רוק מתקדם - מדריך עברי - חזרה לעמוד ראשי
המדריך העברי לרוק מתקדם - חדשות, ביקורות, להקות, מאמרים, ראיונות, ביוגרפיות - כל מה ש'פרוגרסיב'

Yes - Drama

Yes

Drama

1980 Atlantic Records

UK

(36:52)

yesworld.comביקורת: אורי ברייטמן

17/09/07

להקת 'יס' של 1980 היתה חיה שונה לחלוטין מזו ה'קלאסית' של תחילת שנות השבעים. הסולן והמנהיג הרוחני, ג'ון אנדרסון, עזב בטריקת דלת. אחריו הלך גם הקלידן ריק ווייקמן, שהתייאש מהתנהלותו של ההרכב המפורר, ורצה לעשות כסף מקריירת הסולו שלו. האופנות המוסיקליות של התקופה השתנו לגמרי. סגנונות חדשים עלו כפורחים, ביניהם הפאנק (Punk) וההבי-מטאל, שלא להזכיר את הפופ הסינתטי ששלט במצעדים.


זהו הרקע הנסיבתי מאחורי אחד האלבומים המשונים ביותר שיצרה הלהקה מעודה, שיצא באוגוסט 1980. כל 'יסיסט' מתחיל יגיד לכם ש'דרמה' לא נשמע כמו אלבום יס טיפוסי. אפשר אפילו לומר שזו להקת 'דרמה' שלקחה את השם 'יס' רק בשביל למכור יותר עותקים. עם זאת, הוא לא כישלון מוחלט. יש פה שניים-שלושה קטעים שלא צריך להתבייש בהם: 'מאשין מסייה' ('משיח המכונה', בתרגום לעברית), ו'אינטו דה לנס' ('לתוך העדשה') הם קטעי פרוג-רוק טובים עם השפעות מטאל סבירות. אחרי הכל, מדובר במוסיקאים מהשורה הראשונה של הרוק הבריטי.


להקת יס בשנת 1980
יס בשנת 1980
משמאל: האו, דאונס, ווייט, סקווייר, הורן
הכל החל במפגש אקראי בין חברי להקת הפופ-רוק 'דה באגלס' (The Buggles) עם שרידי להקת יס. המפיק טרוור הורן נכנס לנעליו הקטנות-גדולות של אנדרסון בביטחון מפתיע. הוא לא נשמע כמו ג'ון אבל הוא יותר אגרסיבי וחד. "ההצטרפות ליס היתה אחד מאותם דברים מטופשים שאתה עושה לפעמים", הסביר הורן בדיעבד. הקלידים של ג'ף דאונס רחוקים מלהרשים, וההשפעות הקלאסיות של ווייקמן התפוגגו לטובת שטיחי-אקורדים של סינתים קרים כקרח; אבל לפחות מר דאונס לא נשמע מלוקק ובומבסטי-מדי כמו עמיתו הוירטואוזי, ווייקמן.

השלישיה המקורית של יס עושה כאן עבודה מצוינת: הבס של כריס סקווייר בוער וחורך, הגיטרה של סטיב האו מצטיינת בביצועים מעולים ובסאונד כבד במיוחד, ממש מטאלי; גם תפקידי התופים של אלן ווייט מלוטשים, מלאי אנרגיה, ויעילים בדרכם הבומבסטית. ולחובבי הטריוויה חשוב לבשר כי השיר הקצר 'מאן אין אה וייט קאר' נכתב על גארי ניומן, האיש במכונית הלבנה.

כותרת השיר 'טמפוס פוגיט' (Tempus Fugit) שמשמעותה היא 'הזמן עף' בלטינית, היא למעשה ירידה עדינה של חברי הלהקה על כריס סקוויר, שהתקשה לעמוד בזמנים ונטה להגיע באיחור לכל מקום, גם להופעות; 'טמפוס פוגיט' היתה רק הפעם הראשונה שבה הלהקה שרה שוב ושוב את המילה 'יס', בכוונה תחילה, בתוך אחד משיריה. הקהל דווקא אהב את זה, מסתבר.


זה לא אלבום פרוגרסיבי מובהק. לעתים הוא נשמע כמו דיפ פרפל, לעתים כמו הרכב רוק שגרתי. בקטע 'אינטו דה לנס' (Into The Lens) מופיע שימוש טוב במשקלים אסימטריים. התיפוף של ווייט בקטע הראשון, 'מאשין מסייה' (Machine Messiah) נשמע גרנדיוזי לא פחות מזה של קרל פאלמר. אפשר להנות מהאלבום הזה, בתנאי שהציפיות ממנו לא גבוהות כמו קלאסיקות של יס מתחילת שנות השבעים, בעיקר מ-1972 ועד 1974.


זו תהיה טעות להשוות את 'דרמה' עם אלבומים מופתיים ופורצי-דרך כמו קלוס טו דה אדג' (Close to the Edge)' פרג'ייל (Fragile) וכמובן גם רילייר (Relayer) או גואינג פור דה וואן, מהתקופה היפה של יס. הלהקה מיעטה לבצע קטעים מ'דרמה' על הבמה, והוא מדורג במקום ה-9 מבחינת נתח הביצועים בהופעות חיות של יס לאורך השנים. עם זאת, אי אפשר שלא להתרשם לטובה מהביצועים של יחידת סקווייר-האו-ווייט בהקלטות של 'דרמה'.


לאחר סיבוב ההופעות של 'דרמה' עם הורן ודאונס, להקת יס למעשה התפוררה והתפרקה בתחילת 1981. סטיב האו נטש את הספינה, שלמעשה טבעה מבחינתו. הורן ודאונס חזרו ל'באגלס'. יס עברה מהפך פרסונלי עמוק והמציאה את עצמה מחדש באלבום הפופ 90125 שיצא בנובמבר 1983 והצביע על מיסחור מחושב. לאור הנסיון המוצלח לייצר להיטים מובהקים ב-90125, 'דרמה' נראה כיום כסוג של אלבום-מעבר כפוי ומבולבל, ולא הרבה יותר מכך.


ב-2004 יצאה גרסת רימסטר מורחבת של 'דרמה' מטעם חברת ריינו (Rhino) ו'אלקטרה'. נכללים בה 11 בונוסים, חלקם סינגלים, כמעט כולם מיותרים לגמרי. הסאונד נשמע קצת יותר טוב מההוצאה המקורית, אבל מכיוון שאין צורך במהדורה המורחבת, הרכישה לא בהכרח מוצדקת.

לסיכום: מי שאוהב מאוד את להקת Yes וכבר מכיר את הקלאסיקות של 1970-1974, יכול להשקיע קצת זמן וכסף עם 'דרמה' ולזכות בכמה רגעים יפים. בשורה התחתונה זה אלבום קצר מדי, מזגזג באיכותו, מוזר מבחינת הסאונד והליריקה, וקצת יותר מדי פופי כדי להיכנס לפנתיאון הפרוגרסיב. כל מי שנתקל באלבום הזה במקרה, עדיף שלא יתחיל את ההיכרות הראשונית שלו עם 'יס' הנפלאים דווקא עם הפרוייקט הבעייתי הזה, שאינו מייצג את ההרכב בשיאו.

הציון: 7/10

 מה אומרים הציונים?

 תגובות על דרמה של יס

ביקורות אלבומים נוספות...


אודות האתר / עמוד ראשי / חדשות ואירועים / ביקורות אלבומים / להקות ואמנים / הספר

Email: uribreitman@gmail.com

Mitkadem.co.il