חזרה לעמוד הראשי - רוק מתקדם

TimeOut Tel Aviv

ביקורת "טיים אאוט" על הספר 'רוק מתקדם'

ספרות גבוהה

רוק מתקדם

אורי ברייטמן

הוצאת מפה

אחרי שמיפתחה את המיתולוגיות בעולם עם סדרה מצליחה ומוצלחת, הוצאת מפה מתחילה עכשיו לכסות גם שטחים נוספים. "הסדרה הקטנה" - סדרת ספרי העיון שלה, העוסקת בנושאים מגוונים של תרבות ואמנות, היא ממש אוויר לנשימה כשמדובר בספרים על מוזיקה, שחסרים מאוד על מדפנו.

הספר "רוק מתקדם" מביא סקירה קצרה, ממצה ומעניינת מאוד על הז'אנר המוזיקלי המכונה פרוגרסיב רוק (פרוג) - אתם יודעים, יצירות של 12 דקות עם אינספור חלקים, שינויי מקצבים והמון קלידים. אורי ברייטמן, לשעבר עורך תרבות בגלי צה"ל, עוקב אחרי התפתחותו של הסגנון בשנות השישים והתהפוכות שעברו עליו מאז, תוך התייחסות לרוב הלהקות החשובות בז'אנר (יס, ג'נסיס, ראש, ג'נטל ג'ייאנט ושות') וכן סקירה של גורמים כלכליים, אמנותיים וטכנולוגיים שעיצבו את תעשיית המוזיקה והשפיעו על הסגנונות השולטים בה.

הפרוג, לפי ברייטמן, הוא שלב ביניים בין הרוק למוזיקה הקלאסית. בניגוד לרוקנרול הבסיסי, שהגיע מ"הרחוב" וייצג תרבות "נמוכה", רוב להקות הפרוג היו מורכבות דווקא ממוזיקאים ממעמדות גבוהים ו"משכילים" יותר, ששילבו את האנרגיות של הרוק והמטאל עם תבניות מוזיקליות קלאסיות ואת הגיטרות והתופים עם חלילי צד וכינורות.

ברייטמן מקדיש פרק מיוחד בספר לפרוג-רוק הישראלי, שכרגיל סבל כאן ממיעוט קהל ומשאבים אך הותיר כמה וכמה יצירות מופת (ששת, קצת אחרת, אחרית הימים ואפילו לורד פלימנאפ זוכים כאן לכבוד המגיע להם). בסוף הספר יש ניתוחים מוזיקליים וסגנוניים הכתובים בשפה פשוטה, שגם מי שאיננו מוזיקאי יוכל למצוא בהם עניין. בניגוד לרוב יצירות הפרוג, הספר דווקא קצר וממצה - מומלץ ביותר לחובבי הז'אנר מעורר המחלוקת ובכלל למי שמתעניין במוזיקה.

ביקורת: אריאל קרס

מגזין טיים-אאוט תל-אביב, 13-20 בינואר 2005, עמ' 108

 

רוק מתקדם - ספר מאת אורי ברייטמןאודות האתר / עמוד ראשי / חדשות ואירועים / ביקורות אלבומים / להקות ואמנים

Email: uribreitman@gmail.com