רוק מתקדם - מדריך עברי - חזרה לעמוד ראשי
המדריך העברי לרוק מתקדם - חדשות, ביקורות, להקות, מאמרים, ראיונות, ביוגרפיות - כל מה ש'פרוגרסיב'
רוק מתקדם > אמנים ולהקות > פיטר האמיל

פיטר האמיל בישראל 2008

מנהיג להקת ואן דר גראף ג'נרייטור הופיע ב-2 וב-3 בדצמבר בנמל תל אביב; נפגש עם מעריצים בחנות המוסיקה 'קצת אחרת' בתל אביב, ביום שלישי; התראיין ביום רביעי באולפן רדיו קול הקמפוס בתל אביב

עודכן: 8 דצמבר 2008
פיטר האמיל
פיטר האמיל
פיטר האמיל, המנהיג המיתולוגי של להקת ואן דר גראף ג'נרייטור הגיע לבדו לשתי הופעות בישראל.

צילמתם את האמיל? שלחו לנו תמונות במייל ונפרסם אותן כאן באתר, עם קרדיט מלא.

האמיל הופיע פעמיים הפעם: ב-2 בדצמבר, יום שלישי, וב-3 בדצמבר, יום רביעי, לבדו.
המיקום: מועדון רדינג 3, נמל תל אביב; פתיחת דלתות בשמונה בערב, תחילת המופע בעשר בערב.
כל הכרטיסים להופעה הראשונה, ב-2 בדצמבר, נמכרו מראש.


שני קטעי וידאו שצילם אסף כרמלי

Been Alone So Long - 3/12/08Driven - 2/12/08קטעים מההופעה - צילם: יוסי חרסונסקי
תמונות שצילם עמית סלונים

Peter Hammill in Tel Aviv, Israel, December 2008 - Photo by Amit Slonim

Peter Hammill in Tel Aviv, Israel, December 2008 - Photo by Amit Slonim

Peter Hammill in Tel Aviv, Israel, December 2008 - Photo by Amit Slonim

Peter Hammill in Tel Aviv, Israel, December 2008 - Photo by Amit Slonim

Peter Hammill in Tel Aviv, Israel, December 2008 - Photo by Amit Slonim

Peter Hammill in Tel Aviv, Israel, December 2008 - Original Ticket - by Amit Slonim

העתיד עכשיו, אתמול - ביקורת הופעה מאת עמית סלונים

פיטר האמיל נתן הופעה מקצועית, מדוייקת ומלאת רגש במועדון רדינג 3. אי אפשר שלא להשוות בין ההופעות של סולן ואן דר גראף לשעבר לבין אלו של כוכב הפופ רופוס ווינרייט

קשה להתעלם מהקווים המקבילים בין ההופעה של פיטר האמיל אמש (3.12.08) ברדינג 3 בנמל תל אביב, להופעה של רופוס ווינרייט שהתקיימה באותו מקום לפני פחות משבוע.

שני האמנים הופיעו מול אולם מלא יומיים ברציפות (ווינרייט הופיע בהופעה הראשונה בהיכל התרבות) ונתנו הופעת סולו אינטימית עם פסנתר כנף וגיטרה אקוסטית בלבד. שני הזמרים העמידו הופעות מצויינות וסוחפות אל מול קהל מפרגן והיטיבו להפגין את החוזקה הגדולה ביותר שלהם: הקול.

במקרה גמור נחתו בישראל באותו השבוע שני זמרים עם מנעד קולי כמעט בלתי אפשרי, שבהופעות החיות שלהם מצליחים להביא אותו לרמות אופראיות מדהימות. אך למרות נקודות הדמיון בין ההופעות, היו גם הבדלים שצווחו (תרתי משמע) בין ההופעות.

ההבדל הראשון, הגדול והמשמעותי בין השניים היה בזירת הסט-ליסט. ווינרייט הופיע לילה אחר לילה עם אותם קראוד-פליזרים וכמה שירים שהתחלפו. האמיל לעומתו, לא חזר על אותו שיר פעמיים. לאחר שני שירים הוא פנה לקהל והציג בפניו דף קטן ועליו רשימת שירים בכתב יד ואמר: "אתם לא יכולים לראות מה כתוב כאן, אבל אני כן, אלה השירים שאני אשיר היום וכמו תמיד – אין כאן אף שיר שנוגן אתמול". כבוד. אין דרך יפה יותר לאמן להראות לקהל שלו שהוא מעריך אותו.

ההבדל השני הוא הבגרות. ווינרייט הצעיר מתבדח בין שיר לשיר עם הקהל וגם קצת על חשבונות. בדיחות על יהודים, על חומוס, על הומואים ואפילו סיפור שואה משעשע. גם האמיל מוציא צחקוקים מהקהל, אבל בעיקר על חשבונו האישי. הוא מספר לקהל שמלאו לו 60 לפני זמן לא רב ועכשיו הוא: "סניור סיטיזן", כלומר – רשמית קשיש.

האמיל התנצל על כך שמילות השירים מופיעות לידו בזמן שהוא שר ולפעמים הוא מציץ אליהם: "מכיוון שכך זה בגילי המופלג, הזיכרון מתחיל לרמות קצת". ווינרייט, הצעיר, לא מתבייש פשוט לטעות במילים בצורה די מביכה, עוצר באמצע שירת "הללויה" הכל כך מפורסם של לאונרד כהן ומסביר: "יש בשיר הזה חמישה בתים ואני נוטה להתבלבל ביניהם". זה משעשע בפעם הראשונה אבל כשהוא ממשיך לטעות במילות שירים מפורסמים, זה מתחיל להראות על חוסר מקצוענות.

ווינרייט מפתיע ומצליח לרגש כשהוא מזמין לבמה את אמו, זמרת הפולק הקנדית המפורסם קייט מקריגל, עמה הוא מבצע מספר קאברים לשירים של ג'ודי גארלנד ולבסוף מבצע יחד עמה שיר מקורי שלה אותו הוא מכנה: "אחד השירים היפים שאי פעם נכתבו". בזמן ביצוע השיר דמעות מתחילות לנזול מפניו של ווינרייט. הצעיר, שנראה מאוד מתרגש מהמעמד, מוחה את הדמעות וממשיך עם ההופעה כסדרה כאשר פרט לאנשים שישבו בקירבת הבמה אף אחד לא שם לב לדמעות.

הדמעות של פיטר האמיל, שגילו כמעט כפול מזה של ווינרייט, הצליחו לגעת ולרגש כל אחד מהנוכחים בהופעה בנמל תל אביב אמש. אחרי הופעה מצויינת, אותה סגר עם "סטיל לייף" של ואן דר גראף ג'נרייטור, אז הפגין מכוח קולו, שלא איבד מאום משנות ה-70 ואולי אף קיבל גוון מבוגר ומעניין יותר.

האמיל חזר להדרן של שיר אחד. הוא מספר לנו שבתו הצעירה חוגגת היום יום הולדת 21 והיא למעשה נחשבת מעתה למבוגר ולכן "אין לי יותר נחיצות בעולם הזה באופן רשמי", הוא פונה לקהל ומוסיף, "אני מקווה שעדיין יש לי נחיצות בשבילכם כאמן". אחרי שהקהל מוחא לו כפיים באהבה האמיל עובר לשיר את השיר "Sleep Now" שסוגר את אלבומו מ-1987 And Close As This.

המילים של שיר הערש שכתב האמיל לתינוק שלו לפני יותר מ-20 שנה, מצליחות לגעת בכל אדם עם דופק בקהל:
Although you won't remember what I've said,

your father loves you

as though he never knew the meaning of the words until just now
בשורות האחרונות של השיר, שאמורות לחזור על עצמן מספר פעמים, קולו הצלול של האמיל נהפך להיות קטוע וחנוק, וניתן לראות שפניו מלאות הקמטים מתמלאות בדמעות בריטיות מלוחות וכבדות. הוא מנסה להמשיך לשיר אך נכנע לדמעות ומתחיל להתייפח אל תוך המיקרופון תוך כדי שהוא מחזיק את עיניו טרוטות הבכי. הקהל קם על רגליו ומוחא לו כפיים, האמיל מתייחס אליו במבוכה בעיניים דומעות ויורד מהר מהבמה.

הקהל המשיך לעמוד דקות ארוכות על רגליו ולמחוא כפיים, גם אחרי שאורות האולם חזרו לדלוק ומוזיקת רקע התחילה להתנגן, היו עוד שקיוו שהוא יחזור וימשיך את הערב הקסום הזה, אך ללא הועיל.

מעטים האמנים בסדר הגודל של האמיל שמגיעים לאזורינו ונותנים הופעות כל כך נקיות מבולשיט ומלאות ברגש כפי שהוא נתן בשתי ההופעות שלו בתל אביב. יכול להיות שזה חוסר ההכרה שהוא מקבל ברחבי העולם, יכול להיות שזה ז'אנר הפרוג-רוק שמנסה לתייג אותו (ושלא יהיה ספק, פיטר האמיל לא נתן הופעת פרוג/ארט/אוואנגרד-רוק, הוא פשוט נתן הופעת פיטר האמיל) אך אין ספק שמדובר באחת ההופעות הכי מרגשות, איכותיות ונקיות מאגו שהיו בישראל בשנים האחרונות. כן ירבו.

[ביקורת: עמית סלונים]תמונה שצילם אסף כרמלי בהופעה הראשונה

peter hammill in Israel, Decemer 2nd 2008; photo by Asaf Carmeliההפקה הציעה כרטיסים מוזלים להופעה השנייה (3/12), במחיר 190 שקלים. שאר הכרטיסים להופעה נמכרו דרך קופת קסטל וגם דרך חנות קצת אחרת בתל אביב, במחירים הנעים בין 220 שקלים לכרטיס רגיל ועד 270 שקלים לכרטיס במיקום משופר.

האמיל נפגש עם כמה עשרות מעריצים ביום שלישי, בשעה אחת-עשרה לפני הצהרים, יום המופע הראשון, בחנות המוסיקה קצת אחרת בתל אביב. למחרת, יום רביעי בחמש בערב, הגיע האמיל לתחנת הרדיו קול הקמפוס בתל אביב, לראיון מיוחד עם אסף קפלן. אורחים באולפן: דדי יצחייק (מנהל חנות קצת אחרת), אסף כרמלי (מעריץ כבד וגם ידיד של האמיל).

האמיל סיים לאחרונה סיבוב הופעות צפון-אמריקני (קנדה וארצות הברית) במהלך סתיו 2008 (ספטמבר ואוקטובר).

האמיל ביקר בישראל לאחרונה ב-2001, והופיע יחד עם הכנר סטיוארט גורדון בתל אביב בתיאטרון נוגה, מרכז עינב וגם בחיפה (סיטי הול). יש לנו גלריית תמונות מהביקור של 2001, כולל ראיון מלא בעברית. יש לנו גם אוסף מאמרים וביקורות שנכתבו על האמיל במהלך 2001 לקראת ההופעה.

ביקוריו של האמיל בישראל הולכים אחורה עד אוגוסט 1983, אז הופיע לראשונה בקולנוע דן בתל אביב, אולם קולנוע שכבר לא קיים כיום; האמיל, שהגיע עם הנשפן דיויד ג'קסון, נתן ב'דן' שלוש הופעות ב-18, 20 ו-22 באוגוסט, תוך שהוא משנה את רשימת השירים מערב לערב, כך שכיסה כ-25 שירים שונים באותו ביקור. המפיק של מופע זה היה שוקי וייס. מעריצים רבים קנו כרטיסים לכל 3 המופעים.

שנה לאחר מכן (1984) הופיע האמיל שוב בישראל, הפעם ב'אמפי ווהל' בגני התערוכה בתל אביב; ההופעה הוגדרה כאיחוד של ון דר גראף, למרות שזה לא היה ממש איחוד.

עברו 12 שנה לאחר ההופעה באמפי ווהל, עד שהאמיל הגיע לישראל שוב: פסטיבל נקסט 1996 (Next) זכה להציג את האמיל על הבמה. הביקור של 2008 יהיה השישי של האמיל בישראל. על סיבובי הופעות באופן כללי אומר האמיל: "הם מתישים ומשעממים, זה לא ממש חיים".


פיטר האמיל נולד ב-5 בנובמבר 1948 בלונדון, אנגליה. הוא מנגן בעיקר בקלידים ובגיטרה. הוא אחד מכותבי הטקסטים המוכשרים ביותר בעולם הרוק המתקדם, וללא ספק אחד הכותבים הפוריים ביותר בעולם הרוק. הוא הקים את ואן דר גראף ג'נרייטור ב-1968, פירק אותה מספר פעמים ופיתח את קריירת הסולו שלו לאורך שנות השבעים, השמונים והתשעים. הוא ידוע באינטימיות שהוא מסוגל ליצור על כל במה, עם כל קהל, ולספק רגעים דרמטיים למכביר.


על ז'אנר הרוק המתקדם, לו השתייך בעבר, אמר האמיל בראיון ישראלי לארי קטורזה:
"הרוק הפרוגרסיבי היה הילד של האנדרגראונד והפסיכדליה הבריטית, ונוצר בתקופה בה האמונה היתה שכל דבר הוא אפשרי. הבעיה היתה כשהלהקות שייצגו את הרוק הפרוגרסיבי החלו להישען יותר ויותר על מוזיקה קלאסית ופחות על ריתם אנד בלוז ואוונגרד. זה הפך את המוזיקה לבומבסטית מדי, מנותקת מתחושת הרחוב, ובגלל זה המבקרים שנאו את זה, ואז הגיע הפאנק עם שלושת האקורדים שלו"

כמה מידידיו הקרובים של האמיל הפכו לַכוכבים הגדולים ביותר של הרוק הבריטי, והפכו מליונרים. על כך אמר האמיל: "החרטות שלי בעניין החשיפה לקהל רחב יותר -- למרות שהם קיימות -- הן מינימליות". על מקורות ההשראה שלו אמר: "אם הושפעתי ממשהו מסוים, זה היה חייב להיות מוסיקה קלאסית מודרנית". על הנטייה שלו להתבודדות אמר: "אף פעם לא חייתי בעולמם של מוסיקאים, וגם לא עקבתי אחרי מה שאנשים אחרים עושים".


האמיל שרד התקף לב בדצמבר 2003, ובשנים האחרונות הספיק להקים שוב את ואן דר גראף ג'נרייטור, להפיק אלבומים חדשים ולהוציא מחדש את אלבומיו הקלאסיים במהדורות משופרות. אלבומו האחרון לעת-עתה, סינגיולריטי (Singularity) יצא ב-2006. הוא נשוי ואב לשלוש בנות.
תגובות על הופעת פיטר האמיל


תגובות ארכיון על ההופעה של פיטר האמיל בישראל בשנת 2008

קישורים נוספיםאודות האתר / הספר / עמוד ראשי / חדשות ואירועים / ביקורות אלבומים / להקות ואמנים

Email: uribreitman@gmail.com

Mitkadem.co.il