רוק מתקדם - מדריך עברי - חזרה לעמוד ראשי
המדריך העברי לרוק מתקדם - חדשות, ביקורות, להקות, מאמרים, ראיונות, ביוגרפיות, קישורים - כל מה ש'פרוגרסיב'

Anesthetize DVD

Porcupine Tree

Anesthetize [dvd]

Live in Tilburg 2008

2010 Kscope Records

UK

(129:42)

PorcupineTree.com

ביקורת: דניאל צ'רקס

10/10/2010

אחרי אכזבה ניכרת בקרב מעריצי להקת פורקיופיין טרי מדי.וי.די הבכורה של ההרכב הבריטי שצולם ב-2006 בשיקגו, מוציאה הלהקה תיעוד מוצלח בהרבה להופעה בטילבורג שבהולנד, העונה לשם 'אנסתתייז' (Anesthetize), שמשמעותו 'להרדים', או 'לאלחש'.


הדי.וי.די החדש עוטה אמנם חזות מאיימת: פני ילדה המחזיקה במזרק, רמז לשיר-הנושא. אבל אל תתנו לחזות להטעות אתכם: הדי.וי.די מכיל בתוכו תיעוד מעולה להופעה, איכות וידאו (HD) יוצאת מן הכלל, איכות סאונד בלתי מתפשרת (DTS-HD 5.1), בימוי ועריכה ללא דופי של הבמאי/צלם הדני לאסה הוילה (Lasse Hoile), השותף לכל ביטוי חזותי של ההרכב מאז 2002.


טילבורג, הולנד - פורקיופיין טרי בהופעה
טילבורג, הולנד - פורקיופיין טרי בהופעה


המקום: אולם 013 שבעיר טילבורג שבדרום הולנד. תאריך ההופעות: 15,16באוקטובר 2008. סיבוב ההופעות מקדם את האלבום 'פיר אוף א בלנק פלאנט' (Fear of a Blank Planet) שיצא באפריל 2007 ואת אלבום ה-EP 'ניל ריקורינג' (Nil Recurring) שיצא כחצי שנה לאחריו. לכן, רשימת השירים מורכבת מביצוע מלא לאלבום זה בחלקה הראשון של ההופעה, וביצוע מלא ל-EP המלווה את אותו האלבום (למעט שיר הנושא). סה"כ 9 שירים,ושאר שמונת השירים מהרפרטואר הרחוק יותר של הלהקה,כך שבסה"כ הלהקה מציגה 17 שירים בדומה לדי.וי.די הבכורה "ארייוינג סאמוור" מ-2006.


אין ספק שחובבי האלבום מ-2007, שאפשר לקרוא לו בקיצור FOABP, יפיקו הנאה מלאה מהדי.וי.די, שכן ההרכב נותן בהופעה ביצוע מרשים ומקיף לכל שירי האלבום, לפי סדרם המקורי באלבום. המופע מלווה באימג'ים וקליפים על שלושה מסכים גדולים, תוספת מולטימדיה שלא עוזבת את הלהקה מאז סיבוב ההופעות לקידום האלבום "דדווינג" (Deadwing), שתורמת רבות לחוויה ונותנת ביטוי חזותי למוסיקה.


ניתן להגיד בפירוש שהדיוידי מעניק נופך חדש לאלבום, עם ביצועים מדוייקים העולים על גרסאות האולפן. ראויה לציון יצירת הנושא (Anesthetize) המבוצעת באופן מושלם באורך מלא (17 וחצי דקות) על כל שלושת חלקיה. כאן משתדל להכניס הבמאי-עורך, מר הוילה, כמה שיותר זוויות צילום מקוריות; חלק מהן כוללות מצלמות המותקנות בתוך מערכת התופים המפלצתית של גאוין האריסון, שמפגין כאן וירטואוזיות מרהיבה לאורך כל הדרך. הבמאי התבקש ע"י הלהקה לפאר את יצירת הנושא, וניתן לומר שהוא אכן הצליח במשימה: 'אנסתתייז' היא אכן פסגת המופע.

חלקה השני של ההופעה מתחיל בשירים מתוך 'ניל ריקורינג' המכיל קטעים שנשרו במהלך הקלטות האלבום FOABP ולא נכנסו אליו. השירים ב-EP הם למעשה גרסאות ראשונות לשירים שהוקלטו מחדש, למשל השיר 'נורמל' (Normal) שקוצר ועובד מחדש לשיר 'סנטימנטל' (Sentimental).


נשאלת השאלה מדוע ביצעה הלהקה שלושה שירים מתוך ה-EP, כאשר מדובר בשירים בעלי קונספט זהה לשירים בחלק הראשון של ההופעה. כנראה שהלהקה לא תיכננה רשימת שירים מיוחדת לצילומי הדי.וי.די, ומעריצים שפחות מתחברים לאלבום FOABP עלולים להתאכזב: הוא די שונה ויותר "כבד" מחומרים יותר ותיקים של הלהקה.


לעומת זאת, מעריצים מושבעים של פורקיופיין טרי יוכלו להנות משירים נדירים שלא מבוצעים בד"כ בהופעות חיות, כדוגמת 'האלפ-לייט' (Half-Light) ו'דראון ווית' מי' (Drown with me), שהם שירי בונוס (B-sides) מתוך הוצאות מיוחדות של ההרכב.


ג'ון ווסלי
ג'ון ווסלי
מי שמחפש מסמך מקיף ומייצג, לא ימצא כאן את מבוקשו: רשימת השירים לא מספקת ייצוג הולם לרפרטואר העשיר של הלהקה. מעבר לשירים שהוזכרו, מבצעת הלהקה שלושה שירים נוספים מהאלבום 'סיגניפיי' (Signify) מ-1997,ועוד שלושה שירים מהאלבום היותר-מוערך משנת 2002 "אין אבסנטיה" ביניהם הקטע האינסטרומנטלי "וודינג ניילז" (Wedding Nails). בהופעה זו בחרה הלהקה שלא לבצע את ה"להיטים" המוכרים כגון 'טריינז' (Trains) ו'בלקסט אייז' (Blackest Eyes). וכמו בדי.וי.די הבכורה, ווילסון ועמיתיו בחרו לסיים את המופע עם שיר המחאה 'היילו' (Halo) מתוך האלבום "דדווינג".


מבחינת המוסיקאים, ראויים לציון הגיטריסט ג'ון ווסלי, המלווה את הלהקה בסיבובי ההופעות מאז שנת 2002 ועד היום. ווסלי מצטיין לא רק בנגינה אלא גם בשירה, והוא ממלא תפקיד חשוב בהשלמה הרמונית לקולו של סטיבן ווילסון (שמופיע כאן לבוש כולו בשחור, ועומד יחף כהרגלו). מעבר לכך, ווסלי לוקח על עצמו את תפקידי השירה הגבוהים ועושה זאת בהצטיינות בשירים כמו 'מיי אשז' (My Ashes) ו'האלפ-לייט' (Half Light). המתופף גווין האריסון, שהפיח רוח חדשה בהרכב לאחר שהחליף את כריס מייטלנד בשנת 2002, מצליח להדהים כל פעם מחדש עם תיפוף מהפנט ובלתי מתפשר.


המתופף גאווין האריסון, מתוך ההופעה בהולנד
המתופף גאווין האריסון, מתוך ההופעה בהולנד


איכות הצילום והעריכה: על אלו מופקד הבמאי והצלם הדני לאסה הוילה, הידוע בשיתוף פעולה עם ההרכב כבר קרוב ל-10 שנים. בהופעה זאת הפיק הוילה את הלקחים הנכונים מדי.וי.די ההופעה הקודמת בשיקגו, ולא עשה אף שינוי חזותי בחומר הגלם. הוילה הצליח בעזרת מספר מצלמות HD ומצלמת 'דולי' אחת, לספק צילום איכותי וזורם לאורך כל ההופעה. בעזרת זווית צילום אישית לכל נגן על הבמה, ניתנת תחושה של הופעה הרבה יותר אינטימית, וכתוצאה מכך הופכת הצפייה הרבה יותר נעימה לעין.


בונוסים: לרעתו של הדיוידי אפשר לומר כי ההוצאה הרגילה של הדי.וי.די לא כוללת אף בונוס, לא בוידאו ולא באודיו. כאן נכללת ההופעה בלבד (באורך שעתיים) וגם התפריט אינו אינטראקטיבי במיוחד. בגרסת הבלו-ריי, יש לציין, יש חמישה סרטונים לחמישה מן השירים שנכללו בהופעה. אל גרסת ה'דלוקס' של המופע מצורפים שני דיסקים עם פסקול המופע, כולל קטע בונוס שלא נכלל בהופעה (פרודיג'ל).

לסיכום, אמנם הצילום המוקפד ואיכות הסאונד מעולה, בשיטת סראונד 5.1 HD עליה אחראי כהרגלו סטיבן וילסון, יספקו לכל מעריץ ותיק/חדש טעימה נהדרת מהלהקה. אבל רשימת השירים בדיוידי תוכל לספק רק את מעריצי האלבום "פחד מכוכב ריק" (FOABP).

הציון: 8.5/10

ביקורת מאת דניאל צ'רקס

 תגובות על הדיוידי של פורקיופיין טרי

מה אומרים הציונים?

איך מחשבים כאן ציונים?

קריטריונים רלוונטיים:

חדשנות ("אף פעם לא שמעתי משהו כזה")

מורכבות ("אני בחיים לא הייתי חושב על דבר כל כך מתוחכם")

לחנים ("הם ממש יודעים לכתוב מנגינות")

עיבודים ("כל הכלים משתלבים נהדר")

הפקה ("איזה סאונד צלול יש לאלבום הזה")

טקסטים ("ממש משורר, הבחור")

ביצוע ("איך הם מנגנים, קשה להאמין")אודות האתר / עמוד ראשי / חדשות ואירועים / ביקורות אלבומים / להקות ואמנים / הספר

Email: uribreitman@gmail.com

Mitkadem.co.il