רוק מתקדם - מדריך עברי - חזרה לעמוד ראשי
המדריך העברי לרוק מתקדם - חדשות, ביקורות, להקות, מאמרים, ראיונות, ביוגרפיות - כל מה ש'פרוגרסיב'

Gong - You

Gong

You

1974 Virgin Records

UK

(44:35)

PlanetGong.co.uk

ביקורת: אורי ברייטמן

המונח 'ספייס-רוק' (Space Rock) התפתח בעקבות הנחיתה ההיסטורית של ארמסטרונג ואולדרין על הירח בסוף שנות השישים. האירוע גרם לפרץ אדיר של יצירתיות חסרת-תקדים בתרבות המערב: ספרי מדע בדיוני, הגות פילוסופית וגם מוסיקה. אמנים רבים ניסו לדמיין איך נשמע רוקנרול בחלל החיצון, והחלו לפתח צלילים חדשים. המוסיקה האלקטרונית החלוצית התפתחה בתקופה זו, עם דגש על אפקטים שלא-מן-העולם-הזה.


האלבום 'יו' (You) של להקת גונג מדגים בחינניות את כל קוי היסוד של ה'ספייס-רוק'. זהו אחד ההישגים האולפניים הגדולים ביותר של ההרכב הגונגי הקלאסי: דיויד אלן, טים בלייק, מיקט ז'יראדי, סטיב הילאג', מייק האולט, דידייה מאלרב, פייר מורלן וגילי סמיית'.


התקליט שיצא לאור ב-1974 בחברת ורג'ן אינו עומד בזכות עצמו; למעשה, הוא רק החלק השלישי מתוך טרילוגיה בשם 'רדיו נום' (Radio Gnome באנגלית, כאשר לא מבטאים את ה-G), שהוא למעשה גמד רדיופוני. השניים הקודמים בטרילוגיה, 'פליינג טיפוט' ו-'איינג'לס אג' משנת 1973 שניהם מצויינים, אבל ההפקה המוסיקלית של You אפילו טובה יותר. האווירה הפסיכדלית מאפשרת לאלן, סמיית' וז'יראדי לברבר ולשיר, כשמתחת מפעפעת יחידת-קצב אנרגטית (האולט-מורלן) המספקת בסיס איתן למר הילאג', המפגין בפומבי את כשרונות האילתור המהדהדים שלו.


Flying Teapot - Gong
פליינג טיפוט

Angel's Egg - Gong
איינג'לס אג


הקלידן טים בלייק מתווך בין שתי הקבוצות בעזרת סינתיסייזרים מעופפים (בקרדיטים הוא מעוות את שמו של המלוטרון לכדי 'מלואודרון', Mellowdrone, משחק מילים חביב). מאלרב, בחור ג'אזי במיוחד, מוסיף סקסופונים וחלילים אל המיקס. ההקלטה המשובחת תופסת את כולם ברזולוציה גבוהה.


כאשר המוסיקאים לא עסוקים ב'גרובים' ואילתורים סוחפים, אלן נמצא בקדמת הבמה ומפטפט להנאתו. הקול שלו סימפטי וידידותי, אבל המילים לא מצורפות לדיסק וקשה להבין למה הוא מתכוון. מתוך היכרות מוקדמת עם גונג, ניתן להניח שהוא מפזר טקסטים סוריאליסטיים על דמויות הזויות בחלל, חלומות וכוכבים. בין לבין הוא גם מצליח להצחיק, ולנהל דיאלוג חולמני עם הדמות שהמציא, 'זירו דה הירו' (Zero The Hero - 'אפס הגיבור').


לאחר מספר נסיונות מעניינים לגבש צליל ייחודי, גונג ממצה כאן את יכולתה המוסיקלית המלאה. כל חבר-להקה ממלא תפקיד בלעדי, אך לא מפריע לאחרים. זה באמת מאמץ קבוצתי, בלי מאבקי אגו של 'כוכבים'. האלבום הזה השפיע באופן מכריע על הרכבי ספייס-רוק מאוחרים כמו "אוזריק טנטקלס" או "מלטינג יופוריה".

האלבומים הבאים של להקת גונג (ללא אלן וללא הילאג') התרחקו מהקו הפסיכדלי-תיאטרלי-ספייסי, לטובת חיזוק המרכיבים הפיוז'ניסטיים-אינסטרומנטליים של הלהקה. גונג היו תמיד להקה של הופעות חיות ססגוניות, ובאולפן תיפקדו מעט פחות טוב. אבל אם רוצים להכיר את גונג, זה המקום המושלם להתחיל.

ציון: 8.5/10

 הוסיפו תגובה
איך מחשבים כאן ציונים?

קריטריונים רלוונטיים:

חדשנות ("אף פעם לא שמעתי משהו כזה")

מורכבות ("אני בחיים לא הייתי חושב על דבר כל כך מתוחכם")

לחנים ("הם ממש יודעים לכתוב מנגינות")

עיבודים ("כל הכלים משתלבים נהדר")

הפקה ("איזה סאונד צלול יש לאלבום הזה")

טקסטים ("ממש משורר, הבחור")

ביצוע ("איך הם מנגנים, קשה להאמין") 

ביקורות אלבומים נוספות...


אודות האתר / עמוד ראשי / חדשות ואירועים / ביקורות אלבומים / להקות ואמנים / הספר

Email: uribreitman@gmail.com

Mitkadem.co.il