רוק מתקדם - מדריך עברי - חזרה לעמוד ראשי
המדריך העברי לרוק מתקדם - חדשות, ביקורות, להקות, מאמרים, ראיונות, ביוגרפיות - כל מה ש'פרוגרסיב'

Gòtic - Escenes 1978

Gòtic

Escenes

1978 Movieplay / Fonomusic Records

Spain

(37:09)

Seventh Recordsביקורת: אורי ברייטמן

התקליט היחיד שהוציאה להקת "גותיק" הספרדית ב-1978 מציג רוק מתקדם סימפוני, מלודי וחמים, שמזכיר שילוב נדיר בין קאמל לבין פיוז'ן לטיני רך בנוסח ההרכב האמריקני ריתרן טו פוראבר (Return To Forever). הסיבות לאסוציאציות הללו, כנראה, הן חליל הצד האלגנטי, המלודיות המאז'וריות, קלידי הפנדר-רודז הרכים והנטייה האינסטרומנטלית המבורכת.

 

העובדה שמדובר באלבום קשה להשגה, קצר באופן יחסי, בעל איכות צליל בינונית ונטול מילים, כנראה הופכת אותו לאובייקט לא מבוקש במיוחד בחנויות המוסיקה. עם זאת, הוא מציג גישה פוריטנית למוסיקה, צנועה, הגונה, קלאסית, נקייה מכל סוג של ציניות. מדי פעם מגיחים מתוכו כמה מוטיבים עממיים, כדי להדגיש שמדובר ביצירה מערב-אירופאית, אך בסופו של חשבון זוהי תערובת הומוגנית של מגוון סגנונות וזרמים. הוירטואוזיות של כל המעורבים מסייעת להם לצלוח בשלום כמה מעברים מתוחכמים, הברקות רגעיות ואפילו כמה רסיסים של הומור מעודן.

 

כוכב האלבום הוא חליל-הצד. החלילן הוא חפ נואיס (Jep Nuix), ורק הוא יודע איך מבטאים את זה בעברית. הוא שולט בכלי שלו ביד רמה, ומסוגל להתנסח במהירות ובבהירות. ברגעים הרכים-מדי הוא מוביל את ההרכב למוסיקה "חמודה מדי" בנוסח פסקול לתוכניות אנימציה של הטלוויזיה הלימודית. אך ברוב הרגעים הוא מוסיף עומק וליריות ללחנים המוצלחים. הקלידן ג'ורדי וילאפריניו גם הוא עושה עבודה יפה, לא מנסה להתרברב בעזרת תרגילי מהירות ואפקטים מסונתזים מאוסים. הוא גם לא משתלט על המיקס, ונותן לחליל להוביל. במקומות אסטרטגיים מופיעה גם גיטרה חשמלית רגישה, עם סולואים חולמניים. טריוויה: לארבעה מן המוסיקאים המשתתפים באלבום קוראים ג'ורדי.

 

היצירה השביעית המסיימת, 'היסטוריה של טיפת מים' (Historia d'Una Gota d'Aigua), באורך 10 דקות, היא זו שנחרטת היטב בזיכרונו של המאזין. היא נפתחת בגיטרה קלאסית, המשרבטת מוטיב מוסיקלי מקסים בשיתוף החליל שמצטרף אליה. משום מה, המנגינה נשמעת מוכרת מאיפשהו: מסרט קולנוע אירופאי קטן, מתוכנית טלוויזיה פסטורלית בערוץ נידח. ואולי זו דרכה של מוסיקה קלאסית אמיתית: אתה תמיד חושב ששמעת אותה קודם לכן, במוחך, בדמיונך, בילדותך. הקטע האחרון הזה הוא פסגת האלבום.

 

ב-2016 הוציאה 'גותיק' את האלבום השני שלה, 'ענקים ונחשים' (Gegants I Serpentines) מתוך הקלטות שבוצעו ב-1978 ויצאו לאור עד אז רק במהדורות בוטלג. גם האלבום השני ראוי להאזנה, למרות שגם הוא קצר למדי, רק 38 דקות. עד לאחרונה, היתה קהילת הפרוג משוכנעת ש'אסנס' (Escenes) הוא אלבומה הראשון והאחרון של גותיק.

לסיכום, "גותיק" מסיימת ברוך ובאלגנטיות אלבום נאיבי אך לא פשוט, שכמעט ונשכח לחלוטין. מזל שמהדורת הדיסק יצאה לאור בשנת 1988 ועדיין לא נעלמה לחלוטין מן החנויות ברשת. אם היה האלבום יוצא לאור במהדורת רימסטר מושקעת, בצירוף כמה קטעי בונוס, בהפצה סבירה, ייתכן והיה הופך לפריט אהוב ומבוקש יותר בקרב שוחרי פרוג-פולק ורוק מתקדם רך משנות השבעים. הוא לא מהפכני ו/או חדשני, אבל הוא בהחלט חמוד, קופצני, רגיש ומאוזן.

הציון: 8/10

Gotic - Escenes

תגובות


איך מחשבים כאן ציונים?

קריטריונים רלוונטיים:

חדשנות ("אף פעם לא שמעתי משהו כזה")

מורכבות ("אני בחיים לא הייתי חושב על דבר כל כך מתוחכם")

לחנים ("הם ממש יודעים לכתוב מנגינות")

עיבודים ("כל הכלים משתלבים נהדר")

הפקה ("איזה סאונד צלול יש לאלבום הזה")

טקסטים ("ממש משורר, הבחור")

ביצוע ("איך הם מנגנים, קשה להאמין") 

ביקורות אלבומים נוספות...


אודות האתר / עמוד ראשי / חדשות ואירועים / ביקורות אלבומים / להקות ואמנים / הספר

Email: uribreitman@gmail.com

Mitkadem.co.il