רוק מתקדם - מדריך עברי - חזרה לעמוד ראשי
המדריך העברי לרוק מתקדם - חדשות, ביקורות, להקות, מאמרים, ראיונות, ביוגרפיות, קישורים - כל מה ש'פרוגרסיב'
רוק מתקדם > אמנים ולהקות חשובים > דרים ת'יאטר
לוגו - דרים ת'יאטר

דרים ת'יאטר

Dream Theater

להקת ה"פרוגרסיב מטאל" המפורסמת ביותר בעולם, מאז שנות ה-90 ועד ימינו. היתה אחת הראשונות לשלב בצורה מודעת, אפקטיבית ומגובשת בין הוירטואוזיות של עולם ה'פרוגרסיב' (רוק מתקדם) ובין העוצמה של עולם ה'מטאל' (Heavy Metal) המודרני. השילוב בין העוצמה של להקות מטאל כמו מטאליקה, איירון מיידן ובלאק סאבאת', ביחד עם המלודיות של פינק פלויד, המורשת של ראש (Rush) והוירטואוזיות של ואן-היילן (Van Halen), התגבש לנוסחה חדשה.


כישוריו הטכניים והשכלתו המוסיקלית של הגיטריסט ג'ון פטרוצ'י, סוללת התופים המשוכללת של מייק פורטנוי (עזב ב-2010), ויכולתו של ההרכב להלחין יצירות מלודיות ונגישות, איפשרה לדרים ת'יאטר לזכות בתמיכתה של חברת תקליטים גדולה, לככב באמצעי התקשורת וליצור לעצמה מוניטין של סופר-גרופ מודרני.


דרים ת'יאטר הוציאה שורה של אלבומים מרשימים, החל מ-1992 (Images and Words), האלבום שפרץ להם את הדרך אל הזרם המרכזי, והפך "אלבום זהב". למרות אלבומים טובים בהמשך כמו Awake משנת 1994 ו-EP בשם a Change of Seasons משנת 1995, חוותה הלהקה משבר יצירתי ומסחרי במחצית השנייה של שנות התשעים. היא יצאה ממנו מנצחת עם האלבום המופתי Scenes from a Memory משנת 1999. שנות האלפיים חיזקו את גרעין המעריצים הבינלאומי של הלהקה; האלבומים שבאו אחר כך המשיכו להימכר היטב, והביקוש להופעותיה הארוכות והאנרגטיות של הלהקה רק הלך וגבר.


שני קלידנים עזבו את דרים ת'יאטר במהלך פעילותה: קווין מור (עד 1994) ואחריו דרק שריניאן (עד 1999). הבסיסט ג'ון מיאנג הוא חבר הלהקה היציב והצנוע ביותר בהרכב. במהלך המשבר הפרסונלי שתקף את הלהקה, הוקמה להקה דומה במסגרת פרויקט צדדי תחת השם "ליקוויד טנשן אקספרימנט", שהוציאה שני אלבומים אינסטרומנטליים. בעקבות הצלחת הפרויקט, צירפה הלהקה לשורותיה את הקלידן ג'ורדן רודס, וירטואוז בעל הכשרה קלאסית, גיבשה סופית את שורותיה, וחיזקה את מעמדה בתור אחד ההרכבים המייצגים של הרוק המתקדם המודרני.


ההצלחה המסחרית של דרים ת'יאטר עודדה מאות להקות פרוג-מטאל אחרות בכל העולם, כולל שוודיה, נורבגיה, הולנד, צרפת, אנגליה וכמובן ארה"ב. פרוגרסיב מטאל, כז'אנר עצמאי, התגבש סופית במחצית השנייה של שנות התשעים. להקות כמו פיין אוף סלביישן, אופת', סימפוני-אקס, שאדו גלרי, אריון, אנדרומדה, ונדן פלאס ורבות אחרות פיתחו את הז'אנר הלאה. גם להקת אורפנד לנד הישראלית מושפעת מדרים ת'יאטר. בתום 20 שנות קריירה, הופעות בכל העולם (אך לא בישראל), עשרה אלבומי אולפן ומספר הופעות בדיוידי, מעמדה של דרים ת'יאטר נותר איתן.


דרים ת'יאטר מכרה למעלה מ-10 מליון עותקים מאלבומיה עד היום. הופעותיה של הלהקה השתכללו מאוד עם השנים, התארכו מאוד (לעתים עד שלוש שעות) ושמרו על גיוון מתמיד בבחירת החומרים המבוצעים על הבמה. למרות ההצלחה המסחרית הגדולה, ההופעות המלאות, גרעין המעריצים החזק (ראו למשל את מועדון המעריצים הישראלי של דרים ת'יאטר) והתגובות הטובות לאלבומיה, הביקורת המרכזית כלפי דרים ת'יאטר היא שהיא חוזרת שוב ושוב על אותן הנוסחאות כדי לספק את ציפיות הקהל וחברת התקליטים שלהם.


באפריל 2008 הוציאה הלהקה את האוסף הראשון שלה, דיסק כפול המכיל 22 שירים מהשנים 1991-2005. רק אחד מהם (Pull me Under) היה להיט של ממש, ואפילו שודר ב-MTV בכמות גדולה.


ב-16 ביוני 2009 הופיעה דרים ת'יאטר לראשונה בתולדותיה בישראל - בגני התערוכה של תל אביב. כ-12 אלף ישראלים קנו כרטיסים להופעה המיוחדת, שבמסגרתה אילתרה הלהקה על בסיס השיר היהודי הידוע 'הבה נגילה'. הלהקה הבטיחה לשוב לישראל בקרוב. בפברואר 2011 התפרסם דיווח ב'וואלה חדשות' לפיו דרים ת'יאטר תופיע שוב בישראל, כנראה בחודש יולי 2011.


בקיץ 2009 יצאה הלהקה לפסטיבל פרוגרסיב ניישן בארצות הברית, ביחד עם הלהקה 'זאפה מנגן זאפה' (בכיכובו של דוויזל זאפה, הבן של פרנק) ושתי להקות נוספות: ביגאלף, סקייל דה סאמיט. שתי להקות שוודיות ("פיין אוף סלביישן" ו"בירדפיש") נאלצו לבטל ברגע האחרון בגלל בעיות פיננסיות של הלייבל "אינסייד אאוט". פסטיבל פרוגרסיב ניישן באירופה יתקיים עם הלהקות אופת', ביגאלף ולהקת אנאקספקט.


ב-23 ביוני 2010 יצא אלבום האולפן העשירי שלה, תחת השם "עננים שחורים ומסגרות כסף", ובאנגלית:
Black Clouds & Silver Linings. מעריצי דרים ת'יאטר קוראים לו בקיצור BCSL.


מייק פורטנוי עזב את דרים ת'יאטר ב-8 ספטמבר 2010. מכתב הפרידה הרשמי שלו מאשים את הלהקה בעזיבתו, ובכך שלא נתנו לו לקחת הפסקה כפי שרצה. המתופף הנאמן של דרים ת'יאטר עבד בלהקה במשך 25 שנים רצופות. הלהקה הודיעה כי תמשיך בלעדיו, ומצאה מתופף חדש תוך 4 חודשים: מייק מנג'יני (Mangini).


ב-2011 הוציאה דרים ת'יאטר את אלבומה ה-11, בפעם הראשונה ללא פורטנוי, כאמור. האלבום 'התפתחות אירועים דרמטית' (A Dramatic Turn of Events) לא בישר שום דבר חדש מבחינה מוזיקלית, אבל הרגיע את המעריצים השרופים בכך שנמצא יורש ראוי לפורטנוי, לפחות במישור הטכני. הלהקה הגיעה לישראל בפעם השנייה, להופעה בגני התערוכה בתל אביב, ב-19 יולי 2011, במסגרת סיבוב הופעות עולמי ארוך.


דרים ת'יאטר - אלבום משנת 2013
דרים ת'יאטר - 2013
ב-24 ספטמבר 2013 הוציאה דרים ת'יאטר לאור את אלבומה ה-12 במספר. זה האלבום הראשון שבו מייק מנג'יני מעורב מתחילתו. הלהקה יצאה לסיבוב הופעות אירופאי בינואר 2014, והמשיכה משם לארה''ב החל ממרס 2014.


ב-2016 הוציאה דרים ת'יאטר אלבום קונספט כפול בשם "דה אסטונישינג". פרויקט זכה לתגובות מעורבות, ואף לביקורות קטלניות עקב היומרנות הרבה של הסיפור. נראה כי הלהקה הפנימה את המשוב שקיבלה מהגרעין הקשה של מעריציה, שכן שלוש שנים אחר כך חזרה למקורות.


ב-2019 חזרה דרים ת'יאטר לגישה המקורית שלה, באלבום "דיסטנס אובר טיים" שזכה לתגובות טובות בהרבה. האלבום נקט בגישת פרוג-מטאל שמרנית יותר, אך גם קלה יותר לעיכול.


בעיצומו של משבר הקורונה העולמי, שברה דרים ת'יאטר דממה אולפנית עם אלבום טוב למדי, "הנוף מפסגת העולם" (2021). הרצועה הפותחת, 'דה אליין' (The Alien), זכתה בפרס ה'גראמי' בשנת 2022 בקטגוריית ביצוע המטאל הטוב ביותר. הלהקה אמנם הפסיקה להופיע ברוב תקופת המגיפה, אך שבה מיד כאשר התאפשר לה לעלות על הבמות.


בחורף 2023 הדהימה DT את העולם כאשר בישרה על שובו של המתופף מייק פורטנוי לשורותיה. מייק מנג'יני הודיע על פרישתו אחרי כ-12 שנות שירות מלאות. במקביל, הלהקה הודיעה על הקלטת אלבום האולפן ה-16 שלה במספר, לקראת סוף השנה.


מותו של צ'רלי דומיניצ'י בגיל 72 היכה את מעריציה המושבעים של דרים ת'יאטר ב-17 בנובמבר 2023. הוא היה הסולן השני של הלהקה, אחרי כריס קולינס, והופיע באלבומה הראשון מ-1989.


ביוגרפיה מפורטת ומלאה של דרים ת'יאטרהתגובות שלכם
אודות האתר / הספר / עמוד ראשי / חדשות ואירועים / ביקורות אלבומים / להקות ואמנים

Email: uribreitman@gmail.com

Mitkadem.co.il