רוק מתקדם - מדריך עברי - חזרה לעמוד ראשי
המדריך העברי לרוק מתקדם - חדשות, ביקורות, להקות, מאמרים, ראיונות, ביוגרפיות - כל מה ש'פרוגרסיב'

ומוד - אנקדוטן

Anekdoten

Vemod

1993 Virtalevy Records

Sweden

(46:44)

Anekdoten.seביקורת: אורי ברייטמן

26/10/03

"אנקדוטן" היא להקת רוק מתקדם שוודית ששרה באנגלית. שניים מחבריה עובדים בחנויות תקליטים, אחת עוסקת בעיצוב אתרים, ואחד עובד כמתכנת מחשבים. הם לא מוסיקאים במשרה מלאה, וזו הסיבה מדוע הצליחו להקליט רק 4 אלבומים ב-13 שנים. רובם מעריצים את "קינג קרימזון" (אבל לא רק אותה), ואלבום הבכורה המפתיע שלהם משקף בצורה ברורה ובלתי-מתנצלת את מורשת שנות השבעים.


"ומוד" הוא נסיון ספונטני להמשיך, במודע וללא מורא, את הכיוון המוסיקלי המאתגר של קינג קרימזון בשנים 1972-1974. עם זאת, הוא זורם בצורה חופשית, קצבי, קל יחסית להאזנה, מאוזן מבחינה רגשית, מלודי ורענן. אחד מחברי הלהקה סיפר שהושפע גם מהמוסיקה של ענקים ידועים ומוכרים כמו פיטר האמיל, ואן דר גראף ג'נרייטור ולהקה שוודית אלמונית-יחסית בשם טרטיואריגה קריגט, שפעלה בשנות ה-70 וחזרה בשנות ה-90 לפעילות חלקית.


זה מסוג האלבומים שאפשר להמליץ עליו בלב שלם לכל מי שאוהב רוק מתקדם חזק, עם גיטרות תת-מטאליות, צ'לו קודר ומקצבים זועמים. כמו תמיד, המלוטרון הישן והטוב מככב ברקע, מעניק שטיחי צליל ומספק נפח סימפוני לכל ההקלטה. בניגוד לאלבום השני של ההרכב (Nucleus), שהיה יומרני, מורכב ועמוק יותר, האלבום הזה לא דינמי בצורה קיצונית, ואפשר לצלוח אותו בלי הרבה דפיקות-לב.


העובדה שמדובר בלהקה שוודית לא צריכה להרתיע אף אחד. הטקסטים המופשטים מושרים בשפה האנגלית (כן, יש מבטא סקנדינבי קל, זה בלתי נמנע), אין השפעות פולקיות צפון-מערב-אירופאיות ואין אלמנטים לאומיים מורגשים שעשויים ליצור פער בין המבצעים ובין המאזינים.


ההפקה המוסיקלית הסבירה אמנם לא מעניקה תחושה של "השקיעו כאן מליון דולר", וזאת בניגוד לאלבום הבא, שבו ההפקה המוסיקלית היתה האלמנט המכריע שהפך את האלבום ליצירה מושקעת ומשכנעת לחלוטין; אך במובנים רבים, האלבום כולו נשמע כאילו הוקלט בהופעה חיה, ובאיכות טובה מן המקובל בנסיבות כאלה. החצוצרה בקטע המסיים (Wheel) אפקטיבית במיוחד.


אף אחד מחברי ההרכב הוא לא מוסיקאי יוצא דופן, ובמיוחד הזמר הראשי (ניקלאס ברג, שקצת השתפר מאז) אבל הלחנים הבוגרים והעיבודים המהודקים משתדלים ומצליחים לפצות על כך. לא כל הקטעים שוצפים וקוצפים, ובין לבין אפשר למצוא שתי בלאדות חמימות. מי שיאהב את "וומוד" ירצה בוודאי להמשיך הלאה אל האלבום "נוקליאוס" המאתגר והדינמי, אבל יש להזכיר (ולהזהיר) כאן את הרוכשים הפוטנציאליים או מורידי הקבצים, שלהקת אנקדוטן זנחה לאט-לאט את הכיוון הפרוגרסיבי לטובת אפיקים פשטניים יותר בהמשך הדרך, כך שהאלבום השלישי (From Within) ובעיקר הרביעי (Gravity) אינם מתאימים לסיווג כ"רוק מתקדם".

לסיכום, 'ומוד' של אנקדוטן הוא אלבום פרוג משובח, ספונטני ואנרגטי שיתאים לא רק לחובבי קינג קרימזון. אנקדוטן המשיכה ליצור כמה אלבומים מעניינים, אך לקחה הפסקה ארוכה ב-2007 ורק חזרה לאולפן ההקלטות באמצע 2013. זה המקום להתחיל את ההיכרות עימה. הציון: 8.5/10

 מה אומרים הציונים?

 הוסיפו תגובה על האלבום
איך מחשבים כאן ציונים?

קריטריונים רלוונטיים:

חדשנות ("אף פעם לא שמעתי משהו כזה")

מורכבות ("אני בחיים לא הייתי חושב על דבר כל כך מתוחכם")

לחנים ("הם ממש יודעים לכתוב מנגינות")

עיבודים ("כל הכלים משתלבים נהדר")

הפקה ("איזה סאונד צלול יש לאלבום הזה")

טקסטים ("ממש משורר, הבחור")

ביצוע ("איך הם מנגנים, קשה להאמין") 


אודות האתר / עמוד ראשי / חדשות ואירועים / ביקורות אלבומים / להקות ואמנים / הספר

Email: uribreitman@gmail.com

Mitkadem.co.il