רוק מתקדם - מדריך עברי - חזרה לעמוד ראשי
המדריך העברי לרוק מתקדם - חדשות, ביקורות, להקות, מאמרים, ראיונות, ביוגרפיות - כל מה ש'פרוגרסיב'

Chaos in Motion DVD

Dream Theater

Chaos In Motion (2-DVD)

2008 Roadrunner Records

USA

(270 min.)

DreamTheater.net

ביקורת: פול רוי

18/10/08

אם אתם מצפים מהדיוידי החדש והארוך של ענקי הפרוגרסיב מטאל, דרים ת'יאטר, להמשיך לצעוד בכיוון של שתי יצירות המופת האחרונות שלהם, סקור ובודוקאן, אז כנראה שאתם הולכים להיות מאוכזבים. כאוס אין מושן הוא קרוב יותר לדיוידי אחר שלהם - Five Years In A Livetime - שמציג תערובת של קטעים שונים בהופעה חיה, וידאוקליפים וחומר מצולם מאחורי הקלעים. אוף.


לא ידעתי שכאוס אין מושן הוא לא דיוידי של הופעה אחת שלמה, עד שקראתי את העטיפה האחורית של הדיוידי ואז הכנסתי את הדיסק אל תוך הנגן שלי. כפי שמסביר השער האחורי של המארז, "הדיוידי האחרון של דרים ת'יאטר מציג חומר גולמי שצולם לאורך כל סיבוב ההופעות של הלהקה". אז למרות שציפיתי להקלטת הופעה שלמה באותה רמת הפקה גבוהה שבה התאפיינו שני הדיוידים האחרונים, אנחנו, מעריצי דרים ת'יאטר, לא יכולים להתלונן יותר מדי.


דרים ת'יאטר כבר הוציאה ארבעה וידאואים של הופעה חיה ב-15 השנה האחרונות: 1) אימג'ס אנד וורדס לייב אין טוקיו; 2) מטרופוליס 2000 - סצינות מניו-יורק; 3) לייב אין בודוקאן; 4) סקור. הפעם, הם פשוט רצו להציג משהו קצת שונה. אני חושב שרק להקות כמו ראש (rush) או יס (yes) הצליחו להתעלות על ההישג הזה, ושתיהן קיימות כבר כמעט פי שתיים בהשוואה לתקופה שבה דרים ת'יאטר פועלת. כך שאם זה היה הוידאו היחיד שדרים היתה מוציאה, אז אולי היתה לנו סיבה יותר לגיטימית להיכנס בהם.


האכזבה הראשונית מעבודת הטלאים של הפקת הדיוידי הזה התפוגגה די מהר, אחרי שצפיתי בכמה מן הביצועים המהממים לשירים שעד כה לא הופיעו בוידאו רשמי של דרים ת'יאטר. זה כולל שניים מהקטעים המועדפים של כל הזמנים כמו "סקארד" וגם "ליינס אין דה סאנד", ביחד עם כל הקטעים הטובים של האלבום החדש "סיסטמטיק כאוס". אני מעריך את האלבום הזה בצורה אחרת עכשיו.


ההופעות החיות נלקחו מתוך הופעות בערים כמו רוטרדאם, בואנוס איירס, טורונטו, בוסטון, ונקובר ובנגקוק. סיבוב ההופעות העולמי נמשך שנה, ונקרא "כאוס אין מושן", החל מיוני 2007 ועד יוני 2008. איכות הצליל והתמונה משתנות מהופעה להופעה. אחרי שמופתעים לרעה מאיכות התמונה הפאתטית של השיר הראשון, כמה מהשירים האחרים מצביעים על שיפור בולט.


איכות התמונה נעה מבינונית מאוד (בהקלטות של רוטרדאם) ועד יוצאת דופן (בהקלטות של ונקובר). השאר הן איפשהו באמצע. איכות הצליל עקבית יותר, ובדרך כלל נשמעת טוב מאוד לאורך כל הביצועים השונים.


רשימת השירים (סט-ליסט) הורכבה יפה מאוד, וצוברת הרבה תאוצה לפני שהיא מגיעה לשיא עם יצירת המופת החדשה של הלהקה, המחולקת לשני חלקים ("אין דה פרזנס אוף אנמיז"). לאורך הדרך אפשר לקבל קלאסיקות כמו הקטע האולטרה-מלודי "סראונדד", שאותו הם הרחיבו בצורה פרועה עם כמה אילתורים בנוסח פינק פלויד. כמו כן, יש כמה שירים חדשים כמו "פורסייקן" שהוא קליט ביותר, והקטע התוקפני "דארק איטרנל נייט", שמוכיח עד כמה דרים ת'יאטר עדיין מסוגלת לתת בראש כמו הגדולים ביותר.


ועדיין, צריך לזכור, זה רק שעתיים וחצי מתוך ההופעה. אז הם חזרו לבמה עם הדרן שקיבל שם מוזר ("שמדלי וילקוקס"), שהיא למעשה מחרוזת הכוללת את "טרייל אוף טירז", "פיינלי פרי", "לרנינג טו ליב", "אין דה ניים אוף גוד" ו"אוקטבריום". בשבילי, זה היה אחד מן השיאים של הדיוידי.


סרטון בקרוב - טריילר של הדיוידי
הזמן הכולל של הסרט המרכזי הוא קצת מעל שלוש שעות, למרות שיש עוד טונה של חומר מאחורי-הקלעים וראיונות בין רוב השירים. אחד הקטעים המועדפים עליי היה של ג'ון "רמבו" פטרוצ'י (כמה מילקשייקים של חלבון הבחור הזה טוחן ביום?), שבו הוא מחקה את הבחור הזה שמוסיף דיבוב משלו על קטעי הוראת הגיטרה של פטרוצ'י באתר יוטיוב.


אם עדיין לא ראיתם את אחד הקליפים האלה, שבדרך כלל נקראים "תרגילי הפסיכו של ג'ון פטרוצ'י", כדאי לכם לעשות את זה עכשיו. הם נורא מצחיקים. יש שם שורות כמו "אלו מיתרים מיוחדים ממתכת שיכולים לסבול את הטמפרטורה של השמש, שזה טוב, כי אני מנגן כל כך מהר עד שהמיתרים פשוט היו נמסים, אם הם לא היו יכולים". פטרוצ'י מחקה את הקול העמוק והרובוטי של הבחור הזה עם השורה "מצאתי שאם הזרוע שלי לא נמצאת ב-104 מעלות, זה לא עובד. אני לא יכול לנגן מיליארד תווים בשנייה". מצחיק מאוד.


בעזרת הדיוידי אפשר גם לגלות שג'יימס לברי היה יכול להיות פרמדיק אם הוא לא היה כוכב רוק. היי, אם דיויד לי רות' יכול להמשיך לעשות את כל זה בגילו, גם אתה יכול, ג'יימס. תמשיך לחיות את החלום. הכי מרשים לראות כמה עבודה מאחורי הקלעים מייק פורטנוי משקיע בלהקה הזאת, כולל ההפקה של המופע ועיצוב הבמה, קטעי הוידאו וגם הדיוידי.


סאונד: יש ערוצי דולבי דיגיטל 5.1 וגם פי-סי-אם סטריאו. הוידאו מוצג במסך רחב (16 על 9). כמו שציינתי קודם, איכות הצליל והתמונה משתנה בצורה בולטת לפי האולם שבו נערכה כל הופעה במקור.


בונוסים: הדיסק השני מכיל את התוספות הבאות:

1) סרט תיעודי באורך 90 דקות, על מאחורי הקלעים של סיבוב ההופעות "כאוס אין מושן"
2) קליפים לשירים "קונסטנט מושן", "פורסייקן" ו"דארק איטרנל נייט".
3) סרטי-במה שהוקרנו בזמן השירים "דארק איטרנל נייט", "מיניסטרי אוף לוסט סולז" ו"אין דה פרזנס אוף אנמיז, חלק שני".
4) סיורים על הבמה ומאחורי הקלעים
5) גלריית תמונות

לסיכום, "כאוס אין מושן" הוא בוודאי לא דיוידי ההופעה החיה הטוב ביותר שדרים ת'יאטר הוציאו לאור, אבל הוא מהווה תיעוד מצוין של סיבוב ההופעות שלהם בשנים 2007-2008.
הציון המשולב על ההופעה (7) וההפקה (7), הוא: 7/10  • ביקורת זו מאת פול רוי (Paul Roy) פורסמה במקור באתר BlogCritics.com ותורגמה מאנגלית ע"י אורי ברייטמן, באישורו המלא והכתוב של המחבר המקורי


  • אתר ביקורות הדיוידי של פול רוי נקרא ConcertDvdReviews.com


  • הערה: הדיוידי "כאוס אין מושן" יצא גם בגרסה דלוקס משולבת (3 דיסקים + 2 דיוידי); ביקורת זו מתייחסת רק לגרסת הדיוידי הכפול


תגובות
דיוידי מומלצים של דרים ת'יאטר

לייב אין בודוקאן

מטרופוליס 2000: סצינות מניו-יורק

סקור - Scoreביקורות אלבומים נוספות...אודות האתר / עמוד ראשי / חדשות ואירועים / ביקורות אלבומים / להקות ואמנים / הספר

Email: uribreitman@gmail.com

Mitkadem.co.il