חזרה לעמוד ראשי - רוק מתקדם

להקת אמביציה

הלהקה התפרקה אי שם ב-2006

לאייל עמיר יש הרכב חדש שנקרא "קודה"


חברי אמביציה היו:
  • דני בליך - תופים
  • נעם טמיר - בס ושירה
  • אליאב לביא - גיטרה ושירה
  • אייל עמיר - קלידים, מלודיקה

מוסיקה להורדה - אמביציה: דרכי קיצור

לייטלי (Lately)ביקורת - הופעת הבכורה של 'אמביציה'

מאת טל רודס

28 בינואר 2006

לאמביציה הייתה זו הופעת הבכורה, אחרי עבודה ארוכה על החומר המוסיקלי של הלהקה, אשר את חלקו יצא לי לשמוע לפני זמן רב.


שם הלהקה מעיד בהחלט על היומרות שלה: מדובר בלהקה אמביציוזית. החומר של אמביציה מושפע בין היתר לטעמי מלהקת ג'נטל ג'איינט (Gentle Giant), מתי כספי, שלמה גרוניך ומזכיר לא מעט להקות רוק מתקדם של שנות השבעים בישראל.


'אמביציה' הציגה מופע קצר באורך של כחצי שעה, שהיה מהנה, למרות שאני חושב שחלק מהשירים צפויים בחלקם. מבחינת הכתיבה שומעים לעיתים רעיונות זהים שחוזרים על עצמם במספר שירים וגורמים למאזין לצפות מה יהיה המעבר המוסיקלי הבא. הגיטריסט אליאב לביא לא ממש נשמע בבאלאנס הכללי, ולכן היה קשה להתאים את הבעות הפנים שלו לצלילים שהוא היה אמור להפיק מהגיטרה.


להקת אמביציה, מועדון קולטורה, 28 בינואר 2006; צילום: טל רודס
להקת אמביציה, מועדון קולטורה, 28 בינואר 2006; צילום: טל רודסמי שבלט בהופעה הזאת היה הקלידן הצעיר דורון בוטניק, שכבר הספיק להוציא אלבום סולו אישי, והפגין את כשרונו הרב על מקלדת הימאהה במהלך כל ההופעה וזאת חרף העובדה שהוא תוספת יחסית חדשה ללהקה. דווקא מהקלידן השני, אייל עמיר, שניגן על הקורצווייל, התאכזבתי מאחר והוא לא ניגן יותר מדי, והשאיר את הבמה לבוטניק, כאשר מדי פעם הוא מגיח עם המלודיקה. המסקנה: לא בטוח שצריך שני קלידנים בלהקה הזאת.


לסיכום, החומר המוסיקלי היה משעשע, ציני וקופצני למרות שהיה צפוי לפרקים, הוכיח את הפוטנציאל הרב שיש ללהקה, ואני בטוח שהיא תממש אותו בעתיד הקרוב. בלטו השירים "שלווה", "דרכי קיצור", ו"טלפון". ל'אמביציה' כבר יש כבר קרש קפיצה למעלה: היא לא התחילה כלהקת קאברים, ויש לה חומר מקורי עם פוטנציאל, להבדיל מכל מיני להקות קאברים של רוק מתקדם, שהחומר המקורי שלהן הוא לא משהו, בלשון המעטה.

אמביציה - ביוגרפיה

להקת "אמביציה" החלה את דרכה מהעבודה המשותפת בין הקלידן, אייל עמיר, לגיטריסט, אליאב. אייל ואליאב התחילו לכתוב חומר ביחד בשנה שעברה, ולאחר שהתגבש התחילו לעבוד עם דני, המתופף, שניגן עם אייל בלהקה קודמת ובסיסט אחר. לאחר כמה חילופים בעמדות בהרכב התייצב הבסיס של ההרכב עם אייל, אליאב, דני ובסיסט בשם נעם.

אייל עמיר מספר: החומר של אמביציה בד"כ לא צומח מאילתור, אלא מהרבה כתיבה ומחשבה. אנחנו מנסים בעצם לחבר את ההלחנה הקלאסית-מודרנית שאנחנו מנסים ליצור עם האסטתיקה וה"חופשיות" של הרוק המתקדם של שנות השבעים ושל הרוק המודרני. אנחנו משתדלים לכתוב את רוב מה שאנחנו מנגנים בתווים לפני שלב הביצוע, וכך מבלים זמן רב במחשבה על כתיבת התפקידים והעיבוד.

הקטע "דרכי קיצור" הוא ניסיון ליצור שיר קצר, אבל דחוס מאד, עם שימוש חופשי בטכניקות פוליפוניות וקונטרה-פונקטיות (ר' מילון מונחים), ופיתוחי נושאים. בקטע קיימים בקטע 'דרכי קיצור' בעצם שלושה נושאים מוזיקליים: הנושא הראשון, שמוצג בפתיחה ע"י השירה ("כל מקום אליו נקלעתי בעבר...") ושלאורך השיר עובר 'ניפוח' והתרחבות כאשר נוספים לו קולות נוספים. הנושא השני, שהוא מינורי ודרמטי יותר ("כשהים יעלה...") שפיתוח שלו מופיע לקראת סוף השיר ("כשהסלע יפול..."), והנושא השלישי, שמופיע קצת לפני התחלת קטע הסולואים ("בוא ונלך מסביב...), עובר פיתוח פנימי וחוזר בסיום השיר. לפני החזרה על הנושא הראשון בסיום מופיע גם דואט קלידים-גיטרה, שמשמש כקטע מעבר שאמור להעלים קצת את הנושאים לפני החזרה האחרונה עליהם.

השתתף כאורח בהקלטת השיר: דורון פלורנטין - שירה. כדאי לציין שהקטע הוקלט בזריזות על מנת להגיש אותה כחלק מעבודת הבגרות במוזיקה של אייל, ולכן ההקלטה אינה מושלמת מבחינת איכות הביצוע. מצב ההרכב לא היה ברור כבר אז, בגלל גיוסו של דני לצבא וחוסר הוודאות לגבי עמדת הסולן. הלהקה הופיעה לראשונה על במה בתאריך 28 בינואר (2006), במועדון קולטורה בתל-אביב (רח' הרצל 154). להקת אמביציה התפרקה אי שם ב-2006.להתראות אמביציה, שלום קודה

עדכון 2007: לאחר התפרקותה של "אמביציה", הקים אייל עמיר הרכב חדש בשם "קודה" (Coda). הנגנים הנוכחיים הם דורון גיאת (שאזאם), יניב שמלאשוילי (יובל רון ואזרחי העתיד, אוקטובר), דניאל וייס (בעברו עם להקת מורפיאוס), בנוסף לבסיס ההרכב, של אייל עמיר עם הזמר רע לבנת. לדברי אייל, המוסיקה מאד מושפעת מרוק מתקדם וממוסיקה קלאסית, אבל גם מג'אז ופיוז'ן.

עוד לא הורדתם את הקטע "דרכי קיצור"? נו באמת

ומה עם הקטע 'לייטלי'? עוד לא הורדתם?

צרו קשר עם אמביציה

אפשר לכתוב תגובה על הקטע באתר במה חדשה


ליריקה - דרכי קיצור (מילות השיר):

כל מקום אליו נקלעתי בעבר,
ארבעה כיוונים היו לי, לא נותר לי אף אחד
אני יודע שזה היה ונגמר.

כשהים יעלה, וכשהיום יחשיך
הוא ימשיך ליפול.
דבר לא יעזור, ואדם לא יעצור
הנפילה...

לכל כיוון אליו פנינו, הוא חשב שזה ה-
-סוף סוף הוא מצא מנוח, הוא הניח לראשו לשקוע...

בוא ונלך מסביב,
אם נלך ישר נטעה תמיד.

לחינם נקלענו לכאן, אין מקום ל-
-יציאות, דרכי קיצור ודרכי מעבר.

וההר, עודו גבוה, מיתמר למעלה,
הוא מחשיך את כל השטח שנפרש לרגליו.

כשהסלע ייפול ויתדרדר על צלע ההר שממול לחוף,
יתדרדר וייפול, לא יראה זיו

פניו ספוגות בדם
פניו ספוגות בדם
פניו ספוגות בדם

בסופם של כל הדברים ככללם,
כל כיוון אליו פנינו, הוא חשב שזה ה-
-כל דבר, בסופו שלו, תכליתו נמסה...

כל סיבוב הוא התחלה

אני רוצה להגיב על הקטע הזה באתר 'במה חדשה'

תגובות


אודות האתר / עמוד ראשי / חדשות ואירועים / ביקורות אלבומים / להקות ואמנים / הספר

Email: uribreitman@gmail.com

Mitkadem.co.il