רוק מתקדם - מדריך עברי - חזרה לעמוד ראשי
המדריך העברי לרוק מתקדם - חדשות, ביקורות, להקות, מאמרים, ראיונות, ביוגרפיות - כל מה ש'פרוגרסיב'

רוק מתקדם > ביקורות אלבומים

Genesis
Live (DVD)

2004 FNM - BVV - Falcon Neue Medien
Germany
(106 min.)

Genesis-Music.com


ביקורת: אורי ברייטמן
01/10/05
Genesis Live DVD 1973-1974
ביקורת זו נכתבה כ-3 שנים לפני שיצא המארז המדהים Genesis 1970-1975. בקופסת דיסקים זו, שסוקרת את ג'נסיס במחצית הראשונה של שנות השבעים, יצאו לאור גרסאות חדשות ומשופרות לאלבומים הקלאסיים (סטריאו+סראונד), מגוון רחב חומרי וידאו מהשנים הללו, ראיונות חדשים ובונוסים נוספים. כל החומרים הנכללים בדיוידי ה'פיראטי' עברו שיפור רציני במארז של 1970-1975, והם ניתנים להשגה באופן חוקי. עם זאת, אין עדיין אפשרות לקנות את החומרים שבדיוידי הזה, במסגרת דיוידי עצמאי. במילים אחרות - כדי להשיג את החומרים הנכללים בדיוידי הזה, תצטרכו לקנות את הקופסה המלאה.

 

הדיוידי הלא-לגמרי-חוקי הזה מכיל קטעים משלוש הופעות של להקת ג'נסיס בשנים 1973-1974. הוא נמכר באינטרנט במספר חנויות קטנות ואז נעלם זמנית מן השוק. הוא יצא לאור בשנת 2004 על ידי חברה גרמנית שמעט ידוע עליה. כבר עשרות שנים מתרוצצים החומרים הללו בקהילות מעריצים של ג'נסיס, וטוב שמישהו העביר אותם לפורמט דיגיטלי. לאור העובדה שהלהקה עצמה לא מוכנה לקחת על עצמה את המשימה, קשה למתוח ביקורת קטלנית על מי שהפיק את הדיוידי הנדון.

 

המופע הראשון כאן הוא זה של ג'נסיס באולפני שפרטון (Shepperton) באנגליה, במקום שנקרא בורהאמווד (Borehamwood). התאריך הוא 30 לנובמבר 1973. הלהקה ביצעה קטעים מתוך פוקסטרוט ומתוך סלינג אינגלנד. זו הופעה אגדית באיכות פילם בינונית, תאורה חלשה, סאונד גבולי וצבעים חזקים מדי (אדום-סגול בוהק), שבה הסולן פיטר גבריאל (רזה מאוד ולבוש בשחור) פשוט מכשף את הצופים הבלתי-נראים בהגשה תיאטרלית שהשפיעה על דורות רבים של מוסיקאים. כל אחד מחמשת הקטעים שנכללו כאן (Watcher, Dancing, I know, Musical Box, Supper's) הוא יצירת מופת בעיני עצמו, ואם יש סיבה לשלם 60 שקל על המוצר הזה, המופע הזה לבדו (שנמשך כשעה תמימה) מצדיק את הרכישה.


פיטר גבריאל ג'נסיס דיוידי - המופע של שפרטון
דנסינג וויד' דה מונליט נייט
Dancing with the Moonlit Knight


פיטר גבריאל ג'נסיס דיוידי - המופע של שפרטון
דה מיוזיקל בוקס
The Musical Box


סטיב האקט ומייקל ראת'רפורד ג'נסיס דיוידי - המופע של שפרטון
סטיב האקט ומייקל ראת'רפורד בדואט גיטרות אופייני

פיטר גבריאל בתפקיד הפרח -  ג'נסיס דיוידי - המופע של שפרטון
איי פלאואר? סאפר'ס רדי
A Flower?! Supper's Ready


ה'מופע' השני הוא למעשה קטע מתוך תוכנית הטלוויזיה "מידנייט ספיישל" באולפני אן-בי-סי בקליפורניה, ארה"ב. התאריך הוא 20 בדצמבר 1973, זמן קצר אחרי ההופעה של שפרטון. כאן איכות התמונה הרבה פחות טובה, וייתכן שאיפשהו בארכיוני אן-בי-סי ניתן יהיה למצוא את סרט המקור ולהעניק למעריצי ג'נסיס שיחזור מוצלח יותר. אומרים שבאינטרנט רצה גרסה טובה יותר של התוכנית הזאת, ומן הסתם זה אפשרי. בכל אופן, כאן יש רק שני קטעים (Watcher, Musical Box) בביצוע שונה עם דגשים שונים מצד גבריאל, ובתאורה אולפנית סבירה. מומלץ ביותר - גבריאל שוב מושך את כל תשומת הלב, ושאר חברי הלהקה זניחים.


פיטר גבריאל ג'נסיס דיוידי - התוכנית של אן-בי-סי בארצות הברית
ווטשר אוף דה סקייס
Watcher of the Skiesהמופע השלישי נקרא בקרב מעריצים "דה בלק שואו" (The Black Show) והוא לקוח מתוך הופעה באוניברסיטת מונטריאול (University Sports Arena), קנדה, מתאריך 20 באפריל 1974. זה למעשה סוג של הדבקה חובבנית בין קטעי פילם קצרים באיכות נמוכה ובין סאונד טוב שנלקח מתוך שידור המופע ברדיו הקנדי. ארבעה שירים בסך הכל (Watcher, I know, Firth, Supper's), חלקם קטועים. התוצאה הסופית קשה לצפייה, אבל יפה שנכללה במארז למרות הכל.

 

עדכון אפריל 2006: חבורת מעריצי ג'נסיס הצליחה להשיג עותק פילם נדיר בפורמט 16 מ"מ של ההופעה האגדית מאולפני שפרטון (30-31 אוקטובר 1973) עם פיטר גבריאל. לאחר כמה חודשי עבודה, בהם הצליחו לשפר באופן משמעותי את איכות התמונה ואת הפרדת הצבעים, הוציאו לאור את ההופעה בפורמט דיוידי תחת השם "ג'נסיס - שפרטון - דה 16 מ"מ פילם" (Genesis - Shepperton, The 16mm Film). דיוידי זה, המופץ ברשת ללא כוונת רווח כ"בוטלג" חופשי לשימוש, מומלץ להורדה ברשתות שיתוף קבצים. יש להדגיש שמדובר בהפצת בוטלג, שאותה אין למכור או לקנות, והיא מיועדת למעריצים - ולא לסוחרים. כמובן שהסרט המלא עלה ליוטיוב ומאז נצפה על ידי מליונים ברחבי העולם:
מילה על התלבושות של פיטר גבריאל: סולן ג'נסיס היה בין הראשונים ששילבו תלבושות תיאטרליות על במה של רוקנרול. אפשר לראות אותו כאן עם מגוון תחפושות היצירה "סאפר'ס רדי" - הפרח, הפלורוסנט האולטרא-סגול וכו'; בגדי החייזר של Watcher from the Skies עם כנפי העטלף; תחפושת ה"זקן" של הקטע 'מיוזיקל בוקס'; בגדי הגנן של I know What I like; תלבושת האביר האנגלי בקטע Dancing with the Moonlit Knight ועוד ועוד. את האיפור המיוחד של גבריאל אפשר לראות בפרטי-פרטים רק בתוכנית של אן-בי-סי, שם המצלמה התמקדה על פניו עם תאורה טובה יותר. אין ספק שהתחפושות, האיפור והמשחק הדרמטי שלו הוסיפו המון לחוויית המופע של ג'נסיס, והעניקו פרשנות טקסטואלית רצינית עבור אלו שהואילו להעמיק בליריקה. תעיד על כך כיום להקת מיוזיקל בוקס שהצליחה לשחזר אחד-לאחד את כל החומר הקלאסי מהשנים 1971-1974.

 

כפי שאפשר להבין, מדובר במוצר מחתרתי שהוא למעשה בוטלג דיגיטלי במסווה של הוצאה רשמית. לא ברור מי מרוויח מזה מלבד המעריצים - רוב חברי ג'נסיס בוודאי לא צריכים את הכסף, וחברת FNM הגרמנית הפסיקה להפיצו. בכל אופן, מעריצי ג'נסיס מתקופת גבריאל כבר הבינו מזמן שההופעה באולפני שפרטון הפכה לקלאסיקה של רוק מתקדם תיאטרלי. אי אפשר להתעלם מן החומר הזה ומן העוצמה האמנותית שבו. גם הקטע הקצר מתוך התוכנית של אן-בי-סי ראוי להערכה מיוחדת. המופע ה"שחור" זניח למדי מבחינה חזותית, ועדיין טוב שלא נשכח לחלוטין.

 

לסיכום, הדיוידי "לייב" מהשנים 1973-1974 הוא מסמך מעניין עבור מי שרוצה להבין את הצד החזותי של ג'נסיס, ולהתרשם מן הכריזמה הבימתית של פיטר גבריאל. שאר חברי הלהקה כמעט ולא זזים, ומבחינה מוסיקלית גרידא יש הקלטות טובות בהרבה של ג'נסיס על הבמה מאותה תקופה (Genesis Live). לכן הדגש הוא על המונולוגים של גבריאל בין השירים, הפרצופים שהוא עושה, התלבושות המפתיעות, תנועות הבמה והפרשנות לטקסטים של ג'נסיס. בגלל המחיר הנמוך (60 שקל) ובגלל העובדה שמדובר בחומר נדיר בעל חשיבות היסטורית, אפשר לומר שהמוצר מומלץ. ב-2008 יצאה קופסת ג'נסיס 1970-1975 ובה ההופעה הזאת, באיכות משופרת ובעותק חוקי, כמובן. הציון: 8/10


תגובותעוד אלבומים מומלצים של ג'נסיס

טריק אוף דה טייל

פוקסטרוט

ג'נסיס לייב

נרסרי קריים

טרספאס

דה לאמב לייז און ברודוויי

סקנדס אאוט

סלינג אינגלנד ביי דה פאונד

ווינד אנד וות'רינג

סטיב האקט - ג'נסיס רביזיטד

סטיב האקט - מסע השוליה

איך מחשבים כאן ציונים?

קריטריונים רלוונטיים:

חדשנות ("אף פעם לא שמעתי משהו כזה")

מורכבות ("אני בחיים לא הייתי חושב על דבר כל כך מתוחכם")

לחנים ("הם ממש יודעים לכתוב מנגינות")

עיבודים ("כל הכלים משתלבים נהדר")

הפקה ("איזה סאונד צלול יש לאלבום הזה")

טקסטים ("ממש משורר, הבחור")

ביצוע ("איך הם מנגנים, קשה להאמין") 

ג'נסיס - מבראשית ועד היום - ביוגרפיה

ביקורות אלבומים נוספות...אודות האתר / הספר / עמוד ראשי / חדשות ואירועים / להקות ואמנים

Mitkadem.co.il

Email: uribreitman@gmail.com