רוק מתקדם - מדריך עברי - חזרה לעמוד ראשי
המדריך העברי לרוק מתקדם - חדשות, ביקורות, להקות, מאמרים, ראיונות, ביוגרפיות - כל מה ש'פרוגרסיב'

רוק מתקדם >>> ביקורות אלבומים

Nexus - Metanoia

Nexus

Metanoia

2001 Record Runner

Argentina

(72:28)

NexusArea.com.ar

ביקורת: אורי ברייטמן

03/08/06

אלבומה השני של להקת נקסוס, הרכב רוק מתקדם ארגנטינאי, הוא תענוג סימפוני בנוי-היטב בספרדית קולחת. זהו שילוב נדיר בין זמרת כריזמטית (מריאלה גונזלס), קלידן עם חוש טוב למלודיה (לאלו הובר), גיטריסט המתיימר להיות התשובה הדרום-אמריקנית למר סטיב האקט מלהקת ג'נסיס (קרלוס לוצ'נה) -- ויכולת קבוצתית גבוהה בתחום הלחנים, ההפקה המוסיקלית, המבנה הקונספטואלי והגיבוש הקבוצתי.

 

'מטאנויה' (מילה בעלת משמעות דתית - חרטה, הכאה על חטא, המרה ו/או שינוי מהותי בדרך חיים) הוא אלבום נחוש, מגוון, אפוי-היטב, מגובש ובוגר, שאפשר לנגן אותו שוב ושוב בלי הפסקה במשך שבועות רבים -- בתנאי שאתם מתים על ג'נסיס, אמרסון לייק פאלמר וקצת ניאו-פרוג.

 

נקסוס - פסטיבל נירפסט 2000
נקסוס - נירפסט 2000
להקת נקסוס קיימת עוד מתחילת שנות השמונים. זו חבורה של ארבעה בנים חולי-פרוג, שפשוט אוהבים לנגן ביחד. בתחילת שנות התשעים, כשהחלו להוציא דמואים, הצטרפה אליהם הזמרת מריאלה גונזלס. רק בשנת 1999 התשעים הם החליטו להוציא דיסק ראשון (Detrás Del Umbral, 'מאחורי הסף') שאמנם היה לא רע בכלל, אבל סבל מבעיות של מבנה, אחידות וזרימה.

 

הפרויקט שבא אחריו, "מטאנויה" משנת 2001 הוא ללא ספק ההישג המשמעותי ביותר שלהם עד היום. הופעת בכורה בפסטיבל נירפסט 2000 הנפיקה אלבום חי, ומאז שוקדת נקסוס על הפקת אלבום האולפן השלישי, "פרפטום קארמה" (Perpetuum Karma), אופרה קונספטואלית העוסקת בשאיפה המתמדת של המין האנושי אל ההארה. הציניקנים וקוטלי-הפרוג מוזמנים לעקם את החוטם ולשחרר אנחה.

 

כאשר מדובר במדינה של 40 מליון תושבים, לא פלא שארגנטינה הוציאה מתוכה לא מעט הרכבי פרוג. נקסוס נחשבת לאחת הטובות שבהן. הם לא המציאו מחדש את הגלגל ולא פרצו את הדרך לתת-ז'אנר חדש - אין ספק בכך. הם מקדשים את חלוצי הפרוג של שנות השבעים, ומאמינים בכוחם המרפא של המוג ואורגן ההאמונד.

 

חלק מן הסולואים של הקלידן לאלו הובר קורצים במכוון אל רגעי השיא בקריירה של קית' אמרסון (1970-1974), ג'נסיס בשיאה עם פיטר גבריאל (1972-1974) וכמובן קצת יס המיתולוגית (1972-1973) בשביל המגע הקלאסי. הנשק הסודי של נקסוס הוא הקול, המבטא והשפה של הזמרת מריאלה גונזלס: יש לה קול של לביאה, דיקציה קטלנית, מבטא גאה ונוכחות בעלת עוצמה. כשהיא במרכז הבמה, וזה לא קורה יותר מדי, היא הכוכבת. חבל שעזבה את הלהקה לאחר אלבום זה. סיבת הנטישה: לא היה לה מה לתרום בקטעים האינסטרומנטליים, שבהם "הבנים" לא משתפים בכיף את "הבת".


האלבום "מטאנויה", על תריסר קטעיו, עוסק בצורה מופשטת בקיום האנושי, מחזור החיים המעגלי (לידה-בגרות-מוות), וכמובן יחסיו המורכבים של האדם עם אלוהיו. הסטטיסטיקה אומרת שלמעלה מ-80 אחוזים מן התושבים בארגנטינה הם נוצרים קתולים, ועובדה זו משתקפת היטב בדתיות העמוקה של 'מטאנויה'. נושא השירים הוא זעקה, ייאוש, ויתור, סליחה, תפילה, גלגול, הקשר האוניברסלי (נקסוס=קשר), משחקי אור-חושך (פופולריים מאוד בנצרות) ושלל מונחים מופשטים וגדולים מן החיים. המאזין דובר הספרדית עובר למעשה תהליך רגשי ארוך ורב-רבדים, שבסיומו הוא אמור לחוש את השלמות המחזורית של הקיום ביקום - לא פחות מכך. טוב שהמוסיקה חזקה מכל אלה, ומצליחה לסחוף גם את המאזין שאינו יודע אפילו מילה אחת בספרדית.

 

הקטע המרשים ביותר באלבום הוא השביעי ("מטאנויה ניבל שתיים"), תרגיל אינסטרומנטלי מושלם עם משחק יפה במוטיבים, שנהנה מכמה מפגני וירטואוזיות חביבים של הובר על ההאמונד. הלהקה מקפידה על נוסחה של "עכשיו הזמרת שרה, עכשיו רק הגברים מפגינים עוצמה, והנה שוב היא חוזרת". גם הקטעים עצמם נעזרים בדינמיקה המקובלת של "עכשיו חזק, עכשיו חלש" כדי לספק חוויה קלה להאזנה ככל האפשר. אין אף קטע מיותר. האלבום נפתח ונסגר עם אפקט ה"טיפה המצלצלת" של פינק פלויד ביצירה 'אקוז' (Echoes) של האלבום Meddle. אין אף יצירה שזועקת "נא להעביר הלאה". יותר מכך: האלבום בנוי כל כך טוב, עד שבסופו יש תחושה אמיתית של מחזור חיים שנפתח, מתפתח ונסגר. כמעט בכל קטע יש מלודיה אחת שכיף לפזם, למרות שקשה לדבר על "שיר" במובן המקובל של המילה.

 

להקת נקסוס
נקסוס עם מריאלה בחזית
קל לפטור את להקת נקסוס כ-ניאו פרוג נוסף מדרום אמריקה. זה לא כך: נקסוס לא מרדידים ולא מפשטים את המוסיקה לטובת אידיאל של נגישות מסחרית. היצירות אינן קצרות כלל (הקטע התשיעי, למשל, נמשך כמעט 15 דקות), ורובן מצויידות במנעד דינמי רחב ככל האפשר: רגעי שקט ומתינות נשיים מתערבבים עם אלימות גברית שועטת, בלי להתנצל ובלי לחשוש מבריחת הקהל הרחב. מכל הבחינות האפשריות, "מטאנויה" הוא מוצר של להקה שלמה עם עצמה, שאינה מחפשת להתחבב על תחנות הרדיו ועל מעריצי הרוק הקלאסי. נקסוס מביעים כאן את הערכתם העמוקה לז'אנר הרוק המתקדם בתור הזהב שלו, ומותחים את גבולות הציטוט המנומס עד לקצה יכולתם המקובל.

 

מבחינה צלילית, שני האלמנטים הבולטים ביותר באלבום הן: 1) תרועות המוג של הובר -- ממש כמו בימים הפרועים ביותר של אי-אל-פי, עם עליות וירידות של סירנה חסרת בושה; 2) קולה הבלתי-נשכח של גונזלס, שיוצר סקרנות בריאה באשר למשמעות הליריקה.

 

כמובן שבלי מלודיות חכמות, עיבודים מושקעים, אפקטים מסמרי-שיער, סולואים מהדהדים ובנייה נכונה של מתח -- כל זה לא היה עובד כלל. אבל צריך להשפיל מבט ולהודות: זה פשוט הצליח להם, ל'נקסוס'. האלבום מדלג על כל המשוכות, צולח את כל המבחנים, מתגבר על הספקות ומנצח את המאזין המחמיר ביותר. "מטאנויה" הוא מוצר שראוי לתשומת לבכם המיידית. אם אתם מבינים ספרדית - הפסיקו לקרוא עכשיו, ודרשו עותק מחנות הדיסקים המקוונת הקרובה (16 דולר הוא מחיר סביר). אל תדאגו: בחוברת המצורפת יש אפילו תרגום לאנגלית.

 

לסיכום, אלבומה השני של להקת נקסוס הארגנטינאית הוא רוק מתקדם סימפוני שאינו מחדש כמעט כלום ברמת הז'אנר, אך הוא מהנה ומרגש מכל הבחינות האפשריות. הבחירה של חברי הלהקה בשפתם הלאומית (ספרדית) הוכיחה את עצמה. הזמרת מריאלה גונזלס אולי גונבת את ההצגה כאשר היא מופיעה בקדמת הבמה, אך גם ארבעת הנגנים של נקסוס מפגינים יכולת מלודית משביעת-רצון בכל אחת מ-72 דקותיו של המסע. כמכלול, האלבום בנוי בצורה אופטימלית ומספק מנעד רגשי רחב מתחילתו ועד סופו. התוצאה הסופית מלבבת, נעימה לאוזן, מרתקת, מנתצת-שיגרה, רוחנית אך לא מנוכרת, ולעתים אף מעוררת געגועים אינסופיים למשהו שאת מהותו קשה להגדיר.
הציון: 8.5/10

התגובות שלכם


עוד אלבומי פרוג באותו כיוון


Bubu - Anabelas

Los Canarios - Ciclos

Gotic - Escenes


מה אומרים הציונים?

איך מחשבים כאן ציונים?

קריטריונים רלוונטיים:

חדשנות ("אף פעם לא שמעתי משהו כזה")

מורכבות ("אני בחיים לא הייתי חושב על דבר כל כך מתוחכם")

לחנים ("הם ממש יודעים לכתוב מנגינות")

עיבודים ("כל הכלים משתלבים נהדר")

הפקה ("איזה סאונד צלול יש לאלבום הזה")

טקסטים ("ממש משורר, הבחור")

ביצוע ("איך הם מנגנים, קשה להאמין") 

ביקורות אלבומים נוספות...אודות האתר / עמוד ראשי / חדשות ואירועים / ביקורות אלבומים / להקות ואמנים / הספר

Email: uribreitman@gmail.com

Mitkadem.co.il