רוק מתקדם - מדריך עברי - חזרה לעמוד ראשי
המדריך העברי לרוק מתקדם - חדשות, ביקורות, להקות, מאמרים,ראיונות, ביוגרפיות, פורומים, הורדות, קישורים - כל מה ש'פרוגרסיב'

II by Queen

Yes

Songs from Tsongas

35th Anniversary Concert

2-DVD

2004 Image Entertainment

USA

(178 minutes)

YesWorld.comביקורת: מושון בש

09/08/13

בשנת 2004 פתחה להקת יס בסיבוב הופעות לרגל 35 שנה להיווסדה. הסיבוב המושקע הזה, שכלל הופעות בארה"ב ובאירופה, התברר בדיעבד כנקודת-ציון מרירה במיוחד, כיוון שזו היתה הפעם האחרונה שבה ג'ון אנדרסון, הסולן הוותיק, היה חלק מהלהקה שהקים ב-1968.


הדיוידי הכפול הזה, באורך 3 שעות, מתעד הופעה בהיכל הספורט 'צונגאס', בעיר לואל (על יד בוסטון), מסצ'וסטס, ב-15/5/04. הרעיון לצלם את הדיוידי דווקא שם קשור אולי ללהקת הפיקסיז, שצילמה בו הופעה בפברואר 2004. 'צונגאס', אגב, הוא שם משפחתו של סנאטור שרץ לנשיאות ארה"ב, נכשל ונפטר ב-1997. משחק המילים 'סונגס' ו'צונגאס' גם מתכתב עם 'יסונגס', ההופעה החיה האגדית שלהם מ-1973.


'צונגאס', כך מתברר מן הצפיות החוזרות, הוא לא הדיוידי הטוב ביותר בתולדות יס, אם משווים אותו למוצרים מצויינים מאותה תקופה, כמו 'סימפוניק לייב' בהולנד (2001) או 'לייב במונטרו' שצולם בשווייץ, שנה לפני צונגאס (2003). הסיבה הפשוטה לכך היא, שהסט-ליסט המגוון של 'צונגאס' נועד לשקף את כל הקריירה של הלהקה, מתחילת דרכה, דרך שנות השמונים הבעייתיות, שנות התשעים השנויות במחלוקת, ועד לשנות האלפיים. לכן 'צונגאס' גם לא מייצג את ההרפתקנות המוזיקלית והפרוגרסיבית שאיפיינה את הלהקה לאורך שנות ה-70.

אני בטוח שמעריצים רבים היו שמחים למצוא בדיוידי הזה יצירות פרוגרסיביות כגון הארט אוף דה סאנרייז, אווייקן (Awaken), קלוס טו דה אדג', או גייטס אוף דליריום. שתי היצירות האחרונות בוצעו היטב ב'סימפוניק לייב'; הן הדגישו את עוצמתה של יס ואת השורשים הקלאסיים שלה, בעזרת חיבור מעניין עם תזמורת חיה.


ג'ון אנדרסון מתוך הדיוידי של ההופעה החיה - סונגס פרום צונגאס
ג'ון אנדרסון - שירת הברבור עם יסקצת מעצבן לגלות שבסיבוב הזה דווקא בוצעו קלוס טו דה אדג' + אווייקן, אבל הדיוידי כולל סט-ליסט שונה. ועדיין, מדובר בהופעה טובה, עם כל חברי הלהקה המקוריים. היא לא מאכזבת ברובה, אם לא מתחשבים ביכולות התיפוף הבינוניות של אלן ווייט. האו, ווייקמן וסקווייר מפליאים ביכולת הנגינה שלהם, ובהחלט תורמים לאנרגיות האדירות שפרצו בהופעה זו.


ריק ווייקמן מתוך הדיוידי של ההופעה החיה - סונגס פרום צונגאס
ריק ווייקמן - חמוש בלגיון של סינתיסייזריםנכון שיש כאן תפאורה בימתית כחלחלה ויפהפייה מאת רוג'ר דין, שנראית קצת כמו איור אלבום הסולו 'בגינינגס' של סטיב האו מ-1975, אבל באנו בשביל המוסיקה. ריק ווייקמן, למשל, מוקף בלמעלה מ-10 סינתיסייזרים שונים, בזמן שמקבילו ג'ורדן רודס מסתדר היטב עם סינתי אחד בלבד, כשהוא מעביר הופעות לא-פחות ארוכות ומורכבות עם דרים ת'יאטר.


תפאורה של רוג'ר דין, מתוך הדיוידי של ההופעה החיה - סונגס פרום צונגאס
התפאורה החגיגית של רוג'ר דיןדווקא ג'ון אנדרסון לא מפתיע לרעה או לטובה. הוא מקצועי וחייכן כתמיד. ב-2004, הוא עדיין היה בריא לחלוטין, והצליח לשמור על המנעד הקולי שלו, בגילו המתקדם (כמעט בן 60). אנדרסון הצליח להחזיק הופעה של 3 שעות, ולא זייף אפילו פעם אחת. עצוב לגלות שבתום סיבוב ההופעות הזה, סבל אנדרסון משורה ארוכה של סיבוכים בריאותיים, שמנעו ממנו להופיע. בסופו של דבר, מצבו הבריאותי הרעוע של אנדרסון, בתוספת סירובו העיקש להקליט ולהופיע, גרמו לחבריו לפטר אותו מהלהקה ולהחליף אותו בסולנים אחרים, חקיינים חסרי השראה כמו בנואה דיויד או ג'ון דייוויסון.


הדיסק הראשון (DVD 1)

כרגיל, סוויטת ציפור האש של סטרווינסקי משמשת כפתיח להופעה, אלמנט מוסיקלי ותיק שהחל בשנות ה-70. בניגוד לציפיות, יס פורצת לבמה דווקא עם 'גואינג פור דה וואן', שנשמע קצת עלוב וכמעט חמוד, בהתחשב בציפיות שבנתה בפתיח.


מעריצי יס המוקדמת, בתקליטים כמו 'יס אלבום' או 'פרג'ייל', לא אמורים להתאכזב מן הביצועים הטובים של יצירות כגון 'יורז איז נו דיסגרייס', 'אייב סין אול גוד פיפל' או 'סאות' סייד אוף דה סקיי'. האחרון זוכה לביצוע סוחף במיוחד, המשלב נאמנות למקור, אנרגיות מפתיעות ודו-קרב מוזיקלי בין האו לווייקמן הפומפוזי.


מבין הקטעים הבולטים לרעה ניתן לציין למשל את 'מיינד דרייב', יצירה נידחת משנות התשעים. עדיף היה לבצע את 'קלוס טו דה אדג'' או את 'דה רבילינג סיינס אוף גוד מ'טופוגרפיק'. 'מיינד דרייב' הוא קטע מעט שמאלצי, מאולץ ולא הכי מובן, שמנסה להישמע פרוגרסיבי אבל נשמע בעיקר צולע.


סטיב האו, מתוך הדיוידי של ההופעה החיה - סונגס פרום צונגאס
סטיב האו עם ידידתו הטובה, גברת גיבסוןהדיסק השני (DVD 2)

לצערם של הרוכשים הנאמנים, המחצית השנייה של המופע נפתחת בסט אקוסטי משמים וארוך למדי - למעלה מחצי שעה. יס נותנת כאן גרסאות אקוסטיות לשירים מוכרים כמו 'לונג דיסטנס רנאראונד', 'אונר אוף א לונלי הארט' וגם 'ראונדאבאוט' שביחס לביצועים האקוסטיים האחרים מצליח לחדש, ולו במעט.


סטיב האו, כהרגלו, מקבל הזדמנות סולו באתנחתא האקוסטית הידועה שלו. הוא מפליא בנגינתו המקצועית והכל כך שלמה בקטע האקוסטי 'סקנד אינישיאל' שחותם את הפרק האקוסטי. השיר הפופי 'רית'ם אוף לאב' מציין עוד פרק בתולדות הסאגה היסית מלאת-היסורים.


מיד לאחר המיני-סוויטה 'אנד יו אנד איי', מגיע המסמר הארוך של הערב: ביצוע מלא ליצירה 'ריצ'ואל' (Ritual), מתוך 'טופוגרפיק אושנז'. שווה היה לקנות את הדיוידי הזה ולו בגלל החלק האחרון של ההופעה הזאת. ג'ון אנדרסון אומר כאן על הבמה שזה 'טריפ', מבחינתו, לנגן את זה במאה ה-21. ובאמת, יס מבצעת כאן את ה'פולחן' באותה אנרגיה פראית כפי שניגנה אותה בימים הטובים (שנות ה-70), בתקופת השיא שלה. זו הפנינה הפרוגרסיבית של הדיסק השני במארז.


אחרי ש'יס' יורדים לנוח קצת, הם נותנים שני הדרנים: האחד, הצדעה לתחילת דרכם, הקאבר הידוע לשיר הביטלס 'אוורי ליטל ת'ינג' מהאלבום הראשון עם העיבוד ה'יסי' הטיפוסי. והשני, 'סטארשיפ טרופר' מה'יס אלבום'.

לסיכום, למרות הסט-ליסט הבלתי-הרפתקני, מחרוזת אקוסטית משמימה ושפע הדיוידים האחרים בקטלוג העשיר של להקת יס, עדיין מדובר בהופעה טובה עם הליינאפ המקורי, זמן קצר לפני שאנדרסון יצא מן התמונה באופן סופי. קטעים ספורים (כמו ריצ'ואל) מצדיקים את רכישתו, במיוחד אם אתם מוצאים אותו באינטרנט במחירי מבצע, משומש או כחדש.

הציון: 7.5/10

 ביקורת-אורח מאת מושון בש

 מה אומרים הציונים?

 הוסיפו תגובה על הדיוידי של יס
איך מחשבים כאן ציונים?

קריטריונים רלוונטיים:

חדשנות ("אף פעם לא שמעתי משהו כזה")

מורכבות ("אני בחיים לא הייתי חושב על דבר כל כך מתוחכם")

לחנים ("הם ממש יודעים לכתוב מנגינות")

עיבודים ("כל הכלים משתלבים נהדר")

הפקה ("איזה סאונד צלול יש לאלבום הזה")

טקסטים ("ממש משורר, הבחור")

ביצוע ("איך הם מנגנים, קשה להאמין") 

ביקורות אלבומים נוספות...


אודות האתר / עמוד ראשי / חדשות ואירועים / ביקורות אלבומים / להקות ואמנים / הספר

Email: uribreitman@gmail.com

Mitkadem.co.il