רוק מתקדם - מדריך עברי - חזרה לעמוד ראשי
המדריך העברי לרוק מתקדם - חדשות, ביקורות, להקות, מאמרים, ראיונות, ביוגרפיות - כל מה ש'פרוגרסיב'

לוגו להקת שלושה חברים - Three Freinds רוק מתקדם > חדשות ואירועים > להקת ת'רי פרנדז

להקת ת'רי פרנדז בישראל

סיכום וביקורות: להקת ג'נטל ג'ייאנט האגדית (Gentle Giant) התפרקה בקיץ 1980 ומעולם לא הספיקה להופיע בישראל; אבל ב-2 בנובמבר 2012 תוקן העוול, לפחות חלקית: חלק מחברי הלהקה ביצעו כאן את מיטב החומרים משנות ה-70, בהופעה מיוחדת של להקת ת'רי פרנדז (Three Friends). רשימת השירים המלאה מפורסמת כאן, כולל גלריית תמונות וסרטון וידאו; הייתם בהופעה בנמל תל אביב? הוסיפו תגובה למטה.

עודכן: 6 נובמבר 2012
 • ביקורת וסיכום המופע (אורי ברייטמן): זו היתה חוויה נדירה ביותר, הזדמנות חד-פעמית להיחשף כאן בתל-אביב לאחת מפסגות הרוק המתקדם, עם כמה מן המוסיקאים הגדולים שבאמת היו שם. גארי גרין, הגיטריסט המקורי של להקת ג'נטל ג'ייאנט, הוביל את המופע והיה המוסיקאי הדומיננטי על הבמה. גרין כבר זקן בכמעט 40 שנה מאז שהקליט והופיע עם הלהקה בשיאה, אמצע שנות ה-70. אך למרות גילו, ההתלהבות והמיומנות שלו כגיטריסט נותרו גבוהות.

  גרין אסף סביבו חבורה מרשימה של מוסיקאים מנוסים, שלקחו על עצמם אתגר לא קל: לשחזר במדויק את המוסיקה המורכבת, המפותלת והמשונה-לעתים של הענק העדין. הם עמדו במשימה בהצלחה מלאה: החומרים קמו לתחייה בצורה כמעט מושלמת, בסאונד מופתי ובאהבה אמיתית. הקלידן קרי מיניר, שעזב את ת'רי פרנדז מיד לאחר הקמתו, צפה במופע בשורה הראשונה של מועדון רדינג. קשה להבין מדוע הוא לא קם מן הכיסא, הזיז את הקלידן גרי סנקצ'וארי מן הסינתיסייזרים, ואיפשר להרכב המשובח הזה להצדיק את שמו: שלושה חברים מתור הזהב של הפרוג הבריטי.

  היה לנו מזל גדול שמעריצי ג'נטל ג'ייאנט החליטו לקיים את הכנס השנתי שלהם בישראל השנה, והיה לנו מזל עוד יותר גדול שאנשים כמו גארי גרין ומלקולם מורטימור עדיין נמצאים בכושר טוב. בעוד 5-10 שנים, המצב עלול להיות שונה. מועדון רדינג 3 הוא אולם אידיאלי למופע כזה, וקשה לחשוב על מקום מוצלח יותר להופעה אינטימית ועדינה כמו זו.

Three Friends Live in Tel Aviv - November 2nd, 2012


 • דבר המפיק - יהודה קוטון בראיון לאחר המופע: "האירוע הוא הצלחה אדירה מבחינתנו, הזדמנות של פעם בחיים. מלבד ההופעה של ת'רי פרנדז ברידינג ביום שישי, התקיימה גם הופעה נוספת יום קודם לכן, במועדון 'סאבליים'; להקת סנהדרין ניגנה שם, ואחר כך עשינו ג'ם סשן, בהשתתפות קרי מיניר וחברי ת'רי פרנדז. לכנס המעריצים 'גורג' (GORGG) הגיעו כ-50 איש, בתוספת חברי הלהקה ונשותיהם, סך הכל 60 איש שהתאכסנו במלון ביפו. במסגרת כנס 'גורג', החבר שלי אד הרסט ואשתו ויקי, שהיו השותפים שלי להפקה, נסעו איתם לכינרת, קיסריה וחיפה, ירושלים וים המלח. הבריטים אהבו את מזג האויר המושלם בארץ, כאשר אצלם באנגליה כבר קר. גם דאגנו שיהיו הופעות פרוג ב'בארבי' כדי שיכירו להקות ישראליות. היה שבוע גדוש בפעילויות. במקביל, הייתי צריך לדאוג להשיג את כל הציוד למופע, כלי נגינה והגברה; זה כלל, למשל, גיטרת פנדר פרסיז'ן משנת 1964, עבור הבסיסט לי פומרוי".

  "זו הפעם הראשונה שאני בעצמי רואה את ת'רי פרנדז בהופעה, ובמובן מסוים זה היה כמו חלום. מבחינתי זו נוסטלגיה לדברים שפעם הכי אהבתי. היו לי גם פלאשבקים לקטעי וידאו של ג'נטל ג'איינט משנות ה-70, ממש כמו פעם. ההופעה היממה הרבה אנשים, ואפשר לומר שהיתה אווירה לא-ישראלית, אווירה של חו"ל גם בגלל הקהל, שבחלקו הגיע לכנס במיוחד, מכל רחבי העולם. הרי אם הכנס לא היה מתקיים כאן בישראל, לא היינו מפיקים את המופע. רצינו שהמופע יעזור לממן את עלות הפקת הכנס. בחרנו ב'רידינג' כי לדעתי זה המקום הכי טוב בארץ מבחינת הסאונד, וגודל האולם התאים בדיוק להופעה".

  "ביום המופע שודר ספיישל בתחנת הרדיו 88FM בתוכנית של אלי לפיד ונועם גילאור. הספיישל נמשך שעתיים, כולל ראיון של כ-20 דקות עם גארי גרין ומלקולם מורטימור. תוכנית הרדיו כנראה עזרה למכירות הכרטיסים, כי ההופעה עצמה היתה סולד-אאוט (כל הכרטיסים נמכרו). לגבי ההופעה עצמה - ידעתי שהיא תהיה טובה, אבל רק בזמן בדיקת הסאונד הרגשתי את האווירה המיוחדת; ידעתי למה לצפות, אבל עדיין הם היו מדהימים".

  "חברי הלהקה הרגישו מיד את התגובות של הקהל והאנרגיות, ומאוד התלהבו - האנרגיה של הקהל הזינה את הנגנים. הם גם התלהבו מן העובדה שהגיעו לא-מעט צעירים להופעה, וחלקם אפילו רקדו; קהל צעיר, זה דבר בדרך-כלל לא קורה ללהקה בהופעות בחו"ל. הקלידן, גארי סנקצ'וארי, התרגש מאוד מן העובדה שקרי מיניר (הקלידן המקורי של ג'נטל ג'ייאנט) ישב מולו בקהל, בפעם הראשונה. גם גארי גרין מאוד התרגש מזה, וזה השפיע עליו בהופעה עצמה, וגם אחריה. בגלל האווירה החמה של אנשי כנס ה'גורג', אלו לא היו אנרגיות של הופעה רגילה".
 • אז מה הסיפור? ג'נטל ג'ייאנט התפרקה בשנת 1980, והאחים שולמן סירבו לאחד אותה בשום פנים ואופן. לכן, זה היה הדבר הכי קרוב שיש לנו כרגע. זו להקת-מחווה מיוחדת, המבצעת את החומרים של ג'נטל ג'ייאנט, ומורכבת מחברי להקה לשעבר, בתוספת מוסיקאים אורחים. תרדי פרנדז לא התכוונה להופיע בישראל, בכל מקרה. רק בזכות מפגש מעריצים בינלאומי של להקת ג'נטל ג'ייאנט (המכונה GORGG), שהתקיים לראשונה בישראל, התאפשרה הפקת המופע ב-2 בנובמבר, 2012.

 • מי בהרכב? הגיטריסט המקורי של ג'נטל ג'ייאנט - גארי גרין; המתופף המקורי של ג'נטל ג'ייאנט בתחילת שנת השבעים - מלקולם מורטימור; הקלידן המקורי של הלהקה, קרי מיניר - היה חבר בת'רי פרנדז אבל עזב לטובת גארי סנקצ'ורי; מיק וילסון - שירה; לי פומרוי - באס (הופיע כאן עם סטיב האקט לאחרונה). לאחרונה הצטרפה ללהקה מוסיקאית חדשה, הכנרת שרלוט גלייסון, וגם היא תגיע לישראל.

 • איפה זה קרה: מועדון רדינג 3, נמל תל אביב. ב-20:00 נפתחות הדלתות. מופע חימום (הדבשות) ב-21:30. ת'רי פרנדז יתחילו ב-23:00 וינגנו שעתיים בערך. זה הולך להיות ערב ארוך, ויסתיים הרבה אחרי חצות!

 • איך משיגים כרטיסים: המחיר הוא 229 שקלים. המכירה החלה ב-14/8. כרטיסים נמכרים דרך האתרים MisterTicket ו-Eventim.

 • מה הם ניגנו על הבמה? כפי שצפינו, תוך הסתמכות על הופעה מניו-יורק מ-9 באוקטובר 2012, הסט-ליסט הישראלי היה זהה לסט הניו-יורקי, ללא שום שינוי:
  1) פרולוג; 2) מובייל; 3) ג'אסט דה סיים; 4) פנטגרואל'ס נייטיביטי; 5) אין איי גלאס האוס; 6) איי לוסט מיי הד; 7) היז לאסט ווייאג'; 8) דה בויז אין דה בנד; 9) אדוונט אוף פנרג'; 10) פליינג דה גיים; 11) דה האוס, דה סטריט, דה רום; 12) פרוקלמיישן אנד ולדיקטורי; 13) סקול דייז; 14) מיסטר קלאס אנד קוולטי; 15) ת'רי פרנדז (כמובן); 16) פריהנד; 17) אלוקרד.
  1. Prologue
  2. Mobile
  3. Just The Same
  4. Pantagruel's Nativity
  5. In a Glass house
  6. I Lost My Head
  7. His Last Voyage
  8. The Boys In The Band
  9. Advent of Panurge
  10. Playing The Game
  11. The House, The Street ,The Room
  12. Proclamation and Valedictory
  13. School Days
  14. Mister Class and Quality
  15. Three Friends
  16. Freehand
  17. Alucard
  הסט-ליסט של המופע בתל אביב
  דף הסט-ליסט של המופע בתל-אביב; צילום: טל שחר


  ביצוע של הלהקה לשיר - סקול דייז  Three Friends הלהקה בחזרות
  הלהקה בחזרות אחרונות לקראת סיבוב ההופעות הנוכחי

  קרי מיניר וגארי גרין במועדון סאבליים, תל אביב, ב-1 נובמבר 2012; צילום: רעיה קוסובסקי
  קרי מיניר וגארי גרין במועדון סאבליים, תל אביב, ב-1 נובמבר 2012
  צילום: רעיה קוסובסקי


  Three Friends in Tel Aviv, Israel, November 2012
  פוסטר המופע ב-2/10/12

 • מי עומד מאחורי ההופעה? מעריצים של הלהקה, ובראשם יהודה קוטון, המיודד אישית עם אנשי ג'נטל ג'ייאנט מזה שנים, ביחד עם בחור אמריקני בשם אד הרסט.

 • להקת חימום: הדבשות - קאברים של קאמל (Camel).

 • למה קוראים להם 'שלושה חברים'? על שם האלבום של ג'נטל ג'ייאנט מ-1972. כשלהקת המחווה קמה ב-2008, היו בה 3 חברים מקוריים של ג'נטל ג'ייאנט, אך הקלידן קרי מיניר עזב באוקטובר 2009 ונשארו בה רק שני חברים מקוריים. הזכויות על השם ג'נטל ג'ייאנט נמצאות בידי שני האחים ריי שולמן ודרק שולמן.

 • מתי התקיים אירוע המעריצים? בין התאריכים 27 באוקטובר 2012 ועד ה-3 בנובמבר, בכל רחבי תל אביב, יפו, קיסריה וחיפה. האירוע כלל הופעה ב'סאבליים', הופעות ב'בארבי' וכמובן ההופעה ב'רדינג 3'. המלון שנבחר לאירוע הוא משכנות רות דניאל, יפו. פרטים מלאים באתר האירוע.


 • אודות האתר / עמוד ראשי / חדשות ואירועים / ביקורות אלבומים / להקות ואמנים / הספר

  Email: uribreitman@gmail.com

  Mitkadem.co.il