חזרה לעמוד ראשי

ביקורות אלבומים

Camel

Camel Footage

2004 Camel Productions
USA
(80 min.)

CamelProductions.com

ביקורת: אורי ברייטמן
6/5/05
Camel Footage

בשנת 2004 הוציאה חברת "קאמל הפקות", בניהולו של מנהיג ההרכב אנדרו לטימר, אוסף קטעי ארכיון של הלהקה וכינתה את הסיפור "קאמל פוטג'". זה משחק-מילים פשוט, שעטיפת האלבום ממחישה: פוטג' (Footage) הוא גם תיעוד, אך גם טביעות רגליים. אנו אמורים לעקוב אחרי טביעות רגליו של הגמל במדבר השנים, ולהכיר טוב יותר את להקת קאמל. אז זהו - שלא. אוסף הקטעים שהתקבץ כאן לא מספק את הסחורה, ומאכזב בעיקר את מי שציפה סוף-סוף לכרונולוגיה מכובדת של הלהקה הוותיקה הזאת.

 

שתי ההברקות היחידות בכל הדיוידי הזה הן: א) ההופעה המשובחת-באמת של קאמל משנת 1975 בתוכנית הטלוויזיה של הבי-בי-סי "אולד גריי וויסל טסט", שבה ביצעה הלהקה מספר קטעים מתוך האלבום "סנו גוס"; ב) הופעה לא רעה של קאמל בהרכב המאוחר (עם מל קולינס ורי'צרד סינקלייר), משנת 1977 בתוכנית "סייט אנד סאונד" של הבי-בי-סי מתוך אולם ההיפודרום. כל שאר החומר בדיוידי הזה נע בין המביך, המיותר, החובבני, המרגיז והבלתי-נסבל.

 

בין החומרים המאכזבים: קליפ מקרטע שמנסה להראות את תחילת הדרך (Never Let Go משנת 1973), הסינגל המתקתק "סיטי לייף" (משנת 1981), קטע סביר משנת 1984 (Captured), צילום חובבני ביותר משנת 1992 ולסיום עוד קטע בינוני למדי משנת 1997. חבל מאוד שזה מה שהלהקה מסוגלת להראות למי שמלווה אותה כל כך הרבה שנים. הפער בין החומר המוסיקלי המוקלט (באלבומי האולפן וההופעות החיות) ובין החומר החזותי המוקלט הוא פשוט בלתי נסבל.

 

חבל שאנשי קאמל התקמצנו ונתנו למעריצים דיוידי שמכיל, בסופו של יום, רק שישים דקות של חומר ראוי לצפייה. "בונוס" מגוחך של ג'אם סשן סתמי וקצרצר באולפן אינו מצדיק את שמו. אין כתוביות, אין חוברת, אין קומנטרי, אין כלום. סתם נסיון להוציא חומר מן המחסנים בלי מחשבה על התייחסות המעריצים. אם היו, למשל, חושבים על מארז כפול ובו שילוב של החומר הזה עם החומר שיצא בדיוידי הקודם ("קוריקולום ויטה" התיעודי משנת 2003), היה על מה לדבר.

 

לסיכום, מדובר בדיוידי שמתאים אך ורק למעריצים השרופים-באמת של להקת קאמל, כאלו שיאכלו כל דבר שהלהקה מציעה להם. אין ספק שהחומר של "סנו גוס" ראוי לצפייה ומוצדק להפצה (פחות מעשרים דקות), אבל שאר החומר פשוט לא עומד במבחנים מודרניים של צפייה. בין אם מדובר בנסיון לעשות כסף מן העבר או נסיון לעמוד בלחץ של מעריצים, הדיוידי הזה לא עושה צדק לקריירה המפוארת של הלהקה הפרוגרסיבית הזאת. נחמד היה להוריד את החומר מהאתר הרשמי בחינם - אבל כאשר מדובר בתמורה לכסף, אין שום סיבה לרכוש את "קאמל פוטג'". הציון: 6.5/10

עוד אלבומים של קאמל

אלבום הבכורה של קאמל

מונמאדנס - MoonMadness

מיראז' - Mirage

אווזת השלג (סנו גוס) - Snow Goose

Camel - a Nod and a Wink


איך מחשבים כאן ציונים?

קריטריונים רלוונטיים:

חדשנות ("אף פעם לא שמעתי כזה דבר")

מורכבות ("אני בחיים לא הייתי חושב על דבר כזה מתוחכם")

לחנים ("הם ממש יודעים לכתוב מנגינות")

עיבודים ("כל הכלים משתלבים מצויין")

הפקה (איזה סאונד בן-יונה יש לאלבום הזה")

טקסטים ("ממש משורר, הבחור הזה")

ביצוע ("איך שהם יודעים לנגן, זה לא יאומן") 

ביקורות אלבומים נוספות...


אודות האתר / עמוד ראשי / חדשות ואירועים / ביקורות אלבומים / להקות ואמנים / הספר

www.mitkadem.co.il

Email: uribreitman@gmail.com