רוק מתקדם - מדריך עברי - חזרה לעמוד ראשי
המדריך העברי לרוק מתקדם - חדשות, ביקורות, להקות, מאמרים,
ראיונות, ביוגרפיות - כל מה ש'פרוגרסיב'
רוק מתקדם > אמנים ולהקות חשובים > להקת אג (Egg)

להקת אג

Egg

Egg - The Polite Force
The Polite Force
1971
אג היא להקה בריטית, מחלוצות זרם ה"קנטרברי". היא הוקמה ב-1969 בתור שלישייה, והוציאה שלושה אלבומים חשובים במהלך חייה הקצרים והבלתי-מסחריים (התפרקה ביולי 1972). בגלל התקופה הקריטית שבה פעלה, השפעתה של אג נותרה חזקה עד היום. היא נחשבת לאחד ההרכבים המתוחכמים ביותר בז'אנר ה'קנטרברי', ובמובנים רבים הקדימה את זמנה.

הקלידן הוירטואוזי דייב סטיוארט (לא אותו אחד מ"יוריתמיקס") היה המוח המרכזי מאחורי הלהקה; צליל אורגן ה"האמונד" שלו מזוהה עם הלהקה עד היום; מונט קאמבל היה אחראי על הבס והשירה; קלייב ברוקס על התופים.

אלבום הבכורה של הלהקה משנת 1970 איפשר לה להשתפשף ולהקליט את אלבומה הטוב ביותר "דה פולייט פורס", שנה אחר כך. הלהקה לא הצליחה להשיג חוזה לאלבום שלישי. החברים התפזרו ללהקות אחרות. ב-1974 הצליח סטיוארט להוציא תקליט פרידה ובו כל החומרים שלא יצאו לאור עד אז.

סטיוארט נותר מוסיקאי עסוק, והיה חבר בלהקות החשובות ביותר של זרם ה"קנטרברי": הטפילד אנד דה נורת', נשיונל הלת', גונג, קאהן, ברופורד ועוד. קאמבל הלך ללמוד במכללה המלכותית למוסיקה, הקליט קצת עם גילגמש ונשיונל הלת', שינה את שמו (דירק במקום מונט) ומ-1977 התרחק מעולם הרוק. ברוקס מצא עבודה בתור טכנאי התופים של פינק פלויד עד 1994, ובהמשך עבד גם עם טוטו, ג'ף וויין, ליאונרד כהן ואחרים. ברוקס נפטר ב-5 במאי 2017, בגיל 67.

אודות האתר / הספר / עמוד ראשי / חדשות ואירועים / ביקורות אלבומים / להקות ואמנים

Email: uribreitman@gmail.com

Mitkadem.co.il