רוק מתקדם - מדריך עברי - חזרה לעמוד ראשי
המדריך העברי לרוק מתקדם - חדשות, ביקורות, להקות, מאמרים, ראיונות, ביוגרפיות - כל מה ש'פרוגרסיב'

Marillion - Script for a Jester's Tear

Marillion

Script for a Jester's Tear

1983 EMI Records

UK

(46:58)

HakenMusic.comביקורת: אורי ברייטמן

לאלבום הבכורה של להקת מריליון הבריטית יש חשיבות היסטורית בגיבושו של זרם הניאו-פרוג, אך גם כאלבום העומד בזכות עצמו - הוא די מרשים. לאחר שרבות מלהקות הרוק המתקדם דעכו בסוף שנות השבעים, פרצו חברי מריליון לתודעה הציבורית עם הסולן הסקוטי והכריזמטי דרק דיק, הידוע בכינויו הבימתי "פיש" (Fish), עם מוסיקה בומבסטית שניסתה לפשר בין היומרות האמנותיות של להקת ג'נסיס בשנותיה היפות עם פיטר גבריאל (1970-1975), ובין עולם הפופ הסינתטי של שנות השמונים הממוסחרות.


מבחינה מוסיקלית, "תסריט לדמעת ליצן החצר" אימץ את המלודיות הבארוקיות והמבנים הסימפוניים של הרוק המתקדם הקלאסי, אך השאיר מאחור את המורכבות הריתמית, את הדיסוננס ואת מפגני הוירטואוזיות האינסטרומנטלית. אפשר לראות בו פשרה פוליטית שמטרתה השגת חוזה עם חברת תקליטים, או אבולוציה טבעית של תעשיית המוסיקה הפופולרית. כך או כך, האלבום לא יצר מהפיכות מוסיקליות מהותיות, וניסה לשחזר את תהילת העבר תוך תוספת של כמה היגדים חדשים.


זה לא פלא, לכן, שעיקר כוחו של האלבום טמון בשלושה מרכיבים מרכזיים:

א)הכריזמה התיאטרלית של הסולן 'פיש', שהושפע קשות מפיטר גבריאל, כולל האיפור;
ב) הטקסטים החברתיים הנוקבים, שעסקו בנושאים קונקרטיים;
ג) מלודיות (מנגינות) קליטות למדי.

שלושת המרכיבים הללו איפשרו ללהקה המוזרה והבלתי-אופנתית מאיילסבורי (Aylesbury) להתמקם במצעדי המכירות, לעודד להקות אחרות, ולהיכנס בכוח אל תוך הואקום האמנותי שהשאירו אחריהן רוב הלהקות הפרוגרסיביות הגדולות של אנגליה.


עד כמה מריליון דומה כאן לג'נסיס? ראשית, אפילו חברי הלהקה עצמם הודו שיש דמיון רב בין היצירה האפית "גרנדל" (Grendel) שהופיעה באלבום אי-פי קודם (1982) ובין יצירות כמו סאפר'ס רדי (Supper's Ready), למשל, מהאלבום "פוקסטרוט" (Foxtrot).


גם אי אפשר להתעלם מן הדמיון בין פתיחת האלבום של מריליון (שירה שקטה ללא ליווי) ובין פתיחת האלבום "סלינג אינגלנד ביי דה פאונד" (Selling England by the Pound) של ג'נסיס. דיויד היצ'קוק, המפיק המוסיקלי של ג'נסיס לשעבר, נשכר לעבוד עם מריליון, אך בגלל תאונת דרכים, נבחר מפיק מוסיקלי "מודרני" יותר, שהתמחה בהפקת חומר "ידידותי למצעדים". הלהקה לא תיארה לעצמה באותם ימים עד כמה תהיה פופולרית בעתיד, ואכן האלבום הזה, יותר מכל אלו שבאו אחריו, משדר כנות אמנותית כמעט-בתולית, בעיקר דרך קטעי השירה, סגנון ההגשה והליריקס.


אפשר לשנוא את הסינתיסייזרים המנוכרים של מרק קלי, ואפשר להביע סלידה מהצליל המהדהד בתופים של מיק פוינטר (שהוחלף מיד ע"י איאן מוסלי). אפשר גם לומר שמריליון הם ג'נסיס לעניים (ביטוי די מעליב, אבל עם גרעין של אמת), ואפילו למצוא הוכחות מוצקות בעזרת השוואת כמה קטעי-מקלדת של קלי (שוליית הקוסם) עם קטעי-מקלדת של המאסטרו המקורי, לורד טוני באנקס מאצולת ג'נסיס.


כיום, בשנות האלפיים, הפשרות שעשו מריליון בדרך אל החשיפה הציבורית נראות לנו אולי מיותרות, אבל הן נדרשו על ידי בכירי התעשייה. עדיין קשה לפקפק ביושר הפואטי של 'פיש' כאשר הוא עוסק בלבבות שבורים (ביצירה הראשונה באלבום), שימוש קטלני בסמים קשים ("הוא יודע, אתה יודע"), יציאה משיעבוד לחירות (דה ווב), לעג כלפי מסיבות הגן של המעמד העליון (גארדן פארטי), האסקפיזם הבוהמייני של לונדון שמסתיים בהתאבדות (צ'לסי מאנדיי) והקונפליקט הפוליטי-טרוריסטי של הדור הצעיר בצפון אירלנד (פורגאטן סאנס).


כדי לראות בעיניים את הביצוע החי של האלבום ההיסטורי הזה, מומלץ להשיג את הדיוידי "ריסייטל אוף דה סקריפט" (Recital of the Script) שצולם ב-1983 במועדון האמרסמית' אודיאון של לונדון. ההופעה, באורך 81 דקות, ממחישה את הכריזמה הבימתית הנדירה של הסולן ''פיש'', וכוללת גם ביצוע מלא של האפוס האבוד - 'גרנדל'.


Recital of the Script - Marillion DVD
מריליון על הבמה - ריסייטל אוף דה סקריפט - דיוידי
Recital of the Script - Marillion DVDבשנת 1997 עבר האלבום רימסטר (צליל משופר בהחלט), והפך לאלבום כפול. התוספות שבאמת מצדיקות את תוספת המחיר הן שתי הגרסאות השונות ל'להיט' המריליוני "מארקט סקוור הירוז" (Market Square Heroes), הקטע "ת'רי בוטס דאון פרום דה קאנדי" (Three Boats Down from the Candy), והאפוס המרשים-יחסית "גרנדל" (Grendel), שמשעתק את המורשת הג'נסיסית לקטע בן 19 דקות. אין ספק שהאלבום הכפול מציע היכרות טובה יותר עם הלהקה (סה"כ 96 דקות), אבל גם האלבום המקורי באורך תקליט ויניל (47 דקות) בהחלט מצדיק רכישה, ולא רק מפני שמחירו זול יותר.

הציון: 8.5/10

 הוסיפו תגובה

איך מחשבים כאן ציונים?

קריטריונים רלוונטיים:

חדשנות ("אף פעם לא שמעתי משהו כזה")

מורכבות ("אני בחיים לא הייתי חושב על דבר כל כך מתוחכם")

לחנים ("הם ממש יודעים לכתוב מנגינות")

עיבודים ("כל הכלים משתלבים נהדר")

הפקה ("איזה סאונד צלול יש לאלבום הזה")

טקסטים ("ממש משורר, הבחור")

ביצוע ("איך הם מנגנים, קשה להאמין") 

ביקורות אלבומים נוספות...


אודות האתר / עמוד ראשי / חדשות ואירועים / ביקורות אלבומים / להקות ואמנים / הספר

Email: uribreitman@gmail.com

Mitkadem.co.il