חזרה לעמוד הראשי

Zman Tel Aviv זמן תל אביב

קטעים מן הכתבה "בדידותו של חובב השירים הארוכים"

מאת יהודה שוחט

זמן תל-אביב (מקומון מעריב, ת"א)

21.1.05 מדור "מועדון תרבות"


...בשבוע שעבר יצא לאור הספר "רוק מתקדם (משנות השישים ועד היום)", שמנסה להתחקות אחר תולדות הז'אנר. המחבר הוא אורי ברייטמן, עכבר רוק פרוגרסיבי מהזן הכמעט נכחד. הכל החל שבאחד מימי המילואים שלו בגל"צ מצא ברייטמן על המדף ספר לא ממש אודות מוזיקה שיצא בהוצאת מפה. הבחור לא התעצל, הרים טלפון להוצאת הספרים והציע להם את הרעיון.


"הייתי בטוח שיגידו לי לא, ולהפתעתי הם קיבלו את זה וביקשו ממני לכתוב פיילוט. כתבתי, הם אישרו, ובתוך חצי שנה יצא הספר".

- זריז.

"בהתחשב בעובדה שכבר ארבע שנים אני מתעסק רק בזה, אז זה לא ממש מהיר. זה ממש זרם".


במהלך העבודה חרש ברייטמן את מאגרי המידע האלקטרוניים באוניברסיטה, רכש מלאי ספרים עצום באמזון וראיין כמה מאושיות המוזיקה האלטרנטיבית בארת לאורך ההיסטוריה, כמו יוני רכטר, שם טוב לוי ויואב קוטנר. הטענה המרכזית בספר היא שהפרוג לא מת בעקבות צמיחת הפאנק, אלא בעקבות המשברים הכלכליים והחיפוש אחר דרכים לעשות כסף קל. ובעצם הוא לא ממש מת, אלא רק ירד למחתרת, והיום הוא חי בין דפי האינטרנט.


"עשיתי את הספר הזה עם כל מה שנוגד את תרבות הרייטינג", הוא טוען, "וזה פרויקט כדי שאני ארגיש שלא בזבזתי את הזמן שלי. זו מיסיונריות ותחושת שליחות, וכל הדברים האלה שצוחקים עליהם. לא להרוויח כסף, לא להגיע לתוכניות אירוח". במשך שנים ארוכות אסף את החומרים, ראיין כמה מגדולי הסגנון הפרוגרסיבי ואכל ספרים בנושא לארוחת בוקר. התוצאה: ספר מקיף ומעניין, ראשון מסוגו בישראל, שמביא את סיפורו של הפרוג מימי ראשית שנות ה-60 ועד היום; מרגעי החיבור הראשונים של המוזיקה הקלאסית לרוק, ועד לסולואים המטורפים של כל הזמנים...אין ספק שהבחור כאן לעוד הרבה מאוד זמן. נביא הרוק הפרוגרסיבי. [סוף ציטוט הכתבה]

 

(הערה - אורי ברייטמן: "אני לא חושב שאני נביא")

טיים-אאוט - ביקורת על הספר

רוק מתקדם - ספר מאת אורי ברייטמןאודות האתר / עמוד ראשי / חדשות ואירועים / ביקורות אלבומים / להקות ואמנים

Email: uribreitman@gmail.com