רוק מתקדם - מדריך עברי - חזרה לעמוד ראשי
המדריך העברי לרוק מתקדם - חדשות, ביקורות, להקות, מאמרים, ראיונות, ביוגרפיות - כל מה ש'פרוגרסיב'
רוק מתקדם > חדשות ואירועים > הייקן בישראל
להקת הייקן בישראל

להקת הייקן בישראל 2019

מוצ''ש, 30 במרץ, תל אביב

Haken Live in Tel Aviv, Israel 2019

סיבוב ההופעות של האלבום 'וקטור' מ-2018

עודכן: 31 מרץ 2019
 • להקת הייקן הגיעה אלינו להופעה שלישית, הפעם במועדון בארבי בתל אביב.

 • להקת הייקן בבארבי 30 מרץ 2019. צילום: אמיר הרשקוביץ

 • ביקורת הופעה מלאה - ליאור שוורצמן: הייקן, הרכב הפרוג-מטאל המוערך הגיח לבארבי בכדי לקדם את אלבומם האחרון "וקטור". אל מול קהל מעריצים נלהב הייקן עלתה לבמה לקראת סיום צלילי "קליר", קטע הפתיחה האינסטרומנטלי מאלבומם המצוין "וקטור" שנוגן כנראה מפלייבק.

  בסיום צלילי "קליר" הייקן לא היססה ולו לשניה אחת ומייד ופתחה את ההופעה עם "דה גוד דוקטור" מ"וקטור", קטע קצבי ומלודי המתאים בול לפתיח ומייד המשיכה משם עם "דה פאזל בוקס" שבוצע באופן מלוטש להפליא. במהלך ההופעה הייקן ניגנה מ"וקטור" את כל שירי האלבום למעט "הוסט".

  למי שסבר שהייקן שמא תנגן קטעים מהאלבום הראשון או השני עלול היה להתאכזב שכן הייקן הצהירה בבירור באלבומה האחרון שהכיוון שלה הוא פרוג-מטאל בדגש חזק מאוד על מטאל. במהלך ההופעה הייקן נגנה קטעים משלושת האלבומים האחרונים, "דה מאונטיין", "אפיניטי", "וקטור" ואת הקטע "קריסטילייזד" מהאי-פי "רסטורשיין".

  ניכר שהייקן הצליחה להמם גם את אחרוני הציניקנים של חובבי הפרוג שבאו לבארבי, אלה שכבר ראו ושמעו הכל. הקהל לא הפסיק לעודד, לקפוץ ולהשתולל כאשר בסיום ההופעה, בזמן שחברי הלהקה השתחוו לקהל, נשמעו בבירור קריאות קצובות "הייקן". הם הרוויחו את זה ביושר.

  הייקן הוכיחה שגם על הבמה ניתן לזהות בקלות את העוצמה, התיאום, הדיוק והמקצועיות הבלתי מתפשרת של הרכב הפרוג-מטאל המוכשר ביותר הפועל כיום. במשך שעתיים כמעט הייקן דילגה בקלילות מעוררת הערצה משיא אחד למשנהו, ללא הפוגה או אתנחתא, למעט שיר הסיום של ההופעה המפתיע משהו, "אפריקה", של להקת "טוטו", שגם הוא התקבל בהתלהבות.

  כל ההופעה נעה משיא אחד למשנהו אך אם ממש צריך ניתן לזהות שלושה שיאים מפילי לסתות: "וייל" בוצע בשלמות מעוררת קנאה, "דה ארכיטקט" המופתי התעלה על גרסת האולפן ו"ניל ביי מאות'" האינסטרומנטלי הוכיח רק למי שבאמת עדיין לא השתכנע שהייקן היא ממשיכת דרכה המוצלחת של דרים תיאטר.

  הייקן נתנה הופעה שכל מי שהיה בה לא ישכח אותה במהרה. מדובר בהרכב המסוגל לטוס במהירות 200 קמ"ש מבלי למצמץ ומבלי לאבד שליטה גם כאשר הסיבובים חדים או שהכביש רטוב או משובש. זה אולי נראה קל, אבל למען האמת זה קשה באופן בלתי נתפס.

  כמו ניאו ממטריקס לאחר שגילה את יכולותיו המדהימות מול הסוכן סמית' כך גם הייקן פועלת ביעילות בלתי אנושית, מותירה אבק לכל מתחרה המאיים לקרוא עליה תיגר. אז אנחנו לא קוראים תיגר על ההרכב המוכשר להחריד הזה, אנחנו מאושרים שזכינו לראותם על הבמה בשיא כוחם ומבקשים או בעצם מתחננים, בואו שוב לישראל ואם אפשר שזה יהיה במקום גדול ומכובד יותר.

  (כמה מילים על הבארבי. הסאונד היה סביר ביחס למקום כמו הבארבי, אמנם הבלאנס לקה בחסר ולעיתים צלילים הלכו לאיבוד אי שם ברחבי החלל אבל התוצאה נסבלת בהחלט ולא פגמה בגודל האירוע. מה שבלתי נסבל הוא זווית הצפייה הנמוכה. עמדתי בדיוק במרכז האולם, ממש ליד התאורה וההגברה , גובהי מעל הממוצע אך בקושי יכולתי לראות את הלהקה. תכנון לוקה בחסר של אולם הופעות. מעצבן ממש).


  תגובות קהל וביקורות נוספות

  "הופעה וירטואוזית ומהודקת של להקה שבינה לבין הקהל יש אהבה הדדית וגדולה. הייקן הרגישו בבית, העלו את החבר יוסי סאסי לחימום, ואת בתו דניאל סאסי שנתנה הופעה מצוינת עם חליל צד בקטע הבארוקי של 'קריסטלייזד' (Crystalized). האלבום החדש בוצע כמעט במלואו, והאכזבה היחידה מהמופע היתה שכל השירים שלהם מחוץ לאלבום החדש כבר בוצעו בהופעה הקודמת, כולל 'קריסטלייזד' שהיה בכיף יכול להיות מוחלף באחד משני השירים האחרונים בשני האלבומים הראשונים. נראה שישראל נכנסת לרשימת מדינות החובה בכל טור של הייקן וזו בשורה נהדרת לעם מוכה בי-די-אס כמונו." (שחר טל)

  "הופעה לפנתיאון. להקה גדולה, היורשת הלא מעורערת של עוד להקה גדולה שתופיע פה בקיץ, דרים ת'יאטר. הופעה בת שעתיים שהורכבה כולה משיאים, כאשר קטע אדיר כמו פולינג בק טו ארת' זוכה לביצוע מושלם כבר כשיר השלישי. גם קפיצת המדרגה של רוס ג'נינגס כזמר, שהורגשה היטב באלבומם האחרון 'וקטור', סייעה בהפיכת ההופעה הזאת לחוויה מושלמת. גם בהדרן היה כל מה שצריך ויכול להיות בהדרן, אבל הסיום המפתיע היה ההדרן השני, שהיה ביצוע כל כך טוב ל'אפריקה' של 'טוטו'. היה הרבה יותר ממעולה. הם יחזרו לכאן בקרוב. שווה להשקיע" (יונתן יהב)

  "היה מדהים לגמרי! בלטו לטעמי ריי, המתופף שנתן ביצוע מדהים ודייגו על הקלידים" (עמרי תבור)

  "זה היה כל כך מצויין, רק אם הם היו מבצעים את Visions זה היה בכלל טירוף" (רן אטש)

  "הופעה פשוט מהפנטת. לא ייאמן רמת הכישרון והיצירתיות של החבורה הזאת. כל כך מרשים לראות את זה בלייב. שמח מאוד בשביל דניאל סאסי -- אכן הגשימה חלום וכל כך מגיעה לה. היא הייתה אדירה" (יגאל שפיר)

  "עשר מתוך עשר" (אמיר הרשקוביץ)

 • הפקה בישראל: איי-סי-פי.

 • הלהקה ביצעה חלק מאלבומה החדש 'וקטור' וכמובן יצירות מאלבומים קודמים.

 • כרטיסים במכירה מוקדמת: 199 ש'. מכירה רגילה: 219 ש'.

 • משך המופע: כ-120 דקות.

 • פתיחת דלתות: 20:30. תחילת מופע: 22:00.

 • להקת חימום: יוסי סאסי

הייקן בישראל 2019
הייקן בבארבי תל אביב 30.03.2019


סט-ליסט - רשימת השירים שבוצעה בבארבי תל אביב

במסגרת סיבוב ההופעות של 'וקטור'

הייקן - וקטור
הייקן - וקטור
אלבום חדש - 2018
Haken - Vector
 1. קליר (1:50)

 2. דה גוד דוקטור (3:56)

 3. פאזל בוקס (7:43)

 4. פולינג בק טו ארת' (11:51)

 5. איי סל דיביידז (6:47)

 6. ניל ביי מאות' (6:51)

 7. אלף תשע מאות שמונים וחמש (9:09)

 8. וייל (12:35)

 9. קוקרואץ' קינג (8:14)

 10. דה ארכיטקט (15:40)

 11. הדרן 1: קריסטלייזד (19:23)

 12. הדרן 2: אפריקה (אורך לא ידוע)
 • סה"כ אורך הופעה בפועל: כ-110 דקותבוטל: להקת הייקן בישראל 2017

להקת הייקן בישראל

לא יתקיים: 15 באפריל, תל אביב

Cancelled: Haken in Tel Aviv, Israel 2017

לא תהיה הופעה במועדון בסקולה בתל אביב

עודכן: 31 ינואר 2017

לרגל 10 שנים להיווסדה של הייקן, הלהקה היתה אמורה להגיע שוב לישראל, להופעה אחת בלבד במועדון בסקולה, הממוקם ברחוב הרכבת 72 בתל אביב. התאריך שתוכנן במקור: מוצאי שבת, 15/4/17 בשעה 21:00. הפקה: פרוגסטייג'.

בהודעה שפרסמה הלהקה ב-31/1/17 נאמר:
לכל מעריצינו בישראל,
אנחנו מצטערים להודיע שלאור קשיים מתמשכים מאחורי הקלעים, אותם לא הצלחנו לפתור, ההופעה שלנו בתל אביב ב-15 באפריל, היא עכשיו מבוטלת. אחרי החוויה הנהדרת שהיתה לנו בשנה שעברה, ממש ציפינו לשוב. לצערנו זה לא בשליטתנו. אנחנו מצטערים בכנות על אי-הנוחות שהביטול עלול לגרום לכם, ונעשה מאמץ כדי לפצות אתכם בפעם הבאה שנבוא להופיע בישראל. שלכם, הייקן


לפני הביטול, כרטיסים לאירוע נמכרו דרך TixWise ב-219 ש' במכירה מוקדמת, ואחר כך ב-249 ש' במכירה רגילה. כמו כן נמכרו כרטיסי ה-VIP במיקום גבוה על המרפסת של ה'בסקולה', במחיר 299 ש'.

עדיין לא ברור מה בדיוק תבצע הייקן בסיבוב זה, כיוון שהוא לא מקדם בהכרח את האלבום האחרון, 'אפיניטי'. סביר להניח שמדובר על מבחר יצירות מכל אלבומי הלהקה. הייקן נוסדה בלונדון ב-2007. סיבוב ההופעות של 'אפיניטי' למעשה הסתיים. כאמור, המופע ב-15 באפריל 2017 בוטל, ולא יתקיים.

להקת הייקן בישראל 2017להקת הייקן בישראל להקת הייקן בישראל 2016

25 ו-26 ביוני, תל אביב

Haken in Tel Aviv, Israel

הופעה חשמלית בהוואנה קלאב + הופעה אקוסטית במועדון גגרין

עודכן: 26 יוני 2016
הייקן בישראל, תל אביב, מועדון הוואנה, 26 יוני 2016
הייקן בישראל, מועדון הוואנה בתל אביב, 26/6/16; צילום מקצועי: קיריל איליאסוב

הייקן בישראל, תל אביב, מועדון הוואנה, 26 יוני 2016
הייקן בישראל, מועדון הוואנה בתל אביב, 26/6/16; צילום מקצועי: קיריל איליאסוב

ביקורת מופע (אורי ברייטמן):

למרות סאונד מאכזב למדי במועדון 'הוואנה' בתל אביב, הייקן הוכיחו שהם להקה מעולה, מגובשת ומהודקת. החומרים החדשים של 'אפיניטי' זכו לקבלת פנים חמה, בעוד החומרים הקודמים של יצירת המופת 'דה מאונטן' התקבלו בהיסטריה מוחלטת. הקהל הכיר היטב את השירים, ובביצוע של "קאקרואץ' קינג'" שיתוף הפעולה עם הקהל היה סינרגטי ומרגש.

הייקן אירחה את יוסי סאסי לביצוע של 'פראידוליה', יצירה עם השפעות ים-תיכוניות בולטות. דגל ישראל נתלה בגאון על סוללת הקלידים של דייגו טחיידה, שהפתיע את הקהל עם סינתיסייזר נייד בסגנון שנות ה-80. הסט-ליסט לא חרג במילימטר מן התבנית הקבועה בסיבוב ההופעות של 'אפיניטי'.

חבל שהייקן לא הגיעה לישראל לאחר הוצאת 'דה מאונטן', וחבל עוד יותר שהסאונד של מועדון 'הוואנה' גרם להם להישמע כמו בחדר-חזרות. אך הקהל הנלהב לא היה מוכן להרוס לעצמו את האירוע המיוחד הזה, לו הוא חיכה זמן רב ושילם מכספו על כרטיסים לא-זולים. במבחן התוצאה, היה זה ערב מהנה עם להקת רוק מתקדם משובחת ביותר.


אורי מן מוסיף על ההופעה של הייקן בהוואנה קלאב:

אחרי ההופעה, שוודאי היתה מעייפת מאוד, כל ששת חברי הלהקה עמדו ברחבה, ובמשך יותר משעה חילקו חתימות, הצטלמו, דיברו, והתחבקו עם הקהל. זה כל כך נדיר. הרבה אמנים בסדר הגודל הזה מפתחים איזושהי רמה של דיסטנס (לא רוצה להגיד "סנוביות") וחברי הייקן פשוט זרמו עם הקהל, והכל בחיוך ואהבה. הצוות של פרוגסטייג' היה צריך אשכרה לגרד אותם מהקהל.


הייקן בישראל, תל אביב, מועדון הוואנה, 26 יוני 2016
הייקן בישראל, מועדון הוואנה בתל אביב, 26/6/16; צילום: אורי ברייטמן

הייקן בישראל, תל אביב, מועדון הוואנה, 26 יוני 2016
הייקן בישראל, מועדון הוואנה בתל אביב, 26/6/16; צילום: יובל חצ'טורוב

הייקן בישראל, תל אביב, מועדון הוואנה, 26 יוני 2016
הקלידן דייגו טחיידה עם סינתי-גיטרה בסגנון שנות ה-80
הייקן בישראל, מועדון הוואנה בתל אביב, 26/6/16; צילום: יובל חצ'טורובלהקת הייקן הבריטית, המונה 6 מוסיקאים, הגיעה לישראל בפעם הראשונה ב-26 ביוני 2016, לשתי הופעות.

הופעה אקוסטית אינטימית התקיימה יום קודם לכן, במוצאי שבת בשעה 21:00, ה-25 ביוני, במועדון גגרין בתל אביב (דרך שלמה 46).

ההופעה החשמלית הגדולה התקיימה ביום ראשון, 25 ביוני, במועדון הוואנה קלאב (יגאל אלון 126, תל אביב). הגיעו כ-700 קוני כרטיסים.

הפקה ומכירת כרטיסים: פרוגסטייג'.

סיבוב ההופעות של הייקן ב-2016 מקדם את אלבומם החדש, 'אפיניטי', שיצא באפריל. הלהקה עבדה על 'אפיניטי' בצורה קבוצתית ודמוקרטית ככל האפשר, תוך מאמץ לצלול אחורה גם אל הצליל המסונתז של שנות ה-80 האבודות. בנוסף, הודתה הלהקה שאחרי ההצלחה של אלבומם הקודם מ-2013, 'דה מאונטן', החליטה באופן מודע לא לחזור על עצמה, וכך להפיק יצירה חדשה ושונה לחלוטין.

הייקן מושפעת לא רק מלהקות רוק מתקדם קלאסיות כמו קינג קרימזון וג'נטל ג'ייאנט, אלא גם מלהקות מטאל מודרניות כמו 'משוגע', פיין אוף סלביישן, דרים ת'יאטר, אופת', דה מרס וולטה, דבין טאונסנד ואפילו 'דה דיר האנטר'.

'אפיניטי' הוא אלבומו הראשון של קונר גרין, הבסיסט החדש של הייקן, לאחר עזיבתו של קודמו, הבסיסט תומאס מקלין.

ישראל היא התחנה האחרונה בסיבוב הנוכחי של הייקן. בחודשים יולי-אוגוסט תופיע הייקן בשני פסטיבלים, ובספטמבר תמריא לארה"ב לביקור קצר. אחר כך, תחל לעבוד על אלבומה החמישי.

הייקן בהופעה באירופה ביוני 2016
הייקן בהופעות באירופה, יוני 2016

ההרכב הנוכחי של הייקן

 • רוס ג'נינגס - סולן

 • ריצ'רד הנשל - קלידים, גיטרה

 • צ'רלי גריפית'ס - גיטרה

 • ריימונד הרן - תופים

 • דייגו טחיידה - קלידים

 • קונר גרין - בס


רשימת השירים במופע החשמלי - סט-ליסט כמעט-קבוע בסיבוב זה

 1. אפיניטי.אקסה (Affinity.exe) - מהאלבום 'אפיניטי'

 2. אינישיאייט (Initiate) - מהאלבום 'אפיניטי'

 3. פולינג בק טו ארת' (Falling Back to Earth) - מהאלבום 'דה מאונטן'

 4. אלף תשע מאות שמונים וחמש (1985) - מהאלבום 'אפיניטי'

 5. ארת'רייז (Earthrise) - מהאלבום 'אפיניטי'

 6. פראידוליה (Pareidolia) - מהאלבום 'דה מאונטן'

 7. קוקרואץ' קינג (Cockroach King) - מהאלבום 'דה מאונטן'

 8. דה ארכיטקט (The Architect) - מהאלבום 'אפיניטי'

 9. סולו קלידים (דייגו טחיידה)

 10. דת'לס (Deathless) - מהאלבום 'ויז'נס'

 11. דה אנדלס נוט (The Endless Knot) - מהאלבום 'אפיניטי'

 12. הדרן: קריסטלייזד (Crystallised) - מהאלבום 'רסטוריישן'


סיבוב ההופעות של הייקן - שני התאריכים בתל אביב
שני התאריכים בתל אביב. מתוך האתר הרשמי של הייקן
תקציר ביקורת מופע אקוסטי במועדון גגרין, ב-25/6 (צח כהן, פייסבוק):

החיסרון היחיד שהיה בהופעה הוא החום המציק, אבל הוא לא היה מורגש מרוב האקסטזה שהייתה בי בזמן ההופעה. לעשות הופעה אקוסטית זה לא רק לקחת שיר ולנגן אותו באקוסטית, אלא להוסיף טאץ' מיוחד שנשמע ייחודי, וזה דבר שלא קל לעשות והוא דורש יצירתיות וכישרון רב. כמובן שהייקן הצליחו בצורה נפלאה.

...כולם צעקו בקול אחד את המילים, כולל ליווי הרמת האצבעות הידוע, והיה פשוט טירוף...שילוב האומנים, ביצוע השיר, הקהל שצעק, איזו דרך לסיים מופע. הייתי מאושר והתרגשתי מאוד שיצא לי לחזות בהופעה הכי טובה שהייתי בה וכנראה אי פעם אהיה בה. לאחר ההופעה הלהקה הייתה עם אפס דיסטנס כלפי הקהל שהתרגש לראותם, ישבה איתנו לדבר גם במקום וגם לאחר מכן בבר, ונתנה לנו המשך חוויה מאוד חיובי.
שלושה אלבומים מומלצים של הייקן

The Mountain
דה מאונטן
The Mountain

2013
Visions
ויז'נס
Visions

2011
Affinity
אפיניטי
Affinity

2016
התגובות שלכם: מה יש לכם לומר על הלהקה וההופעה?


אודות האתר / עמוד ראשי / חדשות ואירועים / ביקורות אלבומים / להקות ואמנים / הספר

Email: uribreitman@gmail.com

Mitkadem.co.il