חזרה לעמוד הראשי

ג'נסיס - האיחוד

להקת ג'נסיס התאחדה כשלישייה

פיטר גבריאל וסטיב האקט נותרו בחוץ

עדכון אחרון: 23 אפריל 2008
פורסם לראשונה: נובמבר 2005
 • דיוידי משולש המתעד את סיבוב ההופעות הנוכחי, ייצא לאור ב-26 מאי 2008

 • הדיוידי יכלול חמש שעות של חומר מצולם, כולל ההופעה הגדולה ברומא מול חצי מליון צופים, וסרט תיעודי

 • שם הדיוידי: When in Rome 2007; הוצאה לאור: EMI


 • ג'נסיס הופיעה ב-12 מדינות אירופאיות במהלך יוני-יולי 2007; סיבוב ההופעות נקרא Turn it on Again
  אחרי אירופה, המשיכה לאמריקה: ג'נסיס הופיעה ב-13 ערים בארה"ב ובקנדה החל מ-7 בספטמבר ועד 12 באוקטובר 2007; סיבוב ההופעות הסתיים בהצלחה גדולה

 • רשימת הערים באמריקה: טורונטו, בוסטון, מונטריאול, הרטפורד, פילדלפיה, קולומבוס, וושינגטון די-סי, איסט ראת'רפורד, קליבלנד, דטרויט, שיקגו, סן חוזה, לוס אנג'לס.

 • רשימת הערים באירופה: הלסינקי, הרנינג (דנמרק), המבורג, ברן, לינץ, בודפשט, פראג, קאטוביץ', האנובר, דיזלדורף, שטוטגרט, פריז, אמסטרדם, ברלין, לייפציג, פרנקפורט, לונדון, מנצ'סטר, מינכן, ליון, רומא

 • הסיבוב האירופאי הסתיים באיטליה, במופע פתוח, ללא תשלום, מול הקולוסיאום של רומא, ב-14 ביולי

 • לאחר שסירובו של פיטר גבריאל הפך מוחלט, החליטה להקת ג'נסיס להתאחד בלעדיו

 • גם הגיטריסט סטיב האקט נשאר מחוץ לתמונה

 • האיחוד וסיבוב ההופעות של קיץ 2007 שיחזרו את ג'נסיס הפופית של שנות השמונים והתשעים, בפורמט של קולינס, ראת'רפורד, באנקס והנגנים המלווים צ'סטר תומפסון (תופים) ודריל סטוארמר (גיטרה)

 • ב-2007 חגגה ג'נסיס 40 שנה להיווסדה, והוציאה לאור גרסאות מחודשות לרוב אלבומיה
הסיבוב האירופאי של שלישיית קולינס-באנקס-ראת'רפורד נפתח ב-11 ביוני, באצטדיון האולימפי של הלניסקי, פינלנד. אחר כך עבר ב-14 ביוני אל אולם "מסה-סנטר" העיר הרנינג, דנמרק. ב-15 ביוני התקיים מופע נוסף ב"איי-או-אל ארינה" בעיר המבורג, גרמניה. ב-17 ביוני קיבלו השוויצרים את פניה של ג'נסיס באצטדיון "דה סוויס" בעיר ברן. יום אחר כך (18 יוני) התקיימה הופעה באצטדיון גאגלסטדיום, בעיר לינץ, אוסטריה. פראג היתה התחנה הבאה ב-20 ביוני, באצטדיון "זאצקה". יום אחר כך (21 יוני), אצטדיון סלאסקי בעיר קאטוביץ', פולין. חזרה לגרמניה, ב-23 ביוני, בארינה AWD בעיר הנובר. שלושה ימים אחר כך, ארינה LTU בעיר דיזלדורף. ב-29 ביוני - אצטדיון גוטליב-דאיימלר של שטוטגרט; וב-30 ביוני - העיר פריז, ב"פארק דה פרינסז".

הופעות חודש יולי נפתחו באמסטרדם, ב"הולנד ארינה" (1 יולי). ב-3 ביולי עברו אל האצטדיון האולימפי של ברלין. יום אחר כך: לייפציג, באצטדיון "צנטרלסטדיון". פרנקפורט ב-5 ביולי, והפעם ב"קומרצבנק ארינה". לונדון ראתה את ג'נסיס פעמיים ב-7 ביולי: פעם ראשונה באצטדיון וומבלי, במסגרת מופע לייב ארת' (Live Earth), ופעם שנייה באצטדיון טוויקנהאם. יום לאחר מכן - מנצ'סטר, באצטדיון "אולד טרפורד" (8 יולי). יומיים אחר כך, הופעה באצטדיון האולימפי של מינכן (10 יולי). ההופעה של מונקו בוטלה (12 יולי), והוחלפה במופע צרפתי - אצטדיון גרלנד בעיר ליון. המופע האחרון, ב-14 ביולי, היה חינם (פתוח לקהל הרחב), והתקיים ב"טלקומצ'רטו" (צ'ירקו מאסימו), ליד הקולוסיאום של רומא (איטליה).


תמונות - ג'נסיס בפראג

צילומים נשלחו באדיבות איתי וחגית קהת (20/6/07)
ג'נסיס בפראג - תמונות באדיבות איתי וחגית
ג'נסיס בפראג - פיל קולינס - תמונה באדיבות איתי וחגית קהת


ג'נסיס בפראג - תמונות באדיבות איתי וחגית
ג'נסיס בפראג - מייק ראתרפורד - תמונה באדיבות איתי וחגית קהת


ג'נסיס בפראג - תמונות באדיבות איתי וחגית
ג'נסיס בפראג - קולינס, ראתרפורד - תמונה באדיבות איתי וחגית קהת


ג'נסיס בפראג - תמונות באדיבות איתי וחגית
ג'נסיס בפראג - פיל קולינס על התופים - תמונה באדיבות איתי וחגית קהת


רשימת השירים במופע - סט-ליסט

 • Behind The Lines / Duke’s End

 • Turn It On Again

 • No Son Of Mine

 • Land Of Confusion

 • In The Cage / The Cinema Show / Duke’s Travels

 • Afterglow

 • Hold On My Heart

 • Home By The Sea

 • Follow You Follow Me

 • Firth Of Fifth / I Know What I Like

 • Mama

 • Ripples

 • Throwing It All Away

 • Domino

 • Drum Duet

 • Los Endos

 • Tonight Tonight Tonight (intro)

 • Invisible Touch

 • I Can’t Dance

 • The Carpet Crawlers
ג'נסיס באמריקה

ב-7 בספטמבר פתחה ג'נסיס את הסיבוב האמריקני הראשון שלה מזה 15 שנה, בטורונטו. ב-11 בספטמבר הגיעה הלהקה אל בוסטון, מסצ'וסטס. שלושה ימים אחר כך (14/9) הצפינה אל מונטריאול, קנדה. הרטפורד היתה התחנה הבאה, יומיים אחר כך (16/9). פילדלפיה ראתה את ג'נסיס ב-18 לספטמבר. ארבעה ימים אחר כך - קולומבוס (22/9), אוהיו. מיד אחר כך - עיר הבירה וושינגטון (23/9). אצטדיון הג'ייאנט של איסט ראת'רפורד, ניו-ג'רזי, אירח את ג'נסיס ב-27/9. קליבלנד, אוהיו, היתה התחנה הבאה (29/9). דטרויט, מישיגן - ב-30 לספטמבר. באוקטובר התקיימו שלוש הופעות אחרונות: שיקגו (2/10), סן-חוזה קליפורניה (9/10) וה"הוליווד בול" של לוס אנג'לס (12/10).

"אנחנו מספיק מפוצצים בכסף כדי לא לדאוג מאיפה יגיעו המליון הבא או שני המליונים הבאים", אמר פיל קולינס במסיבת עיתונאים שהתקיימה ב-7 בנובמבר לכבוד האיחוד. "אני פשוט הרגשתי שעכשיו זה הזמן הנכון לעשות את זה".

על סירובו של פיטר גבריאל, אמר קולינס: "לפעמים קראנו בעיתון שהוא בעד הרעיון, ולפעמים קראנו שהוא נגד. אני חושב שהוא מאוד רגיש, הרבה יותר רגיש מאיתנו, לגבי המשמעות של כל זה. זו רק מוסיקה, אנשים שנפגשים ביחד כדי לנגן כמה שירים. מבחינתי, זה משהו שיהיה כיף. פיטר, לעומתי, החליט ללכת בדרך משלו מאז שהוא עזב, ולדעתי הוא קצת זהיר מדי לגבי האפשרות שיחזור".

"היו הרבה שיחות, והחלטתי לא להיות חלק מזה", אמר פיטר גבריאל לחדשות בי-בי-סי בעניין איחוד ג'נסיס. אחרי חודשים ארוכים של ספקולציה, שבהם תכננה הנהלת ג'נסיס לאחד את הלהקה בהרכבה המלא (גבריאל, קולינס, באנקס, ראת'רפורד, האקט), התברר המצב סופית: ג'נסיס תתאחד כשלישייה, לא כחמישייה שהובילה את הרוק המתקדם הבריטי לשיאים חדשים בראשית שנות השבעים. צ'סטר תומפסון, המתופף הנאמן של ג'נסיס החל משלהי שנות השבעים, יצטרף לסיבוב, כמו גם הגיטריסט האמריקני דריל סטוארמר, גם הוא ג'נסיסאי ותיק.

הבי-בי-סי דיווח על האיחוד ב-18 באוקטובר, כאשר הסכימו השלושה להתאחד ולצאת לסיבוב הופעות משותף. הנהלת ג'נסיס הפעילה לחצים כבדים על פיטר גבריאל כדי שיצטרף לאיחוד קלאסי, בדומה לזו שאירגנה פינק פלויד במהלך מופע לייב-8 באוגוסט 2005. גבריאל לא התעניין בשיחזור הישגי העבר, והתעקש לעבוד על חומרים חדשים שכתב לאחרונה. המ"ומ שנמשך חודשים ארוכים הסתיים בהחלטה הבאה: פיטר גבריאל בחוץ, סטיב האקט בחוץ - והשלישייה של 1978-1996 יצאה לעשות הרבה כסף ברחבי העולם.

מעניין לציין שדווקא פיל קולינס, שהכריז בפומבי על סיום קריירת ההופעות שלו עקב בעיות בריאות (איבוד שמיעה חלקי באוזן אחת), היה מוכן לחזור אל הבמה עם הלהקה שאותה עזב רק לפני עשר שנים.


מה אתם אומרים על האיחוד של ג'נסיס בלי גבריאל?
***


מסיבת העיתונאים של ג'נסיס - לונדון, 7 נובמבר
הזמנה למסיבת העיתונאים של ג'נסיס, לונדון, 7 נובמבר 2006


עדכונים קודמים

פיל קולינס ספר בראיון רדיו על התוכניות לאיחוד ג'נסיס: ב-18 באפריל התראיין פיל קולינס בתחנת הרדיו האמריקנית KGO על איחוד ג'נסיס. "בנובמבר 2005 ישבנו בחדר אחד, כל החמישה - פיטר [גבריאל], אני, סטיב [האקט], מייק [ראת'רפורד], טוני [באנקס] - כדי לדון באפשרות לעשות משהו. חשבנו על ביצוע של "הכבשה נחה על ברודוויי", שזה הדבר האחרון שעשינו ביחד. הרעיון היה לצאת לסיבוב הופעות מוגבל, להקליט את זה, לצלם את זה, וכולם נלהבים לעשות את זה. אנחנו רק מנסים לחשוב על תאריך שבו אפשר לעשות את זה". קולינס הודה שאין כוונה של ג'נסיס לצאת לסיבוב הופעות ארוך, בכל מקרה. לפני מספר שבועות התראיין גבריאל בגרמניה ואמר שהוא מעדיף לעסוק בפרויקטים חדשים. סטיב האקט הוסיף: "רובנו מקווים שזה יקרה...אם זה לא יקרה, לא יוכלו להאשים אותי".


פיל קולינס התגרש בפעם השלישית - כיצד ישפיע האירוע על סיכויי איחוד להקת ג'נסיס? בני הזוג פיל ואוריאן קולינס הודיעו ב-15 במרץ על פרידה סופית לאחר 6 שנות נישואין. אשת יחסי הציבור של קולינס, מרה בוקסבאום, פרסמה הודעה לפיה "מאז תחילת 2006 בני הזוג חיים בנפרד...פיל ימשיך להתגורר ליד הבית, קרוב לילדים...פיל ואוריאן מאוד עצובים שזה קרה, אבל הילדים ניקולס ומת'יו נמצאים בעדיפות ראשונה ולכן הם יישארו הורים וידידים". קולינס עובד כעת על המוסיקה למחזמר 'טרזן' שיעלה על במות ברודוויי ב-10 במאי. מי שמכיר את קולינס יודע שהוא מכור לעבודה (וורקוהוליק), ופרידות מוציאות ממנו כמות גדולה של אנרגיה יצירתית. לכן סביר להניח שהגירושין יאיצו את איחוד להקת ג'נסיס ויאפשרו לקולינס להתרחק מן הבית עבור סיבוב ההופעות של ג'נסיס בשנת 2007.


להקת ג'נסיס תיכננה איחוד של ההרכב הקלאסי משנות השבעים - פיטר גבריאל, פיל קולינס, סטיב האקט, טוני באנקס, מייקל ראת'רפורד. עם זאת, הדיווחים האחרונים שדיברו על מסיבת עיתונאים מיוחדת בלוס אנג'לס באמצע מרץ, הופרכו רשמית על ידי אנני קולינגהם, המנהלת האישית של פיל קולינס; מדובר בשמועות חסרות-בסיס שהפיץ הצהובון הבריטי 'דיילי סטאר', עקב בלבול עם מסיבת עיתונאים אחרת בלוס אנג'לס בנושא איחוד להקת 'דה קארס'. עם זאת, האיתותים האחרונים הצביעו על כך שהחמישה כנראה ייצאו לסיבוב הופעות בתחילת שנת 2007, ואולי אף יקליטו אלבום חדש. התקבלו דיווחים על פגישה בין פיל קולינס ופיטר גבריאל בשווייץ, בחודש ינואר. בשנת 2007 תציין להקת ג'נסיס 40 שנות פעילות, וזה אכן מועד מתאים לחגיגות.


פיטר גבריאל נטש את ג'נסיס בשנת 1975 ופיתח קריירת סולו מצליחה; הגיטריסט, סטיב האקט, עזב שנתיים אחר כך; השלישייה קולינס-באנקס-ראת'רפורד המשיכה לעבוד כהרכב פופ זמן רב, עם הפסקות עבור קריירת הסולו המשגשגת של קולינס; בשנת 1996 הודיע קולינס על עזיבתו; באנקס וראת'רפורד ניסו להחליף את קולינס בסולן אחר, ריי ווילסון, אבל הקהל לא התלהב וג'נסיס נכנסה לתרדמת. לאור ההצלחה האדירה של איחוד פינק פלויד במופע הקצר שלהם במסגרת לייב-8, פעלה הנהלת ג'נסיס לגרום לחמשת המוסיקאים להיפגש, לדון ברצינות ולהסכים על תאריך להתחלת חזרות. באופן לא מפתיע, רק שני אנשים בלהקה הביעו התלהבות פומבית מהפרויקט: פיטר גבריאל -- שהיה אמור לתפוס את מרכז הבמה -- וסטיב האקט, שתמיד שאהב את הכיוון הפרוגרסיבי של ג'נסיס. קולינס נותר נייטרלי: אם זה יקרה, הוא ישמח; ואם לא -- זה לא נורא.


המניע הראשוני הוא כלכלי: בעקבות מופע לייב-8 קפצו מכירות האלבומים של פינק פלויד בצורה דרמטית, וההתעניינות בלהקה העפילה לשיאים חדשים. מסתבר שנוסטלגיה היא מקדם מכירות גדול מן המצופה. לכן מנסה טוני סמית', האמרגן של ג'נסיס מאז 1971, לחזק את המותג המכונה להקת ג'נסיס. סמית' מאמין שאיחוד מחודש של הלהקה עם גבריאל בחזית, יקדם את שיווק הקטלוג המשודרג של ג'נסיס משנות השבעים והלאה. בשנתיים האחרונות עובד צוות הטכנאים של ניק דייויס על רימיקסים ורימסטרים חדשים לאלבומי ג'נסיס הוותיקים, כולל מיקס 5.1 בפורמט SACD למפורסמים שבהם, כמו נרסרי קריים ,פוקסטרוט ודה לאמב. האיחוד של ג'נסיס משתלב עם מאמצי השיווק של חברת ורג'ן להקפיץ את מכירות אלבומיה המוקדמים של הלהקה.


סטיב האקט
סטיב האקט - נזרק החוצה
פיל קולינס
פיל קולינס
פיטר גבריאל
פיטר גבריאל - לא באיחוד

טוני באנקס
טוני באנקס
מייק ראת'רפורד
מייק ראת'רפורד


כאשר חברי הלהקה הבינו שההנהלה רצינה לגבי האיחוד, הם החלו להתבטא בצורה חיובית במפגשים עם כלי התקשורת. סטיב האקט, גיטריסט הלהקה, גילה יותר מכולם מה באמת מתרחש מאחורי הקלעים: "משהו עומד לקרות. יש מגעים לאחד אותנו. מתוכנן איחוד בזמן הקרוב. לעתים נדירות מאוד אני מקבל טלפון מההנהלה של ג'נסיס. אני פשוט לא יודע מתי זה הולך לקרות. עדיין לא פגשתי את שאר החבר'ה ודיברתי על זה איתם, אבל אני חושב שהזמן מתקרב". האקט ידוע כתומך נלהב של ג'נסיס בתקופה הפרוגרסיבית שלה.


פיל קולינס, שהגיע להופעה בישראל בנובמבר 2005, חיזק את דבריו של האקט. בתשובה לשאלתו של כתב גל"ץ, בן מיטלמן, על סיכויי האיחוד של ג'נסיס לנוכח התבטאויותיו של האקט בתקשורת, הצהיר קולינס באופן ברור: "אני פתוח לרעיון - אשמח לשבת על מערכת התופים ולתת לפיטר [גבריאל] להיות הזמר. אם זה יקרה - אני אהיה שם. ואם זה לא יקרה - זה לא בגלל שאנחנו לא רוצים את זה, אלא בגלל שיש יותר מדי דברים שמפריעים לזה לקרות". דבריו של קולינס עשו גלים בתקשורת הבינלאומית, ולמעלה ממאתיים עיתונים, מגזינים ואתרים שונים ציטטו את מסיבת העיתונאים בתל-אביב. קולינס, עשיר כקורח, לא נלהב בנושא האיחוד, אבל לא רוצה לפתוח חזית מול הנהלת הלהקה.


פיטר גבריאל, מקים הלהקה ומי שמזוהה יותר מכל עם העידן הפרוגרסיבי שלה, חיזק בתחילה את דבריהם של קולינס והאקט. בראיון למגזין 'רולינג סטון' הודיע: "הסיכויים לאיחוד הם טובים מאי-פעם. אנחנו הולכים להיפגש ולדבר על זה. כשהתאחדנו בפעם האחרונה בשנת 1982 [למופע התרמה חד-פעמי], לא עשינו חזרות. כדי לעשות את זה כמו שצריך, נזדקק ליותר זמן. זו מחוייבות די גדולה. בכל מקרה, לא הייתי שם על זה כסף - עדיין...". אך כדאי להזכיר שהיה זה פיטר גבריאל שאמר בראיון משנת 2003: "טוני סמית', המנהל של ג'נסיס, שאל אותי אם אני רוצה לעשות סיבוב הופעות...זה נראה לי טיפשי להשקיע הרבה זמן בתנועה לאחור, אם אפשר להנות באותה מידה, ואפילו יותר, בתנועה קדימה". בסוף, כאמור, החליט גבריאל להישאר בחוץ.


ומה אמרו על כך שני חברי הלהקה הנותרים - הקלידן טוני באנקס והגיטריסט-בסיסט מייקל ראת'פורד? בינתיים הם לא אמרו אפילו מילה אחת בנושא; באנקס וראת'רפורד לא תמכו מעולם בפירוק הלהקה, ואם זה היה תלוי בהם - האיחוד היה מתרחש מזמן. גם הם מבינים היטב את הפוטנציאל הכלכלי של האיחוד, ולא יפגעו בסיכוייו. ועדיין שתיקתם מעידה על כך שג'נסיס של תקופת גבריאל אינה מלהיבה אותם.


טוני סמית', מנהל להקת ג'נסיס, הצהיר בדצמבר 2005 בשם כל חברי הלהקה שהאיחוד כנראה לא יתקיים במהלך 2006, הודעה שהתבררה כנכונה, בסופו של דבר. מאוחר יותר פורסם כי לוח הזמנים העמוס של פיטר גבריאל לא יאפשר לו להתפנות לפרויקט עד סוף 2007. מעריצי ג'נסיס הקלאסית ייאלצו להתאכזב בגלל סירובו של פיטר גבריאל להחזיר את ג'נסיס במכונת הזמן אל שנות השבעים האבודות.
אודות האתר / הספר / עמוד ראשי / חדשות ואירועים / ביקורות אלבומים / להקות ואמנים

Email: uribreitman@gmail.com

Mitkadem.co.il