רוק מתקדם - מדריך עברי - חזרה לעמוד ראשי
המדריך העברי לרוק מתקדם - חדשות, ביקורות, להקות, מאמרים, ראיונות, ביוגרפיות - כל מה ש'פרוגרסיב'

Rapid Eye Movement by Riverside

Riverside

Rapid Eye Movement

2007 Inside Out Music

Poland

(55:52)

Riverside.plביקורת: טל עופר

"ראפיד איי מובמנט", אחד האלבומים לו הכי ציפיתי בשנת 2007 הוא אלבומה השלישי של להקת ריברסייד (Riverside) הפולנית. אמנם אני לא כותב את הסקירה בסמוך למועד יציאת האלבום כבדרך-כלל, אך בינתיים הספקתי להיחשף לעוד להקות פרוג פולניות נהדרות דוגמת "סאטלייט" (Satellite) ו"אינדקטי" (Indukti) שיחד עם ריברסייד מהוות את "ברית ורשה" של הפרוגרסיב הפולני בפרט והמזרח אירופאי בכלל.


האלבום השלישי של הלהקה ממשיך בדרך קודמיו. הוא בעל תשע רצועות, ההפקה משובחת, הלהקה גיבשה לעצמה את הסאונד והסגנון הייחודי לה והיא ממשיכה לשלב השפעות שונות (דרים ת'יאטר ופורקיופיין טרי במיוחד) מבלי להישמע חיקוי. על הכל מנצח בגאון הזמר והבסיסט מריוס דודה (Mariusz Duda) בעל הצבעים השונים בקולו. ניתן להשוות את הורסטיליות של קולו (גראולים ושירת קלין) אולי למיקאל אקרפלדת' מלהקת אופת'.


האלבום מחולק לשני חלקים, "פירלס" (Fearless) ו"פירלנד" (Fearland). החלק הראשון כולל בתוכו חמישה שירים ומתחיל עם הקטע "ביונד דה איילידז" (Beyond the Eyelids), קטע פרוג-מטאל אנרגטי עם ריפים קורעים מצד הגיטרה שיטלטלו את המאזין ויכניסו אותו לאווירה של האלבום מהשנייה הראשונה. את הכל עוטף קולו הנפלא של מר דודה, מלא רגש והבעה.


הקטע "ריינבואו בוקס" (Rainbow Box) מתחיל בצורה פינק פלוידית וממשיך עם ריפים גיטרה סטייל סטיבן ווילסון, אבל ההשפעה האמיתית של ווילסון הוא דווקא בשירה של דודה שעושה שני קולות (אחד גבוה ואחד נמוך) ונשמע ממש כמוהו בשיר הזה. הקלידים ברקע משלימים לאווירה של שיר ספייס רוק כבד. מייד אחריו מגיע "פאניק רום אפס-שתיים" (02 Panic Room) שמשתלב היטב עם קלידים אטמוספריים, תופים אינדסטראליים וכתוב אף הוא כיצירת ספייס רוק בעלת מלודיה קליטה. הדקה וחצי האחרונות מוגשות על-ידי דודה בצורה נוגה ועצובה כשאותן מלווה פסנתר.


עטיפת האלבום ראפיד איי מובמנט
מתוך עטיפת האלבום


הדכאון והעצב שמובע על-ידי דודה הציורי ממשיך גם ביצירה הבאה "סקיצופרניק פרייר" (Schizophrenic Prayer), עם קולות שמבטאים ייאוש ומלנכוליה. קטעי הגיטרה ברקע הם עם נגיעות מזרחיות, והם חוזרים על עצמם עד לסיום השיר. זהו אחד מרגעי השיא של האלבום ומביא אותנו בצורה המושלמת לקטע הבא.


אחד הקטעים הארוכים של האלבום הוא גם הבולט שבו, "פאראסומניה" (Parasomnia), מתחיל עם שירה ללא כל מוסיקה, אבל מהר מאד המוסיקה מצטרפת ומלווה את השיר בצורה דרמטית, ההרמוניות הווקאליות נפלאות, הקלידים אווירתיים, בס דומיננטי, ריפים אהובים של גיטרה בסגנון שהתרגלנו לשמוע מריברסייד וסולואים של הגיטרה כמו בשיר הנושא באלבום המופתי הקודם, "סקנד לייף סינדרום" (Second Life Syndrome) עם השפעות פינק פלויד מובהקות.


"אמבריוניק" (Embryonic) הוא שיר מצמרר שמציג שוב את היכולת של הלהקה לגוון בסגנונות שונים באלבום אחד. דודה מגיש נפלא את הליריקה הטובה של השיר עם קולו המענג, ואת השיר חותם סולו גיטרה פנטסטי.


את האלבום חותמת היצירה "אולטימייט טריפ" (Ultimate Trip), עם עבודת גיטרות מרשימה של גרודז'ינסקי ולפאיי וסאונדים מרתקים מצד הסינתיסייזר. דודה סוגר את האלבום בעוד הופעה ווקאלית משכנעת, מלטפת כשצריך וכוחנית לעיתים, שלא משאירה ספקות באשר לכשרונו הרב.


בקיץ האחרון חיממה ריברסייד את דרים ת'יאטר. אחרי אלבום שלישי כל כך נהדר אין ספק שמדובר באחת מלהקות הפרוג מטאל המשובחות בימינו, להקה שלא מסוגלת לאכזב ולפשל.

לסיכום, 'ראפיד איי מובמנט' של ריברסייד הוא הישג נאה נוסף של ריברסייד. חובבי הפרוג מטאל צמאים כל השנים ללהקות שלא יישמעו כמו חיקוי של דרים ת'יאטר אלא יציגו פרוג מטאל מקורי משלהן. הרכבים דוגמת ריברסייד, אנדרומדה ואחרים עושים זאת בצורה הטובה ביותר, ומכאן איכות המוסיקה הגבוהה שלהם.

הציון: 8.5/10

 ביקורת אורח מאת טל עופר

 מה אומרים הציונים?

 תגובות עוד ביקורות והמלצות

Frequency
פריקוונסי
איי-קיו

 

 

 איך מחשבים כאן ציונים?

קריטריונים רלוונטיים:

  • חדשנות ("אף פעם לא שמעתי משהו כזה")
  • מורכבות ("אני בחיים לא הייתי חושב על דבר כל כך מתוחכם")
  • לחנים ("הם ממש יודעים לכתוב מנגינות")
  • עיבודים ("כל הכלים משתלבים נהדר")
  • הפקה ("איזה סאונד צלול יש לאלבום הזה")
  • טקסטים ("ממש משורר, הבחור")
  • ביצוע ("איך הם מנגנים, קשה להאמין")

 

ביקורות אלבומים נוספות...


אודות האתר / עמוד ראשי / חדשות ואירועים / ביקורות אלבומים / להקות ואמנים / הספר

Email: uribreitman@gmail.com

Mitkadem.co.il