רוק מתקדם - מדריך עברי - חזרה לעמוד ראשי
המדריך העברי לרוק מתקדם - חדשות, ביקורות, להקות, מאמרים, ראיונות, ביוגרפיות - כל מה ש'פרוגרסיב'

רוק מתקדם >>> ביקורות אלבומים

Bozzio Levin Stevens - Situation Dangerous

Bozzio Levin Stevens

Situation Dangerous

2000 Magna Carta Records

USA

(47:56)

tonylevin.com/bls.htm

ביקורת: אורי ברייטמן

12/01/07

, "סיטיואיישן דיינג'רס", אלבומה השני של שלישיית בוזיו-לוין-סטיבנס לא הפתיע אף אחד, בוודאי לא למי שהכיר את "בלאק לייט סינדרום", אלבומם הקודם משנת 1997. במובנים מסוימים, "מצב מסוכן" מצביע על דריכה-במקום, ולא מראה שום נסיון לכבוש שטחים חדשים. אין עוררין על כך שמדובר בשלושה נגנים מעולים, אבל אף אחד מהם לא נחשב למלחין גדול. האלבום הראשון שלהם היה מרענן בעיקר בגלל עצם החידוש בצירופם של שלושה נגנים מוכרים, מתחומים שונים. אבל האלבום יוצר רושם מוטעה על המאזין כיוון שהוא נפתח מצוין עם שני קטעים מצוינים, אך הולך ונחלש ככל שהדקות נוקפות.

 

רמת הביצועים של הנגנים מתאימה בדיוק לסדר שמות חברי ההרכב: טרי בוזיו, המתופף שהתפרסם בעיקר סביב עבודתו עם זאפה, הוא המוביל הבולט. גם באלבום פוליטאון היה אפשר להתרשם שהאיש פורח רק כשיש מלחינים מוכשרים סביבו. סגנון התיפוף האקזוטי שלו מאפיל על השניים האחרים, גם כשהם עסוקים בסולואים נאים. טוני לוין, הבסיסט, מנגן "כינור שני" אחרי בוזיו, בין השאר מפני שהוא לא מתאמץ יותר מדי להרשים. מר סטיב סטיבנס קוטף את מדליית הארד בעיקר בגלל הנטייה שלו להתפזר, לסגת אל קלישאות של גיטריסטים עם אגו גדול, להתפעל מהיכולת של עצמו לנגן קצת פלמנקו, וההסתמכות המוגזמת על ריפים שחוקים.

 

האלבום נפתח בתנופה עצומה עם הקטע "דיינג'רס" (מסוכן), שכבר מצדיק לפחות מחצית מעלות הדיסק, ומכיל עבודת-תופים מצוינת של בוזיו. הבא אחריו, "אנדלס" (בלי סוף), מאזן את התוקפנות של הפתיחה עם מלודיות נינוחות יותר; הקטע מזכיר, יותר מכל, את הקטע "סאן רואד" שפתח את האלבום הקודם של השלישייה. הקטע השלישי ("קראש") כמעט סתמי לחלוטין. הקטע הרביעי ("ספיירל") נכנס לעולם הפלמנקו, שבו אין להרכב הזה שום יתרון תחרותי על פני כל להקה ספרדית אחרת בעולם. הקטע החמישי ("מלט") קצר מדי בשביל לפתח מוטיב כלשהו. השישי ("טרג'יק") נהנה מאנרגיה רבה, אך אין בו ייחוד מספיק. השביעי ("ציגאן") חוזר שוב -- וללא סיבה -- למוסיקת החתונות של תרבות הפלמנקו. השמיני והאחרון ("לוסט") מנסה לסגור את האלבום בפינאלה עוצמתית, אבל לא מצליח לחרוג מן השבלונה, להפתיע או להקפיץ את הדופק, כמצופה; וזה הרושם שמותיר האלבום כולו: שבלונה.

 

בכל מה שנוגע לטכניקה - אין יותר מדי על מה להתלונן: ההפקה המוסיקלית מקצועית לעילא ולעילא; הנגנים לא מחמיצים אף ביט, והכלים נשמעים מצוין. עם זאת, אין שוני אמיתי בין הקטעים מבחינת הסאונד שלהם, ולכן התחושה היא של "סשן" (Session) אחד ארוך. קשה לבוא בטענות אל האלבום אם לא מצפים ממנו ליותר ממה שהוא מתיימר להציע; אלא שמרבית היצירות אינן מתעלות על החן הטבעי של אילתור אולפני ממוצע, וניכר ששלושת המוסקטרים לא יכלו להרשות לעצמם להשקיע יותר מדי מחשבה בכל דקת-אלבום. התלונה היא פשוטה: רק שלושה מתוך שמונת הקטעים המופיעים באלבום באמת מצדיקים את הקלטתם והפצתם. החמישה האחרים הם רק תירוץ רופף למלא דיסק בביטים מיותרים. אם בוזיו, לוין וסטיבנס היו משקיעים קצת יותר בכתיבה והלחנה, הכל היה נראה אחרת. וזו סופה של BLS כפי שאנו מכירים אותה.

 

לסיכום, האלבום השני של בוזיו-לוין-סטיבנס הוא נסיון בעייתי לשחזר את השבלונות של האלבום הראשון, אך בלי להשקיע מספיק זמן ועבודה בכתיבה של חומרים מעניינים. התוצאה היא אלבום שאינו משאיר את חותמו על המאזין הפרוגרסיבי וגם אינו קושר יותר מדי כתרים אל המעורבים בו. כאשר שלושה מבצעים מוכשרים כמו בוזיו, לוין או סטיבנס מפיקים אלבום, הם צריכים להיות מודעים לחולשה המרכזית שלהם: כתיבה. אחרי כל כך הרבה שנים בתעשייה, הם היו צריכים לחשוב קצת יותר לעומק על סינון החומרים לפני שהם ממלאים 47 דקות ומודיעים לחברת "מגנא כרטא" שהדיסק מוכן להפצה. "מצב מסוכן" לא מסכן את הקריירה של שלושתם, אבל בוודאי גם לא הקפיץ אותה.

הציון: 7/10

התגובות שלכםמה אומרים הציונים?

איך מחשבים כאן ציונים?

קריטריונים רלוונטיים:

חדשנות ("אף פעם לא שמעתי משהו כזה")

מורכבות ("אני בחיים לא הייתי חושב על דבר כל כך מתוחכם")

לחנים ("הם ממש יודעים לכתוב מנגינות")

עיבודים ("כל הכלים משתלבים נהדר")

הפקה ("איזה סאונד צלול יש לאלבום הזה")

טקסטים ("ממש משורר, הבחור")

ביצוע ("איך הם מנגנים, קשה להאמין") 

ביקורות אלבומים נוספות...


אודות האתר / עמוד ראשי / חדשות ואירועים / ביקורות אלבומים / להקות ואמנים / הספר

Email: uribreitman@gmail.com

Mitkadem.co.il