רוק מתקדם - מדריך עברי - חזרה לעמוד ראשי
המדריך העברי לרוק מתקדם - חדשות, ביקורות, להקות, מאמרים,
ראיונות, ביוגרפיות, פורומים - כל מה ש'פרוגרסיב'

רוק מתקדם >>> ביקורות אלבומים

Pavlov's Dog
Pampered Menial

1975 ABC Dunhill
Re-issue: Columbia Records
(34:05)
USA

facebook.com/pavlovsdogband
ביקורת: אבי שקד
13/11/04
Pavlov's Dog - Pampered Menial

שנת 1974 נחשבת לשלהי תקופת הפרוג האנגלי הקלאסי, אבל זו היתה גם שנה של הבטחות רעננות בצד השני של האוקיאנוס האטלנטי, שם להקות כמו קנזאס או ראש שחררו את אלבומי הבכורה. "עבד מפונק" (פאמפרד מניאל), אלבום הבכורה הנשכח של להקת הפרוג האמריקנית "פאבלוב'ז דוג", על שם הניסוי המפורסם של המדען הרוסי איוואן פאבלוב על כלבים, שאחריו טבע את המונח "רפלקס מותנה") משמש עדות נוספת לכך.

 

ניתן לאפיין את הלהקה כחוליה החסרה המקשרת בין קנזאס לראש - זאת ע"י נטילת הנגישות של הראשונה ומהילתה בחספוס ובאנרגיות הרוק הכבד של השנייה. בעוד התוצאה אינה אגרסיבית במידה השווה לאלבומיה הראשונים של ראש, אלבום הבכורה משנת 1975 מציע כשלושים וחמש דקות עמוסות בשירים סוחפים, כתובים היטב, העוטפים בדחיסות עושר אינסטרומנטלי ויצירתיות. להקלטה תחושת חגיגיות מצד אחד, עם ניחוח של כאב ושברון-לב מצד שני.

 

האלבום התמציתי והמתוזמר הושפע ללא ספק מאלבומי הרוק המתקדם הראשונים והבוסריים (מה שמכונה כיום "פרוטו-פרוג"), כגון אלבום הבכורה של קינג קרימזון ("אין דה קורט") או אלבום הבכורה של להקת "ספרינג" (שהוא בעצמו פנינה נשכחת). קלידים למיניהם, מלוטרון, חלילים וכלי מיתר - כל אלה מהווים נדבך חשוב בתוצר הסופי, לצד נגינת הגיטרה המגוונת, ומקנים לו מגע סימפוני. התוצאה הסופית מלהיבה בעוצמתה, ומניע אותה תיפוף רב-דמיון וביצוע צעקני, שניתן בהחלט לייחסו להשפעות של גלאם-רוק. ההקלטה מלאה במלודיות חזקות וקליטות, בדומה לחומר שהציעה קנזאס בתחילת דרכה.

 

שירתו הגבוהה של הסולן דיויד סרקאמפ קרובה מאוד, הן בקול והן באופי הביצוע, לזו של גדי לי, הסולן והבסיסט של ראש. סרקאמפ לוקח את קולו הנשי-שרירי הרוטט לקיצוניות חדה יותר, ומשתמש בקולו בביטחון עצמי שאפילו לגדי לא היה בזמן ההוא, לכדי הכלאה בין שירתו של גדי לקולו הרועד כעז של רוג'ר צ'פמן מלהקת פמילי. סרקאמפ אינו היחיד המבצע תפקידו בביטחון כה רב - הלהקה כולה עושה את עבודתה נאמנה ובלהט אמיתי, ומפגינה בגרות בביצועיה המוקפדים, שלעתים נעדרים מאלבומי בכורה.

 

לסיכום, בניגוד ללהקת Rush שהושפעה קשות מלד זפלין באותה תקופה, חברי "פאבלוב'ז דוג" הצליחו ליצור צליל מלוטש וייחודי כבר באלבום הבכורה שלהם, הישג המקנה לו מעמד של תוספת הכרחית לכל חובב רוק מתקדם אמריקני. הציון: 9/10

 

ביקורת: אבי שקד

 


תגובות

אודות האתר / עמוד ראשי / חדשות ואירועים / ביקורות אלבומים / להקות ואמנים / הספר

Email: uribreitman@gmail.com

Mitkadem.co.il