המדריך העברי לרוק מתקדם
המדריך העברי לרוק מתקדם - חדשות, ביקורות, להקות, מאמרים, ראיונות, ביוגרפיות, קישורים - כל מה ש'פרוגרסיב'
רוק מתקדם > אמנים ולהקות חשובים > קנטרברי

מה זה קנטרברי?

חובבי מוסיקה רבים שנכנסו לתחום הרוק המתקדם תהו, תוהים ויתהו על מהותו של המושג החמקמק 'קנטרברי' (Canterbury), סצינה מוזיקלית שנולדה והתפתחה באנגליה של שנות ה-60 וה-70. אולי זה המקום להסביר אותו סוף סוף.


האתר האולטימטיבי בנושא, "קאליקס" (Calyx), עושה עבודה טובה בענייני הסברה, אבל הוא כתוב בשפה שנקראת אנגלית. ולכן, לטובתכם דוברי העברית: הקנטרברי הוא סגנון מוסיקלי ייחודי שהתפתח במקביל לסצינת הרוק והפופ באנגליה, בעיקר בשנות השישים והשבעים במחוז ושמו קנטרברי באיזור קנט, שמרכזו בעיירה העתיקה קנטרברי, בה שוכנת קתדרלת קנטרברי מפורסמת.


נוסחתו הבסיסית של רוק ה"קנטרברי" היא שילוב בין רוק, ג'אז ומוסיקה קלאסית ווקאלית, בדרך כלל באווירה קלילה-יחסית, אירונית, ידידותית והומוריסטית, שאינה לוקחת את עצמה ברצינות.


מבחינה היסטורית, חלק משמעותי מן הלהקות של סצינת הקנטרברי צמחו מתוך ההרכב החלוצי "דה וויילד פלאוארז" (The Wilde Flowers) שקם בשנת 1963 ופעל 4 שנים. מבין חבריו המפורסמים ביותר: רוברט ווייאט, היו הופר (נפטר ב-2009), קווין איירז, פאיי הייסטינגס, ריצ'רד קופלן (נפטר ב-2013), ריצ'רד ודיויד סינקלייר. זו היתה לידת הז'אנר, וממנו צמחו כל שאר ההרכבים בזרם זה.

The Wilde Flowers
להקת דה וויילד פלאוארז - ראשיתה של סצינת קנטרברי

הלהקות המזוהות ביותר עם ה'קנטרברי' הן:

 • סופט מאשין (Soft Machine)
 • קרוואן (Caravan)
 • גונג (Gong)
 • הטפילד אנד ד'ה נורת' (Hatfield and the North)
 • נשיונת הלת' (National Health)
 • מאצ'ינג מול (Matching Mole)
 • אג (Egg)
 • גילגמש (Gilgamesh)
 • הנרי קאו (Henry Cow)
 • קאהן (Khan)
 • ברופורד (Bruford)
.

דייב סטיוארט, קלידן ומלחין קנטרברי מחונן, הגדיר זאת כך:

"בשביל האמריקנים, משמעות המילה 'רוק' היא קצת שונה. כשאני אומר 'רוק', אני מתכוון למוסיקה קצבית. משהו שמשתמש בתופים. אנשים מתארים את להקת ברופורד בתור ג'אז. בשבילנו, זה רוק. אנחנו תמיד נאבקים בסיווג שלנו כג'אז. אני שונא כשמסווגים אותי כמוסיקאי ג'אז. אני שמח להיות מוסיקאי רוק. זה מה שתמיד הייתי. זאת אומרת, אני מוסיקאי רוק מוזר".


רשימת המוסיקאים שנכללת תחת המונח "קנטרברי" איננה קצרה. הקנטרבריסט המפורסם ביותר מכולם הוא ככל הנראה הסולן, הכותב והמתופף רוברט וואייט. בישראל הוא זכה למעריצים בזכות אלבומו החלוצי 'רוק בוטום' מ-1974.


דמויות חשובות נוספות ב'קנטרברי' הן דיויד אלן (מייסד להקת 'גונג'; נפטר ב-2015), קווין איירז (ממייסדי להקת סופט מאשין; נפטר ב-2013), פיטר בלגוואד, מל קולינס (שהיה חבר גם בלהקת 'קינג קרימזון'), מונט קאמבל. לא נשכח את תרומתם של לינדזי קופר, כריס קאטלר, פרד פרית', אלן גואן ז"ל, פיי הייסטינגס והגיטריסט סטיב הילאג'. לא נוציא מן הרשימה המפוארת את הגיטריסט אלן הולדסוורת', היו הופר, דידייה מלרב ואמן כלי ההקשה פייר מורליאן.


Caravan Band - להקת קרוואן
להקת קרוואן - אחת האהובות והזכורות ביותר בסצינת קנטרברי


שמות נוספים חשובים: פרנסיס מונקמאן, מייק ראתלג' (סופט מאשין), אלטון דין (סופט מאשין) ושני האחים המוכשרים דיויד סינקלייר + ריצ'רד סינקלייר.


העמוד לא יהיה שלם בלי איזכורו של הקלידן והמלחין המחונן דייב סטיוארט; קית' טיפט, אנדי וורד ופיפ פייל.


השפעת הזרם חרגה מהאי הבריטי. להקות משובחות כמו מובינג ג'לטין פלייטס (Moving Gelatine Plates), די-אף-איי האיטלקית (DFA), סופרסיסטר (Suptersister) ההולנדית, כמו גם ההרכב האיטלקי המעולה 'פיקיו דל פוצו' (Picchio Dal Pozzo), כולם שילבו ג'ז עם רוק מתקדם בצורה דומה, ולכן הוגדרו בתור 'קנטרברי' למרות שפעלו מחוץ לאנגליה.


רשימת האלבומים של הקנטרברי עשירה וארוכה. אפשר גם למצוא ליריקס לחלק מהם. את השושלת המפותלת של הז'אנר, כולל אילן יוחסין מלא, ניתן לקרוא בהמשך. לצערם של רבים, טרם נכתב ספר רציני בנושא, אבל יש תוכניות לעתיד.


ב-2015 יצא לאור סרט תיעודי מקיף וראשון מסוגו על זרם הקנטרברי, תחת הכותרת "סיפורי קנטרברי" (Canterbury Tales), על שמו של הספר הקלאסי המפורסם מאת צ'וסר. הסרט, המכיל ראיונות רבים וקטעי ארכיון באורך כולל של 118 דקות, ניתן להזמנה ב-dvd או להשכרה דיגיטלית.


ההגדרה האמיתית של הקנטרברי טרם נכתבה, כיוון שהז'אנר עדיין פעיל, מקליט ומופיע. בסופו של חשבון, מדובר בשיוך מעורפל על בסיס גיאוגרפי, של קבוצת מוסיקאים צעירים מאנגליה. אם אפשר לדבר על מוסיקאים ישראליים שמנגנים בסגנון דומה, חובה להזכיר את יוני רכטר, אבנר קנר, שם טוב לוי, להקת "הפלטינה" וגם להקת "סוסיתא".


ביקורות עבריות על אלבומי מפתח בזרם הקנטרברי:

Rock Bottom
רוברט ווייאט - רוק בוטום

1974
Hatifled and the North
הטפילד אנד דה נורת'

1974
In the Land of Gray and Pink
קרוואן - בארץ האפור והוורוד

1971
Gong - You
גונג - יו

1974
Of Queues and Cures
נשיונל הלת' - על תורים ותרופות

1978
Fish Rising
סטיב הילאג' - פיש רייזינג

1975
Soft Machine - Third
סופט מאשין - ת'רד

1970
Supersister - Present from Nancy
סופרסיסטר - פרזנט פרום ננסי

1970
DFA - 4th
די-אף-איי - פורת'

2008

מפת קנטרברי


Canterbury
תגובותאודות האתר / הספר / עמוד ראשי / חדשות ואירועים / ביקורות אלבומים / להקות ואמנים

Email: uribreitman@gmail.com

Mitkadem.co.il