רוק מתקדם - מדריך עברי - חזרה לעמוד ראשי
המדריך העברי לרוק מתקדם - חדשות, ביקורות, להקות, מאמרים, ראיונות, ביוגרפיות - כל מה ש'פרוגרסיב'

Echolyn

Stars And Gardens DVD

2004 MM3 Records
USA
(127+58=185 min.)

StarsAndGardens.com

Echolyn.com

ביקורת: אורי ברייטמן

6/5/05
Echolyn DVD - Stars and Gardens
להקת אקולין, הרכב רוק מתקדם אמריקני שמוצאו ממדינת פנסילבניה, הוציאה סוף-סוף את הדיוידי הראשון שלו. מדובר במארז כפול, המכיל בדיסק הראשון הופעה שלמה שצולמה באולם סלרסוויל (פנסילבניה) בתאריך 25 מאי 2003; הדיסק השני מוקדש לראיונות, צילומים מאחורי הקלעים, הערות של המוסיקאים ולא מעט הומור. בניגוד להרבה מוצרי דיוידי שיוצאים לאור על ידי תאגידים גדולים, מדובר כאן במוצר ביתי, כמעט 'תוצרת יד', שמשדר הרבה אינטימיות וכנות אמנותית.

 

אקולין נוצרה בסוף שנות השמונים, כאשר כמה מוחות מוצלחים שיתפו פעולה בהקמת להקה קטנה שנכנסה לסגנון הכי בלתי-אופנתי בארה"ב: פרוג-רוק. בזכות מוטיבציה, כישרון, חזרות רבות והופעות רבות, הם הצליחו להוציא כמה אלבומי דמו ולעורר את התעניינותה של חברת סוני מיוזיק. הסיפור עם סוני הסתיים באלבום מושלם (As The World), שסוני לא ידעה איך לשווק אותו להמונים. החוזה נגמר, האלבום נמחק מן הקטלוג, הלהקה התפרקה. איחוד בסוף שנות התשעים הקים את הלהקה לתחייה, והפעם הם היו בוגרים יותר, תמימים פחות ופחות תלויים בלהקה לפרנסה. ואולי טוב שכך.


להקת אקולין
להקת אקולין: מימין-למעלה עד שמאל-למטה: כריס באזבי, קלידים;
פול רמזי, תופים; ברט קאל, גיטרות; טום היאט, בס; ריי וסטון, שירה, בס;

 

לאקולין יש מספיק חומר טוב להופיע איתו - מהימים הבתוליים של אלבום הבכורה (1991), דרך Suffocating the Bloom (1992), האלבום המדובר As The World (1995), דרך Cowbow Poems Free (2000) ואלבום הקונספט המעניין Mei משנת 2002. ההופעה המצולמת מנסה ללקט קטעים נבחרים מתוך הרפרטואר, אך היא למעשה מוקדשת לקידום האלבום האחרון, Mei כמובן. לכן זה גם מוקד הדיוידי: היצירה Mei מבוצעת בשלמותה (49 דקות) ומציגה שילוב מעניין בין עיבודים קלאסיים ורוקנרוליים. הביצוע הבימתי של Mei טוב יותר מזה שהופיע באלבום משתי סיבות: א) הלהקה שיפרה כמה מן המעברים ושיפצה כמה שורות; ב) הדיוידי מוסיף אלמנט קולנועי שעוזר לספר את הסיפור, להמחיש את הנקודות המרכזיות ולהעביר את ההיבטים הליריים שלו.

 

אי אפשר שלא להזכיר את חבורת הנגנים שהצטרפה לביצוע Mei והפכה את האירוע לחד-פעמי: חליל-צד, קלרינט, שני כינורות, צ'לו וטימפאני. מלבד הביצוע הבימתי המשובח של Mei יש ייצוג טוב לכל האלבומים, עם חומר מוצלח למדי בביצועים טובים. פה ושם הגזימו העורכים בהוספת אפקטים חזותיים: לעתים זה מבלבל, מפריע או סתם מציק בעיניים, אבל בחלקים מסוימים התוצאה הסופית גדולה מסכום חלקיה. במסגרת מגבלות האורך של מופע חי, רשימת הקטעים מספקת, למרות שקשה לומר שמדובר במופע גדול מן החיים, ייחודי או מרהיב מבחינה חזותית. ועדיין יפה לראות שלהקה קטנה מצליחה להפיק דיוידי כזה, להשתוות ל"גדולים" ולערוך את רוב הסיפור בעצמה. זה, כאמור, הדיסק הראשון, שבשבילו שווה להשיג את הדיוידי.


ברט קאל
גרג קאל, גיטריסט אקולין


ריי וסטון
ריי וסטון - הקול של אקולין


גיבוי תזמורתי
גיבוי תזמורתי - הביצוע של Mei

 

הדיסק השני במארז הוא למעשה בונוס תיעודי, שמנסה לגולל את תולדות הלהקה ולשתף את המעריצים בתמונות נבחרות מאחורי הקלעים. אנחנו נכנסים לאולפנים, חדרי החזרות וההקלטות, שומעים מה יש לחברי אקולין לומר על כל מה שעבר עליהם, ומדי פעם מבינים דברים חדשים מראיונות פרונטליים מלאים. זה עוד סיפור של להקה שמנסה להיאבק על קיומה, להשיג חוזה הקלטה מחברה גדולה, להישאר עצמאית ונאמנה לעצמה ועדיין לגמור את החודש. לא משהו יוצא מן הכלל, ועדיין זה מסמך מעניין ולעתים גם מרגש. חלק מחברי הלהקה מסבירים בכנות רבה את סיבות עזיבתם, ולא חוששים לחשוף את הצדדים הפחות-מחמיאים של המקצוע.

 

מי שבאמת אוהב את אקולין (כמוני, למשל), ויודע שלא יוכל לחצות את האוקיינוס כדי להגיע להופעה מזדמנת, לא יכול להרשות לעצמו להחמיץ את הדיוידי הזה. הוא לא מחליף את הדיסקים המוצלחים-לשכעצמם, אבל הצפייה בהופעה החיה ובסרט התיעודי מוסיפה הרבה להבנת אופייה של הלהקה. הביצוע החי של Mei הוא חוויה אמיתית, שמצדיקה למעשה את כל הטירחה. במיוחד אפשר להתרשם מכשרונותיו המוסיקליים של הקלידן כריס באזבי (מנגן מגיל חמש, כיום עם תואר ראשון בהלחנה ותיאוריה), לצד כשרונותיהם הארגוניים והאנושיים של האחים ברט וגרג קאל, שלמעשה החזיקו את אקולין כגוף אחד. זו חבורה סימפטית ומשעשעת של אנשים, וכיף לראות אותם, לשמוע אותם, להכיר אותם ולצחוק איתם.

לסיכום, הדיוידי הכפול של אקולין הוא משב-רוח מרענן - להקה שלא לוקחת את עצמה ברצינות רבה מדי, ועדיין עושה רוק מתקדם אופטימי, שמח ומלא חיים. הוא משקף בצורה מוצלחת את ההרכב על כל גווניו, מתעד הופעה טובה מול קהל אוהד, מוסיף רקע ביוגרפי עשיר ומאופיין בגישה עצמאית וביתית. הוא לא מתיימר להוות תחליף לאלבומי האולפן, ומספק חוויה אינטימית לכל מי שרוצה להכיר את אקולין כמוסיקאים בשר-ודם. יותר מכך: הדיוידי מצליח להמחיש עד כמה הקדישו חברי אקולין את חייהם למוסיקה שהם אוהבים, ועד כמה הם שלמים עם עצמם, למרות כל המשברים והתהפוכות שבדרך.

הציון: 8.5/10


תגובות
עוד ביקורות על אקולין

Echolyn - As The World

Echolyn - Mei

Echolyn - Suffocating The Bloom
איך מחשבים כאן ציונים?

קריטריונים רלוונטיים:

חדשנות ("אף פעם לא שמעתי כזה דבר")

מורכבות ("אני בחיים לא הייתי חושב על דבר כזה מתוחכם")

לחנים ("הם ממש יודעים לכתוב מנגינות")

עיבודים ("כל הכלים משתלבים מצויין")

הפקה (איזה סאונד בן-יונה יש לאלבום הזה")

טקסטים ("ממש משורר, הבחור הזה")

ביצוע ("איך שהם יודעים לנגן, זה לא יאומן") 

ביקורות אלבומים נוספות...


אודות האתר / עמוד ראשי / חדשות ואירועים / ביקורות אלבומים / להקות ואמנים / הספר

Mitkadem.co.il

Email: uribreitman@gmail.com