה מוסיקה בשביל אנשים אחרים. אני עושה מוסיקה בשביל שאני אהיה מרוצה. לצאת מהבית ולהופיע במשך חודשים זה משהו שאני לא רוצה לעשות בגילי המתקדם. מצטער אם אתם לא אוהבים את זה, אבל זו זכותי".


דיויד גילמור - סקסופון
דיויד גילמור - סקסופון


אם כך, מדוע הסכים גילמור לצאת מן הבית ולהתאחד עם רוג'ר ווטרס, ריצ'רד רייט וניק מייסון להופעה המפורסמת במסגרת הבמה הלונדונית של אירועי לייב-8 הבינלאומיים? "הסיבה המרכזית היא שזו היתה מטרה חשובה. בוב גלדוף ניסה לשכנע את מנהיגי שמונה המדינות המתועשות לבטל את חובות העולם השלישי. כמובן שאם מישהו רוצה לעשות משהו בעניין, הוא רוצה לעזור. הסיבה השנייה היא שגם אני וגם רוג'ר ווטרס היינו מאוד מרירים וכועסים זה על זה בשנים האחרונות, וזו הפעם הראשונה שבה הוא הסכים לשים את כל זה מאחוריו. להיפטר מכעס ומשינאה זה דבר טוב. גם חשבתי שאם לא אעשה את זה, אתחרט על זה מאוחר יותר".


דיויד גילמור לא שוחח עם רוג'ר ווטרס מאז ה"איחוד" הקצרצר של לייב-8. הוא דחה שוב ושוב את כל ההצעות כספיות הנדיבות (לעתים על סך עשרות מליוני פאונד) לאחד שוב את פינק פלויד ולצאת לסיבוב הופעות ענק, עם וטרס או בלעדיו. "אין לי שום עניין לעשות כסף מסיבוב הופעות בלי לעשות משהו חדש, יצירת אמנות חדשה. לצאת ולהופיע שוב עם הלהיטים הישנים שלנו - זה לא מושך אותי בכלל. אין שום תוכניות לאחד את הלהקה. אני רק רוצה להופיע סולו ולדאוג לכך שאלבום הסולו שלי ייצא לאור".


פינק פלויד בישראל: אנחנו, הישראלים, רק יכולים להיזכר בצער כיצד הודיעה פינק פלויד בנובמבר 1993 שתופיע גם בישראל במהלך סיבוב ההופעות העולמי לקידום האלבום "דיויז'ן בל", שהחל ביולי 1994. כעבור חודשים ספורים בוטלה ההופעה הישראלית על ידי ההנהלה הלונדונית של הלהקה. על כך אומר דיויד גילמור: "תמיד רצינו להופיע במצרים, על יד הפירמידות. ניסינו לארגן את זה במסגרת סיבוב ההופעות העולמי של 1994, ובאמת קיווינו להופיע גם בישראל באותה הזדמנות, יום אחרי יום, אבל המצב הפוליטי באיזור אילץ אותנו לוותר על הרעיון". הטבח במערת המכפלה (25 בפברואר 1994) ופיגוע ההתאבדות של החמאס בעפולה (6 באפריל 1994) בוודאי שיכנעו את גילמור וחבריו לדלג על ישראל.


איך יבלה דיויד גילמור את השנתיים הקרובות? "אין לי מושג מה יקרה בעתיד. אני רק יכול לקוות שסיבוב ההופעות יסתיים כמו שצריך, שאני אהנה ממנו, ושאחזור הביתה בשלום כדי לדאוג לילדים שלי, בזמן שהבן שלי בן ה-16 יתכונן לבחינות שלו. אני אנסה לדאוג לעתיד של הילדים שלי".


דיויד גילמור ואשתו, פולי סמסון
איש משפחה למופת. גילמור ואשתו מגדלים ילדים


בין המשתתפים באלבום הסולו החדש של דיויד גילמור: ריצ'רד רייט (קלידים); גיא פרט (באס); דיויד קרוסבי (שירה); גרהאם נאש (שירה); פיל מנזנרה (קלידים, הפקה מוסיקלית); רוברט ווייאט (קורנית, כלי הקשה, שירה); בוב 'ראדו' קלוז (הגיטריסט הראשון של פינק פלויד); ג'ורג'י פיים (אורגן האמונד); וילי נלסון (תופים); אנדי ניומרק (תופים); פולי סמסון (אשתו של גילמור: קלידים, שירה); ועוד. גילמור עצמו מנגן שם על גיטרות, בס, סקסופון (!), פסנתר חשמלי, כלי הקשה, הרמוניקה, אורגן האמונד ועוד.


האלבום "און אן איילנד" יצא לאור באירופה (ובישראל) ב-6 במרץ, וב-7 במרץ בארה"ב.


האלבום החדש כולל עשרה שירים:

David Gilmour 1) Castellorizon

2) On An Island

3) The Blue

4) Take a Breath

5) Red Sky at Night

6) This Heaven

7) Then I Close My Eyes

8) Smile

9) A Pocketful of Stones

10) Where We Start


ביקורת אלבום (אורי ברייטמן): הפקה מוסיקלית נקייה ומקצועית, נגינת גיטרה אופיינית לגילמור וקולו הנעים שלא השתנה כלל מרכיבים אלבום נינוח, איטי, זורם בטבעיות וחולף כמו חלום בהקיץ. אלבום הסולו השלישי של דיויד גילמור חושף מוסיקאי מתון, מוגבל, עייף. שום דבר לא מרגיז אותו, שום דבר לא נוגע לו באמת. הוא רק מחפש קצת שלווה, קצת מרגוע, משפחה וילדים. פוליטיקלי קורקט, חי בעולם משלו, מנותק מן הצרות של כדור הארץ.

שני השירים האחרונים ("כיס מלא אבנים", "איפה שאנחנו מתחילים") יפים ואף מרגשים, אבל האלבום עצמו משעמם למדי. בזמן שעמיתו הוותיק רוג'ר ווטרס השלים אופרה דרמטית על המהפיכה הצרפתית כדי ללמד את העולם על חשיבות זכויות האדם, גילמור מתפייט על בילוי בפארק והאכלה של ברבורים. לא פלא שדיויד גילמור לא הותיר את חותמו על עולם המוסיקה מאז עזיבתו של רוג'ר ווטרס את פינק פלויד באמצע שנות השמונים, וגם "על אי" הוא מוצר בינוני ואף מרדים. עדיף לקחת כדורי שינה כמו אסיוול, קלונקס, לוריוון, היפנודורם, נומבון או קסנאן. לילה טוב מר גילמור, תודה על פינק פלויד, ואנא ממך: צא לפנסיה מוקדמת; מגיע לך, עבדת קשה, ואין לך יותר מה לומר לאף אחד.
תגובות על דיויד גילמור

***
תגובות ארכיון על דיויד גילמור

רוג'ר ווטרס בישראל

פינק פלויד - האיחוד והפירוק

הסיפור המלא של פינק פלויד

החומה - פינק פלויד - דיוידי

רוג'ר ווטרס - דיוידי - אין דה פלש


אודות האתר / הספר / עמוד ראשי / חדשות ואירועים / ביקורות אלבומים / להקות ואמנים

Email: uribreitman@gmail.com