רוק מתקדם - מדריך עברי - חזרה לעמוד ראשי
המדריך העברי לרוק מתקדם - חדשות, ביקורות, להקות, מאמרים, ראיונות, ביוגרפיות - כל מה ש'פרוגרסיב'

Second Life Syndrome - Riverside

Riverside

Second Life Syndrome

2005 Inside Out Music / SPV

Poland

(63:39)

Riversideband.plביקורת: אורי ברייטמן

'סקנד לייף סינדרום' מאת 'ריברסייד', הרכב פרוגרסיב פולני, מחזיק בשלושה תארים מכובדים:
א) אלבום הרוק המתקדם הפולני הטוב ביותר של כל הזמנים;
ב) אלבום השנה של 2005;
ג) האלבום המוצלח ביותר בקריירה של ריברסייד, שהחלה ב-2003 והובילה בינתיים ל-7 אלבומי אולפן ומאות הופעות ברחבי העולם.


האלבום החד-פעמי הזה משלב בצורה אורגנית בין פינק פלויד, מריליון, טול (Tool) ופורקיופיין טרי. מריוש דודה וחבריו הצליחו להגשים כאן חזון נדיר באיכויותיו, מהסוג שכל להקה רוצה לממש. העובדה שמדובר בלהקה פולנית דווקא לא פוגעת כהוא-זה במוצר הסופי, ששפתו אנגלית ורמת ההפקה שלו מצויינת בכל קנה מידה.


'סקנד לייף סינדרום' הוא פולחן מוסיקלי של חיבוטי נפש מלודיים וגדולים מהחיים, שאינו מציע פתרון קל או סוף טוב. ריברסייד לקחה את עצמה כאן מאוד ברצינות, ולא נתנה לעצמה הנחות. אפשר להאזין לאלבום הזה עשרות פעמים בלי להתעייף. הזרימה הפנימית שלו כמעט מושלמת. פשוט אין נאנו-שנייה מיותרת. הוא נושם באופן עצמוני, ונשמע כמו אלבום קונספט אחיד, מעוגל ועיקבי לחלוטין.


להקת ריברסייד בשנת 2005
להקת ריברסייד בשנת 2005
מימין לשמאל: מיכאל וופאיי (קלידים); פיוטר קוז'ירדצקי (תופים); מריוש דודה (שירה, בס); פיוטר גרודז'נסקי (גיטרות)חלוקת התפקידים באלבום ברורה: הסולן מריוש דודה אחראי על הטקסטים, וארבעת החברים בונים ביחד את הלחנים והעיבודים. דודה הפרונט-מן, כמו במקרה של הלהקות 'ראש' ו'טול', הוא גם בסיסט מוכשר ואפקטיבי במיוחד בתחום הריפים. לכן הרביעייה נשמעת גדולה כמו חמישייה. הגיטריסט פיוטר גרודז'נסקי נותן כאן תצוגת-תכלית וירטואוזית וגמישה במיוחד, תוך שהוא משלב רגישות גילמורית בסולואים העדינים שלו, לצד עבודת שרדינג אימתנית כנדרש בז'אנר הפרוג-מטאלי.


גם המתופף פיוטר קוז'ירדצקי והקלידן מיכאל וופאיי עושים כאן עבודה מעולה, במיוחד וופאיי שמשתלט על סוללת סינתיסייזרים, אורגן האמונד, ת'רמין ואפקטים; הקלידן החרוץ גורם לאלבום להישמע סימפוני ופרוגרסיבי, עם רפרנסים מובהקים לפינק פלויד של השנים 1973-1975, ג'נסיס ומריליון. בלעדיו, האלבום לא היה מגיע כל כך רחוק.


הרצועה המפורסמת ביותר באלבום היא הרביעית, והיא נושאת את שמו; לאורך 15:40 דקות יצרה ריברסייד סוויטה בת שלושה חלקים אורגניים, שממצה לחלוטין את הקריירה המוסיקלית שלה: תרכובת נדירה של סולואים מעולים, הפקה מוסיקלית ענקית, לחנים מהודקים והגשה כריזמטית של הסולן, שמחובר בכל נימי נפשו לכל מילה מושרת.


הטקסטים המיוסרים של דודה עוסקים בצורך הנואש להתחיל חיים חדשים, לשכוח את דמויות העבר ולהפסיק לשקוע ברחמים עצמיים. מיד בתחילת האלבום מכריז הגיבור על כך שהוא כבר לא מסוגל לחיות ככה יותר - חולה מרוב עצב ודמעות, חש שהוא איבד את עצמו לגמרי. הדמות הבדיונית שהמציא דודה רוצה להרגיש אמיתית, רוצה מגע, רוצה לשנות את חייה, ועדיין להישאר 'היא'.


אך גם לאחר המסע המסויט שעובר גיבור האלבום, בסופו הוא עדיין מלא ספקות: "הפכתי חסין לחולשות שלי ולכאב שלי, הפכתי לאיש שרוצה לחיות ורק רוצה להרגיש חי שוב; שיניתי את עצמי, התמכרתי ללהיות חזק, התחלתי את החיים השניים שלי...אני מרגיש בטוח -- האם זה מה שבאמת רציתי?", כך מסתיימת הליריקה בשיר התשיעי והאחרון, 'ביפור'.

ריאליטי דרים - ריברסייד
ריאליטי דרים - דיוידי
הרביעייה הפולנית הפיקה ארבעה אלבומים אחרי 'סקנד לייף סינדרום', וחלקם היו טובים למדי. אך אף אחד מהם לא נשמע כמו יחידה אחת מלוכדת, מכלול חזק בו כל שיר מתחבר לקודמו בצורה מנומקת ושיטתית. רק באלבום SLS מ-2005 יש תחושה של יצירה אחת גדולה, סימפוניה של כאב בה משוטט המאזין בפליאה, כמו ארמון גותי רב-קומתי. אתם עוברים כאן דרך 'ויה דולורוזה' פסיכולוגית מפוארת, המחליפה מצבי-רוח מרובים: ייאוש, תקווה, קדרות, געגועים, עוצמה, אבלות וזעם.


כדי לחוות את האלבום המשמעותי הזה בהופעה חיה, מומלץ להשיג את הדיוידי 'ריאליטי דרים' מ-2009, בו ריברסייד מבצעת את רוב הקטעים מ'סקנד לייף סינדרום', לצד רצועות מתוך אלבום הבכורה המשובח 'אאוט אוף מייסלף' (2003) והשלישי 'ראפיד איי מובמנט' (2007). הסולן מריוש דודה נראה על הבמה כמו הגרסה המזרח-אירופאית של סטיבן וילסון. הדיוידי הזה הוא גם הזדמנות חשובה לצפות בגיטריסט המוכשר פיוטר גרודז'נסקי, שנפטר מדום לב ב-21 בפברואר 2016; הוא הלך לעולמו חודשים ספורים לאחר יציאת אלבומה השישי של ריברסייד, 'לאב, פיר אנד דה טיים מאשין'; אובדנו היווה מכה קשה ללהקה.

לסיכום, 'סקנד לייף סינדרום' של ריברסייד הוא בגדר אלבום-חובה לחובבי רוק מתקדם סימפוני, פרוג-מטאל מתון ומתעניינים בהתפתחותה של הסצינה המזרח-אירופאית. זהו אלבום נדיר באיכויותיו, בעל גוונים אפלים למכביר, הטומן בחובו יופי אדיר. תעודת כבוד לפרוג הפולני וגם תעודת ההצטיינות האולטימטיבית של ארבעת שליחי ריברסייד במירוץ הלפיד האינסופי.

הציון: 9/10

 מה אומרים הציונים?

 אלבומים מומלצים דומים

Wish You Were Here
וויש יו וור היר
פינק פלויד תגובותאיך מחשבים כאן ציונים?

קריטריונים רלוונטיים:

חדשנות ("אף פעם לא שמעתי משהו כזה")

מורכבות ("אני בחיים לא הייתי חושב על דבר כל כך מתוחכם")

לחנים ("הם ממש יודעים לכתוב מנגינות")

עיבודים ("כל הכלים משתלבים נהדר")

הפקה ("איזה סאונד צלול יש לאלבום הזה")

טקסטים ("ממש משורר, הבחור")

ביצוע ("איך הם מנגנים, קשה להאמין")