רוק מתקדם - מדריך עברי - חזרה לעמוד ראשי
המדריך העברי לרוק מתקדם - חדשות, ביקורות, להקות, מאמרים, ראיונות, ביוגרפיות - כל מה ש'פרוגרסיב'
רוק מתקדם >>> ביקורות אלבומים

Camel

Camel Footage

2004 Camel Productions
USA
(80 min.)

CamelProductions.com

ביקורת: אורי ברייטמן
6/5/05
Camel Footage

בשנת 2004 הוציאה חברת "קאמל הפקות", בניהולו של מנהיג ההרכב אנדרו לטימר, אוסף קטעי ארכיון של הלהקה וכינתה את הסיפור "קאמל פוטג'". זה משחק-מילים פשוט, שעטיפת האלבום ממחישה: פוטג' (Footage) הוא גם תיעוד, אך גם טביעות רגליים. אנו אמורים לעקוב אחרי טביעות רגליו של הגמל במדבר השנים, ולהכיר טוב יותר את להקת קאמל. אז זהו - שלא. אוסף הקטעים שהתקבץ כאן לא מספק את הסחורה, ומאכזב בעיקר את מי שציפה סוף-סוף לכרונולוגיה מכובדת של הלהקה הוותיקה הזאת.

 

שתי ההברקות היחידות בכל הדיוידי הזה הן:

א) ההופעה המשובחת-באמת של קאמל משנת 1975 בתוכנית הטלוויזיה של הבי-בי-סי "אולד גריי וויסל טסט" (Old Gray Whistle Test), שבה ביצעה הלהקה מספר קטעים מתוך האלבום "סנו גוס", בסיוע הרכב קאמרי קלאסי.

Camel 1975 - Old Gray Whistle Test


ב) הופעה לא רעה של קאמל בהרכב מאוחר יותר של קאמל מ-1977, עם מל קולינס ורי'צרד סינקלייר; צולמה בתוכנית "סייט אנד סאונד" (Sight and Sound) של הבי-בי-סי מתוך אולם ה'היפודרום'.

Camel 1977 - BBC Sight and Sound


כמעט כל שאר החומר בדיוידי הזה נע בין המביך, המיותר, החובבני, המרגיז והבלתי-נסבל.

 

בין החומרים המאכזבים: קליפ מקרטע שמנסה להראות את תחילת הדרך -- השיר 'נוור לט גו' (Never Let Go) משנת 1973; הסינגל המתקתק "סיטי לייף" (משנת 1981), קטע סביר משנת 1984 בשם קאפצ'רד (Captured); צילום חובבני ביותר משנת 1992, ולסיום עוד קטע בינוני למדי וקצר משנת 1997. חבל מאוד שזה מה שהלהקה מסוגלת להראות למי שמלווה אותה כל כך הרבה שנים. הפער בין החומר המוסיקלי המוקלט (באלבומי האולפן וההופעות החיות) ובין החומר החזותי המוקלט הוא פשוט בלתי נסבל.

 

חבל שאנשי קאמל 'התקמצנו' ונתנו למעריצים דיוידי שמכיל, בסופו של יום, רק שישים דקות של חומר ראוי לצפייה. "בונוס" מגוחך של ג'אם סשן סתמי וקצרצר באולפן אינו מצדיק את שמו. אין כתוביות, אין חוברת, אין קומנטרי, אין כלום. נראה, למרבה הצער, כמו נסיון להוציא חומר ארכיוני מן המחסנים בלי מחשבה על התייחסות המעריצים הנאמנים. אם היו, למשל, חושבים על מארז כפול ובו שילוב של החומר הזה עם החומר שיצא בדיוידי הקודם ("קוריקולום ויטה" התיעודי משנת 2003), היה על מה לדבר.

 

אין ספק שהחומר של "סנו גוס" מ-75 ראוי לצפייה ומוצדק להפצה (פחות מ-20 דקות, נטו), וגם ההופעה מה'היפודרום' תעניין את חובבי הצד הג'אזי הרך של קאמל. אבל שאר החומר פשוט לא עומד במבחנים מודרניים של צפייה. בין אם מדובר בנסיון לעשות כסף מן העבר או נסיון לעמוד בלחץ של מעריצים, הדיוידי הזה לא עושה צדק עם קריירה המפוארת של הלהקה הפרוגרסיבית הזאת. למזלנו, בשנים הבאות הוציאה הלהקה כמה דיוידי נוספים, טובים בהרבה.

 

לסיכום, קאמל פוטג' הוא דיוידי שמתאים אך ורק למעריצים השרופים-באמת של להקת קאמל, כאלו שיאכלו כל דבר שהלהקה מציעה להם. נחמד היה להוריד את החומר מהאתר הרשמי בחינם - אבל כאשר מדובר בתמורה לכסף, אין כיום שום סיבה לרכוש את "קאמל פוטג'", בהתחשב לחלופות שהוצעו בהמשך הדרך.

הציון: 6.5/10

 הוסיפו תגובה
עוד אלבומים של קאמל

אלבום הבכורה של קאמל

מונמאדנס - MoonMadness

מיראז' - Mirage

אווזת השלג (סנו גוס) - Snow Goose

איך מחשבים כאן ציונים?

קריטריונים רלוונטיים:

חדשנות ("אף פעם לא שמעתי כזה דבר")

מורכבות ("אני בחיים לא הייתי חושב על דבר כזה מתוחכם")

לחנים ("הם ממש יודעים לכתוב מנגינות")

עיבודים ("כל הכלים משתלבים מצויין")

הפקה (איזה סאונד בן-יונה יש לאלבום הזה")

טקסטים ("ממש משורר, הבחור הזה")

ביצוע ("איך שהם יודעים לנגן, זה לא יאומן") 

ביקורות אלבומים נוספות...
אודות האתר / עמוד ראשי / חדשות ואירועים / ביקורות אלבומים / להקות ואמנים / הספר

Mitkadem.co.il

Email: uribreitman@gmail.com