רוק מתקדם - מדריך עברי - חזרה לעמוד ראשי
המדריך העברי לרוק מתקדם - חדשות, ביקורות, להקות, מאמרים, ראיונות, ביוגרפיות - כל מה ש'פרוגרסיב'

Rush - Moving Pictures

Rush

Moving Pictures

1981 Mercury / Anthem

Canada

(40:03)

Rush.comביקורת: אורי ברייטמן

אלבום האולפן ה-8 של להקת 'ראש' הוא הפופולרי מכולם. מאז יציאתו ב-12 בפברואר 1981, הוא מכר 4 מיליון עותקים מתוך סך של 27 מיליון עותקים משלל אלבומיה ומוצריה של הלהקה עד היום. האלבום היחיד שמתקרב לפופולריות של מובינג פיקצר'ס הוא "אלפיים מאה ושתים-עשרה" (2112) שמכר כ-3 מליון עותקים -- וסלל את הדרך להצלחה המתמשכת של הלהקה הקנדית בשנות ה-80, ה-90 והאלפיים.


מובינג פיקצ'רס יצא לאור בתור תקליט ויניל, וככזה יש לו שני צדדים מובהקים: צד א' הוא ניצחון מושלם, עם ארבע רצועות מדהימות אחת אחרי השנייה - כולן הפכו לקלאסיקה בלתי מעורערת. צד ב' מציג שלוש רצועות בלבד - מהורהרות, מעמיקות, מרוסנות יותר אך גם קצת פחות מלהיבות. צד ב' לא הותיר את חותמו על הרפרטואר הבימתי של ראש בעשורים הבאים, אך ריתק את המאזינים הביתיים.


בקיץ של יולי 1980 שכרו שלושת הקנדים שלנו חווה קטנה ליד פיטרברו, אונטריו. הם החלו לעבוד על חומר חדש עבור אלבומם השמיני. פירט כתב טקסטים בקוטג' קטן על יד אגם בשם "סטוני". בסופי שבוע הם חזרו הביתה כדי לשמור על שפיותם. באותה תקופה הם היו כבר 6 שנים ביחד - מוסיקאים מגובשים וכותבי-שירים מנוסים. בשלב זה בקריירה, הם כבר הצליחו מסחרית מספיק כדי לחוש עצמאיים מול התעשייה, בלי לספוג לחצים מצד חברת התקליטים. פירט מציין שבאותה תקופה הוא החל להקשיב למוסיקת רגאיי, אהב אותה מאוד - והשפעת הז'אנר הרענן חילחלה גם להקלטות.


כל אחד מהשירים תוכנן מראש בשביל הופעות חיות, כי ראש היתה "לייב בנד", מפלצת של סיבובי הופעות ארוכים.במקביל, האלבום היה אמור להיות מורכב ומתוחכם מספיק כדי שיישאר מעניין עבורם לנגינה לילה אחרי לילה. ב"טום סויר", לקח גדי לי על עצמו שלושה תפקידים בו-זמנית: סולן, קלידן סינתיסייזרים וגם בסיסט-פדלים; אף איבר בגופו לא היה מובטל - ניצול אופטימלי של גפיים וקול אנושי. לעומת זאת, האפוס הארוך "דה קמרה איי" (כמעט 11 דקות) לא בוצע על במה במשך עשרות שנים, כיוון ש"ראש" חששה שלא יהיה מספיק מלהיב מול קהל רוק שעומד על רגליו וצמא לריגושים מהירים.


אחרי שהשירים כבר היו מעובדים, השלושה נסעו לאולפני פייז וואן בטורונטו, עם המפיק הוותיק שלהם טרי בראון, כדי להכין דמואים בסיסיים להמשך. 'טום סויר' ו'ליימלייט' כבר נוסו על הבמה בתחילת סיבוב ההופעות של ספטמבר 1980. באוקטובר-נובמבר נכנסו גדי, אלכס וניל להקלטות הסופיות באולפני "לה סטודיו" בעיירה מורין הייטס, קוויבק, קנדה.


להקת ראש בשנות השמונים
להקת ראש בשנות ה-80
מימין: גדי לי (שירה, בס); ניל פירט (תופים); אלכס לייפסון (גיטרה)עטיפת האלבום מובינג פיקצ'רז של ראש
העטיפה האחורית של מובינג פיקצ'רז


עטיפת האלבום טומנת בחובה שלוש משמעויות:

א) ברמה הלשונית הבסיסית, המצולמים אכן מזיזים תמונות, רק שמדובר ביצירות אמנות בהשראת אלבומי הלהקה ולא אוסף צילומים שרירותי.

ב) התמונות מרגשות אותם (moving), דהיינו לא מדובר רק בהעברה אלא בריגוש.

ג) בצילום העטיפה האחורי מתברר שהצילום הקדמי הוא רק חלק מתוך סט קולנוע, מה שמחזיר אותנו למשמעות הסינמטית של המונח "מובינג פיקצ'רס". והנה לנו כוחה של המוסיקה: היכולת לתרגם צלילים לחזיונות, להמיר את האור אל האוויר, להפעיל את הדמיון באמצעות משב רוח.


הצלחתו המסחרית האדירה של "מובינג פיקצ'רז" איפשרה ללהקת "ראש" לשרוד את שנות ה-80, ולהמשיך לצמוח וליצור מוסיקה חדשה גם בשנות ה-90 והאלפיים. במובנים רבים, זו היתה פסגת יצירתה ומורשתה לדורות הבאים של עולם הרוק והמטאל; שילוב נדיר ביותר של מוסיקה וירטואוזית ומרתקת עם ליריקה מעמיקה ומנוסחת-היטב, כזו שהותירה את חותמה על תעשיית המוסיקה. אלבום זה הוא אחת הסיבות לכניסתה של "ראש" אל היכל התהילה של הרוק ב-2013.

לסיכום, "מובינג פיקצ'רז" הוא אחד מאלבומיה הטובים ביותר של להקת ראש. הוא גם נחשב לאחד מאלבומי הרוק המתקדם החשובים ביותר של שנות ה-80. מתוך 40 דקותיו, המחצית הראשונה היא מושלמת בכל קנה מידה; המחצית השנייה תובענית יותר, קצת פחות מהנה אך מהורהרת ומעוררת השראה. אלבום נדיר באיכויותיו שמסרב להימאס על המאזין, נותר רלוונטי ונשמע רענן עד כאב בכל סיבוב נוסף.

הציון: 9.5/10

 הוסיפו תגובה


 עוד ביקורות על ראשאיך מחשבים כאן ציונים?

קריטריונים רלוונטיים:

חדשנות ("אף פעם לא שמעתי משהו כזה")

מורכבות ("אני בחיים לא הייתי חושב על דבר כל כך מתוחכם")

לחנים ("הם ממש יודעים לכתוב מנגינות")

עיבודים ("כל הכלים משתלבים נהדר")

הפקה ("איזה סאונד צלול יש לאלבום הזה")

טקסטים ("ממש משורר, הבחור")

ביצוע ("איך הם מנגנים, קשה להאמין") 


אודות האתר / עמוד ראשי / חדשות ואירועים / ביקורות אלבומים / להקות ואמנים

Email: uribreitman@gmail.com

Mitkadem.co.il