חזרה לעמוד ראשי

ביקורות אלבומים

Jethro Tull


A New Day Yesterday - DVD
25th Anniversary Collection


1994/2003 - EMI & Chrysalis Records
UK
(90 min.)

JT official site

ביקורת: אורי ברייטמן
6/5/05
Jethro Tull New Day Yesterday DVD

בשנת 1994 נפגשו רוב חברי להקת ג'טרו טאל, בעבר ובהווה, לפגישת מחזור בפאב לונדוני. ראיונות עם חלקם, בתוספת קטעים מתוכניות טלוויזיה, קליפים, הופעות וחזרות, מצאו את דרכם לקלטת VHS שיצאה באותה שנה. תשע שנים אחר כך, יצא הסיפור בדיוידי, עם כמה בונוסים ושיפור כללי בסאונד ובתמונה. כדאי לקנות? כן, כדאי. למה, בעצם?

 

ראשית, בשביל הראיונות: כל חברי הלהקה הם אנשים מצחיקים, בלי אגו ובלי תשובות מנופחות. ההומור האנגלי שלהם תמיד חמוד, וגם כשאיאן אנדרסון מנסה להיות דיפלומט כדי להימנע מהיתקלויות עם עמיתים מן העבר, הוא לא נשמע צבוע. כיף לראות את הלהקה בימיה הראשונים, לפני שהתבייתה על הסגנון הפרוגרסיבי-פולקי שלה. כיף לראות את הקטעים המוכרים, אפילו כשהם נקטעים באכזריות באמצע מסיבות בלתי-ברורות (סיבות משפטיות?). בקיצור, זה כיף.

 

שנית, בשביל הבונוסים: הקטעים הטובים ביותר הם "הארנב שאיבד את משקפיו" משנת 1973 (יופי של תחפושות, הומור מטורף וצילום משובח), הקטע האלמותי "אקוואלאנג" משנת 1977 באיכות מעולה (בי-בי-סי), הקליפ המפורסם לקטע Living in the Past ואפילו הקטע החי A New Day Yesterday בביצוע משעשע משנת 1993. בין לבין אפשר לראות את איאן אנדרסון מזדקן, את הטלוויזיה הבריטית מביכה את עצמה פה ושם, את המוסיקאים מתקרחים או סתם הופכים לאנשי עסקים, ועל הכל שורה אווירה קלילה של אנשים בעלי נסיון. גדול מן החיים? ממש לא. מצחיק? לפעמים. מעניין? רוב הזמן כן.

 

לסיכום, בשביל 70 שקלים, הדיוידי הזה מספק את הסחורה ומכניס את הצופה לעניינים. חבל מאוד שיצירות מופת כגון "ת'יק אז א בריק" נקטעות כאן באיבן (בוידאו של חגיגות העשרים ללהקה הקטע הזה הופיע בשלמותו!), ועדיין הרצף התיעודי והמוסיקלי עובד יפה. זו מחרוזת קליטה, נעימה ומגוונת, המשקפת את השינויים הפרסונליים והמוסיקליים של ג'טרו טאל לאורך השנים. יש אפילו בדיחה טובה על חשבונו של אדי ג'ובסון, וקליפ אחד שמסתתר כ"איסטר אג". חביב, לא חיוני ועדיין טוב למי שמחבב את אחת מלהקות הרוק הוותיקות ביותר בעולם. הציון: 8/10


פאשן פליי - A Passion Play

מינסטרל אין דה גלרי - Minstrel in the Gallery / 2nd Review

ת'יק אז איי בריק - Thick as a Brick

ג'טרו טאל - ביוגרפיה מקוצרת
תגובות

איך מחשבים כאן ציונים?

קריטריונים רלוונטיים:

חדשנות ("אף פעם לא שמעתי כזה דבר")

מורכבות ("אני בחיים לא הייתי חושב על דבר כזה מתוחכם")

לחנים ("הם ממש יודעים לכתוב מנגינות")

עיבודים ("כל הכלים משתלבים מצויין")

הפקה (איזה סאונד בן-יונה יש לאלבום הזה")

טקסטים ("ממש משורר, הבחור הזה")

ביצוע ("איך שהם יודעים לנגן, זה לא יאומן") 

ביקורות אלבומים נוספות...


אודות האתר / עמוד ראשי / חדשות ואירועים / ביקורות אלבומים / להקות ואמנים / הספר

Mitkadem.co.il

Email: uribreitman@gmail.com