Mitkadem.co.il רוק מתקדם - מדריך עברי
המדריך העברי לרוק מתקדם - חדשות, ביקורות, להקות, מאמרים,
ראיונות, ביוגרפיות, ספר עברי - כל מה ש'פרוגרסיב'

רוק מתקדם - הספר העברי הראשון

רוק מתקדם משנות ה-60 ועד היום - ספר מאת אורי ברייטמן

arrow  "אחד מספרי המוזיקה הטובים ביותר בעברית"  (בועז כהן, מעריב)

arrow  "הישג יוצא דופן...פשוט נפלא...כתיבה קולחת ומרתקת...מעמיק ומעניין כראוי לסגנון...אי אפשר שלא להתפעל מההתלהבות ומהאהבה והמחויבות המוחלטת שלו לנושא...תענוג צרוף"  (יואב קוטנר, גלובס)

arrow "ספרו של ברייטמן הוא כל מה שלא היה לי ולבני דורי כנערים. הוא למעשה מפה, מדויקת למדי, של זירת הרוק המתקדם משנות השישים ועד ימינו...זוהי הזדמנות מצוינת לבצע השלמות לאוסף" (Ynet ידיעות אחרונות, גיא בניוביץ')


arrow "מומלץ מאוד לקרוא...פותח צוהר לעולמו של אחד מסגנונות המוסיקה המיוחדים בסצינת הרוק. העובדה שמדובר בספר ראשון מסוגו בעברית היא לזכותם של המחבר ושל הוצאת הספרים 'מפה'" (מוסף הספרים של 'הארץ', שגיא אלבז)

arrow "ספר מקיף ומעניין, ראשון מסוגו בישראל" (זמן תל אביב, יהודה שוחט)

arrow "סקירה ממצה, בהירה ומדוייקת של הענף המוזיקלי המושמץ...אורי ברייטמן מצליח לספר באופן רהוט וזורם את סיפורו של הסגנון" (NRG, אחי רז)

arrow "בניגוד לרוב יצירות הפרוג, הספר דווקא קצר וממצה - מומלץ ביותר לכל חובבי הז'אנר מעורר המחלוקת ובכלל למי שמתעניין במוזיקה" (טיים-אאוט, אריאל קרס)

arrow  "ספר שעשוי לעורר בכם מחדש חדוות נעורים אבודה...קריאה בספר תריץ אתכם אל נכון לספריית הדיסקים, לשמוע שוב את ג'נטל ג'ייאנט, יס, ג'נסיס ועוד חומרים מוזיקליים מהם נרקמו נעורינו" (כוכב העיר חיפה, ארז אשרוב)

arrow  "חסידי הז'אנר מחייכים כעת בהנאה...במחי ספר אחד גאל אותם אורי ברייטמן מאפלה לאור גדול" (מקור ראשון, אמיר שוורץ)

arrow  "ספר מלא באינפורמציה, אבל גם מלא באהבה" (רשת א', יובל מסקין)

arrow  "ספר חדש שמאיים להפוך לתנ"ך של חובבי הרוק המתקדם" (ידיעות חיפה, יורם מארק-רייך)

arrow  "הספר כתוב בשפה פשוטה, בגובה העיניים וללא שמץ של התנשאות, כך שהוא מתאים לא רק לאוהדים השרופים של הרוק המתקדם" (רוני ידידיה, 88 אף-אם)

arrow  "טקסט בהיר, ענייני, ידעני, נעדר רגשנות...פרקיו הראשונים של הספר עוררו בי התרגשות עזה ומשונה...לא בכל יום נתקל אדם פנים אל פנים בנעוריו האבודים" (אבנר שץ, סופר)

arrow  "הספר מאוד מעניין ומבהיר הרבה עניינים שקשורים בהתפתחות הרוק מהאספקטים ההסטוריים, האמנותיים והמסחריים" (אילן וירצברג, מוסיקאי)

arrow "פרויקט יפה מאוד. במיוחד האירו את עיניי הפרקים העוסקים בשנות התשעים ובתפקידו של האינטרנט" (פרופ' מוטי רגב, מחבר הספר "רוק מוסיקה ותרבות", במכתב אישי לאורי)
הספר "רוק מתקדם" הוא הנסיון העברי הראשון להתמודד עם תולדות הרוק הפרוגרסיבי.

לחץ להגדלה - ספר רוק מתקדם - עיצוב העטיפה
ספר רוק מתקדם - עיצוב העטיפה
עיצב: רונן מזרחי, סטודיו 'זה'
איך נולד הרוק המתקדם? מי היו אלו שהגדירו את מהותו? מתי הגיע לשיאו? מדוע איבד את הפופולריות? כיצד ירד למחתרת? ואיך חזר לחיים בשנות התשעים? מיהם השמות החדשים שמובילים את הזרם הפרוגרסיבי כיום? הספר נועד לענות על השאלות האלו בצורה שיטתית, מגובה בעובדות, ראיונות וציטוטים רבים.

"רוק מתקדם משנות ה-60 ועד היום" הוא למעשה ספרון או ספר-כיס - קומפקטי ותמציתי (133 עמ'). הוא מחולק לפרקים באופן כרונולוגי - היסטוריה מקוצרת של הרוק המתקדם בעולם וגם בישראל, כולל להקות ואמנים נבחרים; השפעת האינטרנט על הז'אנר, ניתוח מוסיקלי והשוואה עם סגנונות אחרים, ציטוטים נבחרים, קוריוזים וקטעים מראיונות שקיים המחבר.

הוצאת הספרים מפה שיתפה פעולה עם עורך האתר Mitkadem.co.il, (אורי ברייטמן) להוצאת ספר ראשון בעברית על ההיסטוריה, ההתפתחות, ההווה והעתיד של הסגנון המוסיקלי המכונה 'רוק מתקדם'.

הספר יצא לאור בתחילת 2005, במסגרת סדרת העיון הקטנה. הספר זכה לביקורות טובות בעיתונות, בטלוויזיה, ברדיו ובאינטרנט. המהדורה הראשונה שלו (2,000 עותקים) אזלה מן המדפים באמצע 2007, ומהדורה שנייה (1,000 עותקים) הודפסה בקיץ 2007. העותקים האחרונים נמכרים אישית במחיר עלות על ידי המחבר באופן עצמאי בלבד, ואינם משווקים עוד בחנויות.

העבודה המעשית על החומר לספר החלה למעשה כבר בקיץ 2000, שבו עלה לראשונה האתר 'רוק מתקדם - מדריך עברי' לאינטרנט. ככל שגדל האתר, כך הצטבר מידע טקסטואלי רב שכמעט "ביקש" לצאת לאור גם בדפוס.

הרעיון לכתיבת הספר החל להתגלגל באמצע 2004, ואז החל להיאסף חומר חדש שמטרתו: גיבוש נרטיב סיפורי מדויק על תולדות ה"פרוג-רוק". עבודת התחקיר המיוחדת כללה ראיונות עומק נוספים, מחקר אקדמי בספרייה המרכזית של אוניברסיטת תל-אביב, איסוף מאמרים מחו"ל וסיוע מתמיד מחובבי רוק מתקדם רבים בישראל, כולל מוסיקאים ואספנים הניחנים באהבה אינסופית למוסיקת רוק.


הספר דומה ברוחו לספרי רוק מתקדם מומלצים באנגלית שיצאו לאור בחו"ל, אך הוא שונה מהם בכך שהוא מספק מידע יקר-ערך על רוק מתקדם בישראל ועל הלהקות והאמנים המעניינים במיוחד את המאזין המקומי. בנוסף, מכיל הספר שלל עובדות חדשות ועדכונים מן הקהילה הפרוגרסיבית של שנות האלפיים.

 

עמודים 77-78 בספר רוק מתקדם מאת אורי ברייטמן
עמודים 77-78 מהספר, כולל עטיפות אלבומים נבחרים

 

למה לקרוא את הספר "רוק מתקדם" אם כבר יש אתר באינטרנט?

 • התכנים בספר שונים מן האתר, למרות כמה קווי-דמיון כלליים
 • הספר מגולל את סיפורו של הרוק המתקדם מבחינה כרונולוגית
 • אם אהבתם את תכני האתר, סביר להניח שתעריכו גם את תכני הספר
 • הספר עולה פחות מדיסק אחד, אבל יעזור לכם למצוא המון דיסקים חדשים
 • את האתר אי אפשר לקחת לטיול, ללימודים, למיטה, או בתוך התיק
 • אי אפשר לקנות את האתר כמתנה לאדם אחר
 • הספר מתאים במיוחד למי שלא אוהב לקרוא הרבה מול המחשב
 • האתר עלול לקרוס או להימחק בכל רגע נתון, אבל הספר תמיד נשאר אצלכם בבית
 • לרוע המזל, הספר אזל מן הדפוס וכל עותקיו נמכרו

 

אורי ברייטמן, מחבר הספר
המחבר בתוכנית "עץ דעת" בערוץ 2 (שודרה ב-2006)
אורי ברייטמן, לשעבר עורך תרבות בגלי צה"ל, הקים ומנהל את "המדריך העברי לרוק מתקדם" באינטרנט מאז קיץ 2000. למעלה מ-1.35 מליון ישראלים שונים ביקרו באתר מאז הקמתו, רובם הגדול מישראל, וצפו בלמעלה מ-5 מליון דפים. מדי יום גולשים בו כ-500 מבקרים ייחודיים, ומאות נוספים מנויים לעדכוני הפייסבוק של האתר.

מאות מכתבים, פגישות, טלפונים, ראיונות, מגזינים, ספרים, אתרים ואירועים נוצרו ונצרכו בעקבות האתר ובעזרתו. כל אלו סייעו למחבר לבנות בהדרגה תשתית מאורגנת של ידע, נסיון ומיקוד בנושאים החשובים ביותר לקורא הישראלי בתחום הרוק המתקדם.

מאגר מידע זה יצר, הלכה למעשה, את הבסיס לכתיבת הספר "רוק מתקדם". הספר יצא לאור לאחר חמש שנים רצופות של שיחה ודיון, כתיבה וקריאה, האזנה אובססיבית ומחקר ברמה אקדמית. המחבר גם הפיק לקחים מתגובות וביקורות של קוראים על ספרי רוק מתקדם אחרים בשפה האנגלית.

כלי תקשורת רבים סיקרו את האתר ואת הוצאת הספר - הנה אוסף קטעי עיתונות מעודכן, כולל קישורים וציטוטים נבחרים.

אם יש לכם שאלות ו/או הצעות בעניין הספר שכבר אזל מן הדפוס ולא נמכר עוד - אל תהססו: שלחו מיד דוא"ל אל המחבר.
תשובה מהירה ועניינית מובטחת לכל השולחים והשולחות.


אורי ברייטמן פוגש את ג'ון אנדרסון, ריק ווייקמן וטרבור רייבין בתל אביב - מרץ 2017
המחבר פוגש את ג'ון אנדרסון, ריק ווייקמן וטרבור רייבין
בהיכל הספורט יד-אליהו בתל אביב, 6 מרץ 2017ראיונות נוספיםתודות

אורי ברייטמן, מחבר הספר
מחבר הספר, אורי ברייטמן
 • ברוריה בן-ברוך, עורכת סדרת ספרי העיון בהוצאת 'מפה', על ההזדמנות.
 • אורנה יהודיוף, עורכת הספר, על העבודה המקצועית, ההערות והרעיונות.
 • המפיקה רונית מני, המעמדת סיגלית קומידי והעורכת תמר ביאליק.
 • המעצב הגרפי רונן מזרחי (סטודיו 'זה') על הגיטרה הצבעונית.
 • לימור חסיד על יחסי הציבור והקידום התקשורתי של הספר.
 • מנכ"ל 'מפה', דני טרץ', ולעורך הראשי, מולי מלצר.
 • ד"ר נפתלי וגנר, מחבר 'מוזיקה אז ועכשיו', על הייעוץ לפרק 7 בספר, העוסק בניתוח מוסיקלי-תיאורטי של הז'אנר הפרוגרסיבי.
 • עמית לוי שתרם מידע חיוני על אוסף הרוק המתקדם היחיד שיצא בישראל, "רוחות בלילה".
 • האספן והמפיק שאול גרוסברג, שתרם שעות רבות מזמנו להצלחת הפרוייקט.
 • כל הגולשים והגולשות ששלחו מכתבים ארוכים עם הצעות, תיקונים והערות חשובות - תודה לכולכם!

 

ניתן להתקשר אל המחבר, אורי ברייטמן, לטלפון נייד 0522-470-282 בכל עניין
(אפשר גם באימייל - מענה מהיר מובטח).


ערב השקה חגיגי התקיים במועדון צוותא בת"א ביום שלישי, 22 בפברואר (21:00). האירוע כלל חתימה על עותקים מן הספר במחיר מוזל, הרצאה מקדימה ומופע ארוך (כארבע שעות) שהוקדש כולו ללהקת פינק פלויד, בביצוע הלהקות שליחי הבלוז ומג'נטיק. את האירוע הפיק מועדון הרוק הישראלי של שאול גרוסברג, בשיתוף עם הוצאת הספרים 'מפה'.


תוכניות טלוויזיה ורדיו מיוחדות לרגל הוצאת הספר שודרו בגלי צה"ל (ספיישל פרוגרסיב ב'לא רוצים לישון', 15 בפברואר, עם יהודה שוחט), קול הקמפוס (אסי זיגדון - 'פרוגראסי') רשת א' (יובל מסקין, ברוך אסקרוב), רדיו אמצע הדרך 90FM (בני תבורי, בתוכנית "דז'ה וו"). המחבר הופיע גם ב"אודטה" (ערוץ 10) ו"תוצרת הארץ" עם טל גורדון (הערוץ הראשון), והתראיין בתוכנית התרבות של רשת ב' "מה יהיה" בהגשת יואב גינאי, יומן הערב ברשת ב' של 'קול ישראל', והמגזין היומי "בילוי היום" בהגשת גיא פינס בגל"צ. המחבר הוזמן להרצות בסניף טאואר רקורדז, מגדלי האופרה בת"א, ב-24 למרץ 2005.


רוק מתקדם משנות ה-60 ועד היום - מאת אורי ברייטמן

דף זה עודכן לאחרונה ב-06/11/17

תגובות על הספר


אודות האתר / הספר / עמוד ראשי / חדשות ואירועים / ביקורות אלבומים / להקות ואמנים

דוא"ל: uribreitman@gmail.com

Mitkadem.co.il